• Kafeskuslari.com ailesine hoş geldiniz..

Sizde kafes kuş türünüz hakkında paylaşım yapmak ve soru sormak için üye olunuz.
    Sizde ailede yerinizi alınız...

Forpus Papağanı Hakkında Her Şey

Levent T.

Eski Forumcu
Emektar Üye
Forpus Papağını

• Anavatanları Güney Amerika’dır. Amerikan kıtasında en çok bakılan papağan türü olarak bilinir.
  • Küçük papağan sınıfındandır.
  • Ortalama ömrü 15 ile 20 yıl arasındadır.
  • Boyları dişilerde ortalama 10 cm, erkeklerde ortalama 13-14 cm dir.
  • Ağırlıkları 23 ile 30 gram arasında değişir.
  • 7 tane alt grubu bulunmaktadır.
  • Doğal renkleri mavi ve yeşil olup daha sonra mutasyonları sonucu farklı renkleri de geliştirilmiştir. Renkleri canlıdır.
  • Forpus papağanları gürültü yapmazlar ve gürültüyü sevmezler bu nedenle apartman dairesinde yaşamaları uygun papağan türüdür.
  • İlgiye oldukça muhtaçtırlar.
  • Forpus papağanları kendine bir sahip belirler ve ona sadık kalırlar.
  • Oldukça duygusaldırlar. Yalnız kalmayı sevmezler. Onun için yanına bir eş alınması tavsiye edilir.
  • Erkek kuşların kanatlarında canlı mavi çizgiler ve tonları bulunmaktadır. Dişi kuşlarda bunlar ya bulunmaz ya mattır. Erkek kuşların gözleri ışıl ışıl parlar. Dişi kuşların mat ve yansıma yapmaz. Albinolarda cinsiyet ayrımı için DNA testi gerekmektedir.
  • Kafesleri geniş tutulmalıdır. Kafes içinde özgürce hareket etmelidir. Yoksa depresyona girerler.
  • Dalları çiğnemeyi severler ve gaga sağlığı için önemlidir.
  • Oyuncu ve çocuk ruhludurlar. Oyuncakla oynamayı severler.
  • Taklit yeteneği çok yüksek bir papağan türüdür. Bu nedenle konuşma yetenekleri vardır.
  • Doğal ortamlarında forpus papağanları küçük çekirdekler, tohumlar ve meyveler ile beslenirler. Ev ortamında bakılanlarda da bu tarz bir besleme programı uygun olacaktır. Küçük papağan türleri için hazırlanmış olan yemler veya muhabbet kuşu yemleri kullanılabilir. Bu yemler dışında ilave olarak ara sıra meyve verilebilir. Genel olarak sevdiği besinler; kenevir tohumu, kara buğday, yulaf, darı, dal darı, çekirdek, elma, kivi, portakal, ıspanak, havuç, mısır, bezelye gibi besinlerdir.
  • Bu muhteşem canlılar 2 yaşına geldiklerinde erişkinliğe erişirler. Kafeslere konan uygun yuvalar üretim için uygun olacaktır. Dişi kuşların yumurtlayabilmesi için kafese koyduğunuz yuvada güvende olduğunu hissetmesi gereklidir. Ortalama 4 yumurta yumurtlayan dişi Forpus Papağanı yılda bir kez kuluçkaya yatar. Yavrular 30 gün sonra yuvadan kendi başlarına çıkabilecek kadar büyürler.
Saygılarımla...

Şehmus BAKIR

İkon Üye
Yetkili Kurucu
Kurucu Üye
Üretici
Emeğine sağlık abim😊

Levent T.

Eski Forumcu
Emektar Üye
Teşekkür ederim...

Kübra Ö.

Eski Forumcu
Yazar
Kıdemli Üye
Üretici
Emeğine sağlık Levent abi. Forpuslarda ilgimi çekiyor,çok tatlı canlılar. 😍 Gerçi ilgimi çekmeyen kıvrık gagalı yok gibi. 😅

Süleyman53

Yeni Üye
Ellerinize sağlık.

Şehmus Bey’den aldığım cobalt sayesinde bu sevimli canlıyı tanıdım. Cana efsane derecede yakın ve bir noktadan sonra kafeste durmayan, sürekli omzunuzda gezmek isteyen, siz bilgisayar başında çalışırken elinizin yanına gelip kafasını yere uzatıp resmen “kafamı sev” diyen bir canlı türü. Yavruyken aldım ve daha bende 15 günlükken kelimeler çıkartmaya başladı, ilgilendiğinizde baya konuşkan bir kuş cinsi. Eğitime de açık, getir götür işlerini iyi yapıyor :)

Bu vesileyle Şehmus Bey’e teşekkürlerimi iletiyorum. Özellikle ilk dönemler her türlü sorumda kendisine ulaştım ve gayet ilgiyle yardımcı oldu. Forumdan da sıkça faydalanıyorum. Bilgi konusunda yardımlarını esirgemeyen herkese çok teşekkürler.

EnesGenç

Eski Forumcu
Bende forpuslari seviyorum en çok gözleri hoşuma gidiyor . Emeğine sağlık abi

Şehmus BAKIR

İkon Üye
Yetkili Kurucu
Kurucu Üye
Üretici
Ellerinize sağlık.

Şehmus Bey’den aldığım cobalt sayesinde bu sevimli canlıyı tanıdım. Cana efsane derecede yakın ve bir noktadan sonra kafeste durmayan, sürekli omzunuzda gezmek isteyen, siz bilgisayar başında çalışırken elinizin yanına gelip kafasını yere uzatıp resmen “kafamı sev” diyen bir canlı türü. Yavruyken aldım ve daha bende 15 günlükken kelimeler çıkartmaya başladı, ilgilendiğinizde baya konuşkan bir kuş cinsi. Eğitime de açık, getir götür işlerini iyi yapıyor :)

Bu vesileyle Şehmus Bey’e teşekkürlerimi iletiyorum. Özellikle ilk dönemler her türlü sorumda kendisine ulaştım ve gayet ilgiyle yardımcı oldu. Forumdan da sıkça faydalanıyorum. Bilgi konusunda yardımlarını esirgemeyen herkese çok teşekkürler.
Süleyman bey merhaba yorumunuza çok sevindim sizin gibi duyarlı ve hayvansever birine verdiğim için ayrıca çok mutluyum.. görsellerini görmek isteriz 😊