• Kafeskuslari.com ailesine hoş geldiniz..

Sizde kafes kuş türünüz hakkında paylaşım yapmak ve soru sormak için üye olunuz.
    Sizde ailede yerinizi alınız...

Makale Forpus papağanı sahiplenirken dikkat etmemiz gerekenler

Tarık

Paylaşımcı
Kıdemli Üye
Forpus Papağanı Sahiplenirken Dikkat
Etmemiz Gereken Şeyler
1.Cinsiyet
Cinsiyet, papağanı sahiplenme amacınızla da ilgilidir. Eğer konuşturmak istiyorsanız kesinlikle erkek olanları tercih etmelisiniz. Elinize alıştırma konusunda dişiler kendilerine daha çok dokundurtsa da erkeklerden çok bir farkı yoktur. Yani ben size erkek almanızı öneririm. Erkek olduğunu anlamanızın yolu tüylerin rengidir. Erkeklerin göz çevresi, kanatlarının altındaki ve dış tüylerinin rengi koyu mavi olur. Dişilerde de bunlar görülebilir ama daha soluk renkte olur. Bazı mutasyonlarda bunlar görülmez. Bu mutasyonlarda DNA testi ile cinsiyet belirlenebilir.(örn. albino mutasyonu)

2.Yaş
Eğer eğitim verip kendinize alıştırmak veya konuşturmak istiyorsanız 0-3 aylık yavrular almalısınız. Eğer eşe atıp yumurta almak istiyorsanız ben 6-7 aylıkken almanızı öneririm. Tam olarak erişkinliğe 1 yaşında ulaşırlar ama 6-7 aylıkken alırsanız kuş ortama ve eşine alışır.

3.Sağlık
Bu husus her kuş için çok önemli. Tüyleri bakımsız, kuşu hasta halde görüyorsanız almayın ve satıcıya bildirin. O kuşlarla beraber olan düzgün bir kuş görürseniz bile almayın bulaşıcı bir hastalık olabilir. Ben bazı petshoplarda görüyorum ve gerçekten üzülüyorum. Bu mesleği çok düzgün bir şekilde yapanlar da var, baştan savma en az ne kadar maliyete kuşları satana kadar yaşatabilirim diye düşünerek yapan da var maalesef:(

Eksik veya yanlış gördüğünüz bir yer varsa lütfen belirtin.

Ronay Ayk.

Eski Forumcu
Yetkili Kurucu
Editör
Paylaşım için teşekkürler bu konuyu forpus papağanı kategorisine çektim.

Ronay Ayk.

Eski Forumcu
Yetkili Kurucu
Editör
Forpus papağanı ise forpus forumuma açabilirsiniz teşekkürler paylaşımların devamını bekleriz.