• Kafeskuslari.com ailesine hoş geldiniz..

Sizde kafes kuş türünüz hakkında paylaşım yapmak ve soru sormak için üye olunuz.
    Sizde ailede yerinizi alınız...

Forpus papağanı ısırma

Muhammed1661

Yeni Üye
3 hafta önce 2 aylık civarı bir forpus papağanı aldım kuşum kısa sürede bana çok alıştı çağırınca geliyor benden başka kimseye gitmiyor yanından ayrılınca ötüp çağırıyor.Ancak son iki üç gündür feci ısırıyor elimi delik deşik etti her elime geldiğinde felaket ısırıyor çekmemeye çalışıyorum ama dayanamıyorum kanatıyor her seferinde omzuma konup enselerimi ısırıyor kulağımı sanki saldırı amaçlı yapmıyor gibi.Banyo yapmadığı için 3 gün önce fısfıs ile ıslatarak yıkadım ondan sinirlenmiş olabilir mi? Herhangi bir sağlık sorunu yok gibi gayet hareketli bir kuş.Bir de son 3 gündür falan uykusunu alsın diye 8-9 gibi ışıkları söndürüyorum ilk geldiğinde 12 gibi sönüyordu o değişiklikten olmuş olabilir mi yardımcı olursanız çok sevinirim

Taha

Eski Forumcu
Moderator
3 hafta önce 2 aylık civarı bir forpus papağanı aldım kuşum kısa sürede bana çok alıştı çağırınca geliyor benden başka kimseye gitmiyor yanından ayrılınca ötüp çağırıyor.Ancak son iki üç gündür feci ısırıyor elimi delik deşik etti her elime geldiğinde felaket ısırıyor çekmemeye çalışıyorum ama dayanamıyorum kanatıyor her seferinde omzuma konup enselerimi ısırıyor kulağımı sanki saldırı amaçlı yapmıyor gibi.Banyo yapmadığı için 3 gün önce fısfıs ile ıslatarak yıkadım ondan sinirlenmiş olabilir mi? Herhangi bir sağlık sorunu yok gibi gayet hareketli bir kuş.Bir de son 3 gündür falan uykusunu alsın diye 8-9 gibi ışıkları söndürüyorum ilk geldiğinde 12 gibi sönüyordu o değişiklikten olmuş olabilir mi yardımcı olursanız çok sevinirim
Ben fisfistan dolayı olduğunu düşünüyorum. Elinizle dal darı yulaf çekirdek falan verip aynı şekilde devam edin. Gönlünü alırsınız

Şimâl

Eski Forumcu
Kıdemli Üye
Yüksek ihtimalle fısfıstan dolayıdır. Fısfıs kullanmak yerine aslında banyo yapmaya alıştırsanız daha iyi olabilir. Sevmeyen kuşlar bile bazen ihtiyaç duyup yapmak istiyor.

Didemgökalp

Yeni Üye
Forpus papağanım yaklaşık 2 aylıkken aldım 1 aydır beraberiz.Biranda kendi yanımıza geldi bizi öpüp oynamaya başladı ancak inanılmaz ısırıyor ellerim dudaklarım kan içinde kaldı nasıl vazgeçirebilirim??

Taha

Eski Forumcu
Moderator
Forpus papağanım yaklaşık 2 aylıkken aldım 1 aydır beraberiz.Biranda kendi yanımıza geldi bizi öpüp oynamaya başladı ancak inanılmaz ısırıyor ellerim dudaklarım kan içinde kaldı nasıl vazgeçirebilirim??
Elinizle dal darı vs uzatın. Elinizi isirinca zor olsada çekmemeye çalışın zamanla bırakacaktır. Elden bol bol yem yedirin

Didemgökalp

Yeni Üye
Teşekkürederim cevap için..dal darı elma fıstık çekirdek yediriyorum ama yerken de ısırıyor..zamanla geçer mi acaba?

Taha

Eski Forumcu
Moderator
güven ortamı oluştukça bırakacağını düşünüyorum. Genelde hep böyle olur ama kuşun karakteride bir etken yüzde yüz garanti veremiyorum 😅

Şehmus BAKIR

Eski Forumcu
Yetkili Kurucu
Üretici
Isırmasına müsade edin elinizi verin ısırsin zamanla unutur

Didemgökalp

Yeni Üye
İlk kez forpus papağanı besliyorum ancak elimi çekmemem mümkün değil aşırı acıtıyor elleeimi gizliyorım gelince yanıma kabus gibi oldu gelincr korkuyorum resmen..elimden yem de yiyor korktuğunu düşünmüyorum inşallah huyu değişir yolsa nasıl bir yol izlesem bilemedim

Üst Alt