• Kafeskuslari.com ailesine hoş geldiniz..

Sizde kafes kuş türünüz hakkında paylaşım yapmak ve soru sormak için üye olunuz.
    Sizde ailede yerinizi alınız...

Forpus Kepek Problemi

meryemsakallıoglu

Yeni Üye
Herkese iyi günler. Bu gün papağanım siyah bir yüzeyin üzerinde durup tüylerini taramaya başladığında yerin kepekle kaplandığını fark ettim. Sık sık tüylerini kaşıyor, ilk başta bitlendiğini bile düşünmüştüm ama tüylerini kaşımanın normal olduğunu öğrendim. Fakat kepeklenmesinin nedenini bilmiyorum. Bunu düzeltmek için bir ilaç mı kullanmam lazım yoksa bu durum normal mi? Vitamin olarak Avisol-A diye bir vitamin kullanıyorum sadece, ekstra almam gereken bir şey var mı?

meryemsakallıoglu

Yeni Üye
Cidden öyle oluyor kendime alırken düşünüyorum onlara alırken en iyisi hangisi direkt 😂 ürün elinize geçince bizimle.paylasirsaniz kullanımı konusunda yardımcı oluruz ☺ birde hangi ürünü alırsanız tek kuş için en düşük gramajı alın bozulmasın
siparişi verdim, gelmesini bekliyorum artık. geldiğinde fotoğrafını atacağım, beni yönlendirirseniz çok mutlu olurum 😃 ekstra bir soru sormak istiyorum, yeni bir konu açmadım oradan sor derseniz oradan sorarım da şimdilik yazayım. bu gün fark ettim ki kuşum sık sık uyukluyor, omzuma geldi birkaç defa ve çoğunda saçlarımın arasına yaklaşıp uyumaya başladı. kafesinde takılırken baya hareketli fakat odaya saldığımda iki üç tur uçup ya omzuma ya da televizyonun tepesine tüneyip uyukluyor. 1.5-2 aylık civarında bir dişi (bunun etkileyip etkilemediğini bilmiyorum ama belirteyim dedim) ve kafeste kapatmaya kıyamadığım için en az 4 saat odada gezmesine izin veriyorum. böyle enerjisi bitik gözükmese daha da fazla izin vericem ama yavru olduğu için bu yaptığım onu yoruyor mu veya akşam falan uyumuyor da gün içinde uyukluyor anlayamadım bir türlü. sorun ne olabilir, veterinere mi götürmeliyim. ilk defa kuş besliyorum, hatta ilk evcil hayvanım diyebilirim. o yüzden kafasını kaşısa bir şey mi oldu diye düşünüyor da olabilirim :/

meryemsakallıoglu

Yeni Üye
şu anda uyuduğu için yarın dışkısının fotoğrafını atarım. dışkıdan pek anlamıyorum ama cıvık olmaması gerektiğini biliyorum ve şimdilik öyle bir durumu yok, hiç de olmaz umarım. bir de her ihtimale karşı çevrede tecrübeli bir kuş veterineri bulmaya çalışıyorum, herhangi bir sorun olması durumunda araştırmakla zaman kaybetmeyeyim diye. biraz da işin en kötü tarafını düşünen bir tip olduğumdan uyuklamasını yakında ölecek olmasına kadar yormuştum. dedikleriniz çok rahatlattı açıkçası, teşekkür ederim.

meryemsakallıoglu

Yeni Üye
Rica ederiz eğer İstanbul'da iseniz Şehmus abinin kanatlılardan anlayan bir uzman tanıdığı var. İlesitim bilgisini verebilir İstanbul dışı isede konu açarsanız belki aynı şehirde olup bilen birisi vardir
ne yazık ki virüs nedeniyle memleketimdeyim ve küçük bir şehir burası. veterinerlik okuyan bir arkadaşıma sordum şimdi onun tanıdığı çıkar belki diye. zaten birkaç ay içinde istanbul'a temelli taşınmam gerekecek, o zaman Şehmus abiyle iletişime geçerim. şimdilik geçici bir veteriner bulmaya çalışıyorum.

meryemsakallıoglu

Yeni Üye
Sabah beni ötme sesleriyle uyandıran kuşum bu sabah beni çok sakin ve tüyleri kabarık bir şekilde full uyuklarak karşıladı. Kafesin tabanına peçete koydum dışkısını anlamak için fakat önceki günlerde sorun yok gibi gözüken dışkı fotoğraftaki şekilde. Yarın veterinere götürücem, bir anda sessizleşti hayvan. Acaba dışkısı bir süredir böyle cıvık mıydı onu da anlamadım, peçete koyunca mı fark ettim bilmiyorum. Cuma bu konuşmayı açtığımda herhangi bir sorun yoktu.Ekli dosyayı görüntüle 4561Ekli dosyayı görüntüle 4563

meryemsakallıoglu

Yeni Üye
Hayır dün yemi dışında hiçbir şey yememişti. Cereyanda da kalmayacak bir yere ayarladım kafesini. Zaten cereyanda kalmaması için pencereyi açacaksam odasını değiştiriyorum.

