• Kafeskuslari.com ailesine hoş geldiniz..

    Sizde kafes kuş türünüz hakkında paylaşım yapmak ve soru sormak için üye olunuz.
    Sizde ailede yerinizi alınız...

Evcil Kafes Kuşlarında Stres

Ronay Ayk.

Eski Forumcu
Yetkili Kurucu
Editör
Katılım
20 Ağu 2018
Mesajlar
3,349
Tepkime puanı
3,824
Puanları
113
Yaş
28
Muhabbet Kuşlarında , Kanaryalarda , İspinoz vb kuşlarda Stres Nedir ? Stres sonuçları ?Stres, bir hayvanın bir tehdit algıladığında gösterdiği biyolojik bir tepkidir. İçsel iyilik hali (homeostaz) tehlikeye girer. Geçmişte, veterinerler çoğu yalnızca vücudun yaralanmaya veya cerrahi travmaya verdiği yanıtla ilgileniyorlardı, ancak bugün homeostazı tehlikeye atabilecek birçok faktör olduğunu biliyorlar.

 

Merkezi Sinir Sistemi (CNS)
vücudun ağrı, cerrahi, kısıtlama ve hapsetme gibi çeşitli streslere verdiği cevabı değiştirebilir. Kuşlar, hasarlı dokudan somatosensoriye giriş ile aynı olan işitsel ve görsel uyarıcılardan travma yaşayabilir. Stres, hayvanın hafızasını değiştirir, böylece vücudun kaynaklarını strese sokmak için yönlendirmek için koruyucu bir rol oynar. Vücudun strese etkili bir şekilde yanıt verememesi durumunda, homeostazı koruyamaz ve sonuç işlev bozukluğu, hastalık ve acıdır. Bu “hastalık sendromu” ölümü hızlandırıyor.

Hayvanların acıyı algılayıp acı çekip algılamayacağının, insanların şu anda yaşadıkları ve ölüm ya da gelecekteki ıstırabı anlayamadıkları için yaptıkları gibi kesin değil. Çevresi ve dışsal olaylarla etkileşimi, refahını belirler. Bu etkileşim, duygu, algı ve farkındalığı içerir, bu yüzden bir olayı tehdit edici olarak algılarsa, yanıt tehdit edici olsun ya da olmasın aynı olacaktır; bu nedenle, tüm hayvanların karşı karşıya kaldığı olumsuz reaksiyon nedeniyle stresi en aza indirmek etik ve insanidir.

Ağrı, gerçek veya yaklaşmakta olan doku hasarını gösteren hayvanı uyararak koruyucu bir işlev görür. Akut ve kronik ağrı stres yaratır ve şiddetli olduğunda nöroendokrin aktivitesini ve derin davranış değişikliklerini arttırır. Çevresel faktörler, acı verici uyaranlara verilen stres tepkisini hassaslaştıran ve arttıran kaygı ve tüy üretebilir. Ağrının şiddeti ve süresi, hayvanın acısının stres ve ıstırap açısından sonuçlarını belirler.

Stres, vücuttaki hormonların salınmasını değiştirir. Etkilenen hormonların bazıları kortizol, epinefrin, glukagon (memeliler için insülin), büyüme ve tiroid hormonları ve vücuda gerekli su miktarının korunmasında yardımcı olan vazopressindir.

Metabolizma da stresten etkilenir. Dengesiz karbonhidratlar hiperglisemiye, zayıf yara iyileşmesine, enfeksiyonlara ve morbiditeye neden olabilir. Yağ ve protein metabolizması bozulur ve bu da vücudun bunları doğru şekilde metabolize edememesine neden olur.

Bağışıklık sistemi
İnsanların çoğu, bağışıklık sisteminin birincil amacının yabancı maddeleri tanımlamak ve yok etmek olduğunu düşünmesine rağmen, aynı zamanda yaralanma ile ilgili bilgileri beyne ileten bir duyu organı olarak da işlev görür. Stres ile aktifleştirilebilir veya bunaltıcı olabilir; Böylece, ister istemeyerek ister istemeyerek ( örneğin cerrahi) ağrı, bağışıklık tepkisini düzenler (değiştirir). Bağışıklık sisteminin ağrıya nasıl cevap verdiğini belirleyen temel unsurlar yoğunluk ve süredir. Kronik ağrı, bağışıklık sisteminin tepkilerini bastırır ve doku travmasından kaynaklanan hafif-orta şiddette ağrı, bağışıklık sisteminin habercilerini harekete geçirir.

Akut Faz Tepkisi bağışıklık sisteminin herhangi bir nedene bağlı şiddetli stres ile tetiklenir. Bu cevap, dokuyu onarmada etkili olan karaciğerden proteinler salgılar. Bu proteinlerin aşırı üretimi, Sistemik İnflamatuar Yanıt Sendromuna (SIRS) katkıda bulunabilir.

Morfolojik Değişimler
Kronik stres veya ağrı nedeniyle meydana gelen morfolojik değişiklikler, uzun vadeli önleyici uyaranlara tipiktir ve gelişmemesi, tüy kaybı, zayıf tüy durumu, kilo kaybı ve yaşlanmanın hızlanmasını içerir.
 

Şehmus BAKIR

Eski Forumcu
Yetkili Kurucu
Üretici
Katılım
20 Ağu 2018
Mesajlar
5,647
Tepkime puanı
4,885
Puanları
113
Yaş
38
Paylaşım için teşekkürler kardeşim :)
 

Benzer konular

Üst Alt