• Kafeskuslari.com ailesine hoş geldiniz..

Sizde kafes kuş türünüz hakkında paylaşım yapmak ve soru sormak için üye olunuz.
    Sizde ailede yerinizi alınız...

Forpus Hakkında Yardım

gamehunter

Yeni Üye
Ben uzun yıllar muhabbet kuşu besledim. Kuşum ölünce Forpus papağanı almaya karar verdim ve henüz yeni yem kırmaya başlayan bir forpus sahiplendim.

Kuşa ne yedireceğimi şaşırıyorum. Muhabbet kuşu yemi içindeki sarı darı, ak darı gibi yemleri yemiyor. zorla verince de toz haline getiriyor. Yani muhabbet kuşu gibi kabuğunu çıkarıp yutmuyor.

Yemin içindeki kenevir, çekirdek, yulaf, buğday gibi şeyleri seçerek yiyor ama onlar da aşırı yağlanma yapar fazla yedirmeyin diyorlar.

Meyve, sebze ise onları da yemiyor çok az tadına bakıyor. Rotipet mama aldım az ondan yiyor.

Bir de dal darı aldım onu yiyor ama sırf tek tip yem ile beslemek sağlıklı değil diye düşünüyorum.

Başka ne yapabilirim? sarı darı, ak darı gibi yemleri yememesi normal mi?

Son düzenleme:

Şehmus BAKIR

İkon Üye
Yetkili Kurucu
Kurucu Üye
Üretici
Merhaba öncelikle ailemize hoşgeldiniz:)
Forpus papağanı tercihi ile çok iyi yapmışsınız hayırlı olsun inşallah..kenevir ve çekirdek bide aspur yani sade kanarya yemi verin muhabbet karışık yemini bulundurun zamanla alışır.yavru kuş yaglansa da eritir.kafes icjnde eğitime devam, alıştıktan sonra salarsiniz

gamehunter

Yeni Üye
Cevap yazdığınız için teşekkürler.

Zaten tüm gün dışarda duruyor kafeste durmayı asla sevmiyor. El teması istiyor. Kazak içine girip uyumak istiyor. Ev üretimi bir forpus olduğu için daha ilk günden alıştı. Hiç yabani değil yani. Ama yem seçmesi beni biraz zorluyor.

Bir de cinsiyeti dişi sanırım bana erkek diye verdiler ama bir kaç üreticiye fotoğraf attım dişi olma ihtimali yüksek dediler. Rengi gri marbled

Şehmus BAKIR

İkon Üye
Yetkili Kurucu
Kurucu Üye
Üretici
Buraya iki boydan foto ekleyin bide biz bakıp cinsiyetini yorumlayalim:)