meryemsakallıoglu

Yeni Üye
Uyurken hafif titriyor gibi de aynı zamanda. Şimdi sıcak olsun diye avucumun içine aldım. Yine de hala uyuklar bi vaziyette.

meryemsakallıoglu

Yeni Üye
Bol bol yem yiyor uyandığında sonra tekrar uyuyor. Çekirdeği çok sevdiğinden kabına birkaç çekirdek koydum onları da yedi.

meryemsakallıoglu

Yeni Üye
Küçük bir güncelleme yapmak için yazıyorum. Dün sabah kuşumu veterinere götürdüm ve şırınganın içine bi ilaç koydu, 4 gün kadar günlük içme suyuna 3-4 damla koymamı söyledi. İlacı verdikten sonra dün ve bu sabah kuşum daha canlıydı. Hala tüyleri kabarık ve günün çoğunu uyuyarak geçiriyor fakat artık daha fazla tepki alıyorum. Ama bu gün öğleden sonra kuşum kafesin tabanına inerek uyumaya başladı. Yine de tepki vermeye devam ediyor ve sıcak tutmaya çalışıyorum tabi en fazla 28 derece kadar oluyor oda sıcaklığı. İyileşmesini bekliyorum, kafesin tabanında uyuması hoşuma gitmese de veterineri arayıp sorduğumda iyileşme sürecinde olduğundan normal olduğunu söyledi. Yardımcı olan herkese teşekkür ediyorum. Tamamen iyileştiğinde bir fotoğraf daha koymak istiyorum buraya, umarım o gün yakında gelir..

Şehmus BAKIR

İkon Üye
Yetkili Kurucu
Kurucu Üye
Üretici
Merhaba bu konuyu görmemisim..kuşunuza tedavi sürecinde elle besleme yapmanız iyi olur..bide salmayin kafesinde kalsın ve bize güncel dışkı resmi yollayın takip edelim geçmiş olsun

meryemsakallıoglu

Yeni Üye
Ne yazık ki ne ilacın isminin ne de dışkı fotoğrafının bir önemi kalmadı. Kaderinde böyle bi son varmış sanırım. Yardımlarınız için teşekkürler.

Şehmus BAKIR

İkon Üye
Yetkili Kurucu
Kurucu Üye
Üretici
Ne yazık ki ne ilacın isminin ne de dışkı fotoğrafının bir önemi kalmadı. Kaderinde böyle bi son varmış sanırım. Yardımlarınız için teşekkürler.
Hadi ya kötü bir haber daha çok üzgünüm geçmiş olsun 😔eğer kuş almaya tekrar karar verirseniz yardımcı olurum 👍

meryemsakallıoglu

Yeni Üye
Cevaplarınız için teşekkürler, ilk defa bir kuş bakıyordum ve baya acemiydim. Ama sanırım yeni bir kuş almak istiyorum hala. Tabi biraz zaman da vermek istiyorum kendime.
Hadi ya kötü bir haber daha çok üzgünüm geçmiş olsun 😔eğer kuş almaya tekrar karar verirseniz yardımcı olurum
Bu yüzden yardımcı olursanız sevinirim. Bu sefer daha büyük bir kuş olmasını tercih etmeye çalışıcam sanırım.

Şehmus BAKIR

İkon Üye
Yetkili Kurucu
Kurucu Üye
Üretici
Cevaplarınız için teşekkürler, ilk defa bir kuş bakıyordum ve baya acemiydim. Ama sanırım yeni bir kuş almak istiyorum hala. Tabi biraz zaman da vermek istiyorum kendime.

Bu yüzden yardımcı olursanız sevinirim. Bu sefer daha büyük bir kuş olmasını tercih etmeye çalışıcam sanırım.
Düşündüğünuzde özelden irtibat kurun ben size yardımcı olurum 😊

Aydin E.

Aktif Üye
Merhaba, bu dertten bizde muzdaribiz daha önce açılmış bir başlık buldum yeniden açmak istemedim o yüzden. Omuzumda vs kaşındığında kepek benzeri döküntüler oluyor. Bu başlıktaki yazıldığı üzere vitamin eksikliği ile ilgili bir durum mu? bt amin forte yeni temin ettim geçtiğimiz hafta 1 kez kullandım henüz. gerwit zaten haftada 1 kullanıyorum. ekstra takviye gerekir mi?

Şehmus BAKIR

İkon Üye
Yetkili Kurucu
Kurucu Üye
Üretici
Merhaba, bu dertten bizde muzdaribiz daha önce açılmış bir başlık buldum yeniden açmak istemedim o yüzden. Omuzumda vs kaşındığında kepek benzeri döküntüler oluyor. Bu başlıktaki yazıldığı üzere vitamin eksikliği ile ilgili bir durum mu? bt amin forte yeni temin ettim geçtiğimiz hafta 1 kez kullandım henüz. gerwit zaten haftada 1 kullanıyorum. ekstra takviye gerekir mi?
Tüy döneminde oluyor kardeşim sen gerekeni veriyorsun birde arada bir banyo yaptir geçer merak etme 😊