• Kafeskuslari.com ailesine hoş geldiniz..

Sizde kafes kuş türünüz hakkında paylaşım yapmak ve soru sormak için üye olunuz.
    Sizde ailede yerinizi alınız...

Erkek Sultan Papağanı Yavrusuyla Çiftleşiyor

rdgkn

Yeni Üye
Merhaba, yaklaşık 3 aylık 1 erkek 1 dişi olmak üzere yavru sultan papağanım var. Babalarıyla aynı kafeste kalıyorlar, annelerini maalesef kuluçka zamanı kaybettik. Bu zamana kadar dişi yavru ve baba sürekli birbirlerini kaşıyorlar, iyi anlaşıyorlardı. Bugün çiftleşmeye çalıştıklarını gördüm. Bu bir sorun yaratır mı? Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.

Feyza T.

Eski Forumcu
Emektar Üye
Bence yavrular ve babayı ayırın baba kızgınlıkla çiftleşme girişiminde bulunursa yavrusuna zarar verebilir şu anda ona baba gözüyle bakmıyor biri dişi biri erkek onlar.. yavrular ayrı baba ayrı kafeste dursun

Özkan

Aktif Üye
Merhaba, yaklaşık 3 aylık 1 erkek 1 dişi olmak üzere yavru sultan papağanım var. Babalarıyla aynı kafeste kalıyorlar, annelerini maalesef kuluçka zamanı kaybettik. Bu zamana kadar dişi yavru ve baba sürekli birbirlerini kaşıyorlar, iyi anlaşıyorlardı. Bugün çiftleşmeye çalıştıklarını gördüm. Bu bir sorun yaratır mı? Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.
3 aylık olması yavrunun yaratır ayirıp babasından 3 4 ay sonra eş yapabilir siniz

Feyza T.

Eski Forumcu
Emektar Üye
3 aylık olması yavrunun yaratır ayirıp babasından 3 4 ay sonra eş yapabilir siniz
anne/baba ile yavrular eş olamaz, insanlardaki gibi sakat yavrulara, veya çekinik genlere sebep olur. Yanionların yavrusu olmasa da torunların bile sakat olma riski vardır. Çok sakıncalı

Özkan

Aktif Üye
anne/baba ile yavrular eş olamaz, insanlardaki gibi sakat yavrulara, veya çekinik genlere sebep olur. Yanionların yavrusu olmasa da torunların bile sakat olma riski vardır. Çok sakıncalı
Malesef söylediğiniz gibi kanıtlanmış bir veri yok ayrıca kumesimiz deki tüm kuşlar 1 çift kuştan türettik şimdiye kadar sayısız yavru aldık hatta yavruların yavrusunu da aldık öyle bir sıkıntıya rastlamadık hayvanlar için kan bağı yokdur

Kübra Ö.

Eski Forumcu
Yazar
Kıdemli Üye
Üretici
Malesef söylediğiniz gibi kanıtlanmış bir veri yok ayrıca kumesimiz deki tüm kuşlar 1 çift kuştan türettik şimdiye kadar sayısız yavru aldık hatta yavruların yavrusunu da aldık öyle bir sıkıntıya rastlamadık hayvanlar için kan bağı yokdur
Bu sizin düşünceniz. Ben şahsen böyle bir şeyi ya da kardeşin kardeşle eşleşmesini etik bulmuyorum.

Özkan

Aktif Üye
Bu sizin düşünceniz. Ben şahsen böyle bir şeyi ya da kardeşin kardeşle eşleşmesini etik bulmuyorum.
Kusura bakmayın ama biz kulaktan dolma sözler ile iş yapmıyoruz biz bu işi yapıyoruz bunun bir sakıncası olmadığını da bilecek kadar yeterince tecrubeliyiz hayvanlar da kan uyuşmazlığı denilen bir olay yoktur herkezin kendi bildiğini yapması en doğru diyelim kapatalım konuyu

Kübra Ö.

Eski Forumcu
Yazar
Kıdemli Üye
Üretici
Kusura bakmayın ama biz kulaktan dolma sözler ile iş yapmıyoruz biz bu işi yapıyoruz bunun bir sakıncası olmadığını da bilecek kadar yeterince tecrubeliyiz hayvanlar da kan uyuşmazlığı denilen bir olay yoktur herkezin kendi bildiğini yapması en doğru diyelim kapatalım konuyu
Ben kan ile alakalı bir şey demedim. Kaldı ki ortada böyle bir söylem varsa illa ki bir çıkış noktası da vardır.
Ben sadece bu durumu etik bulmuyorum, ha sizin için önemli değilmiş zaten yapıyormuşsunuz, o sizin görüşünüz bu da benim görüşüm. Dediğiniz gibi olsun. İyi forumlar. :)

Bahar Y.

Müdavim
Hocam sizin yorumlar neden hep karşıt düşünce onu merak ettim

Levent T.

Eski Forumcu
Emektar Üye
Her şeyden evvel böyle çiftleşmeler etik değildir... Belki böyle çiftleşmelerde bazı üreticiler sorun olmadığına söyleseler de bazıları buna karşı çıkıyor... Bazı sakat ve engelli kuşların sebebi buna bağlanıyor... Kesin olmayan bir konu riskli bir konudur ve bu durum bence etik değildir... Değerli üreticiler ve veterinerler buna karşı çıkıyor...

Özkan

Aktif Üye
Hocam sizin yorumlar neden hep karşıt düşünce onu merak ettim
Düşüncelerim karşıt değil ayrıca yaptığımız iş düşünceden ibaret değil bunu söylemeye çalışıyorum kardeşler anne yavru baba yavru es vurulmaz yavrular sakat vs olur sözü tamamen şehir efsanesi sadece kendi evimde 20 tane dışarda ki üretimhanemiz de toplam 60 dan fazla kuş var ve bunların hepsi 2 3 çiftten türedi 1 tane sizin dediğiniz gibi bir sorun olsa idi biz zaten bunu yapmaz dik 100 lerce de sahiplendirdik yani bu oran bunun kanıtı değil mi ben ispat ile konuşuyorum ama görüyorum ki burada çoğu arkadaş farazi kulaktan duyma bilgi ile konuşuyor o yüzden konu kapansın dedim yapan yapar yapmayan yapmaz

Bahar Y.

Müdavim
Düşüncelerim karşıt değil ayrıca yaptığımız iş düşünceden ibaret değil bunu söylemeye çalışıyorum kardeşler anne yavru baba yavru es vurulmaz yavrular sakat vs olur sözü tamamen şehir efsanesi sadece kendi evimde 20 tane dışarda ki üretimhanemiz de toplam 60 dan fazla kuş var ve bunların hepsi 2 3 çiftten türedi 1 tane sizin dediğiniz gibi bir sorun olsa idi biz zaten bunu yapmaz dik 100 lerce de sahiplendirdik yani bu oran bunun kanıtı değil mi ben ispat ile konuşuyorum ama görüyorum ki burada çoğu arkadaş farazi kulaktan duyma bilgi ile konuşuyor o yüzden konu kapansın dedim yapan yapar yapmayan yapmaz
Biyolojik bir olaya nasıl şehir efsanesi diyebiliyorsunuz size denk gelmedi diye, siz uzak akrabaları çiftleştirmiş olup sakat yavru almamış olabilirsiniz ama anne yavru baba yavru veya kardeşler arası çiftleşmede mutlaka karşınıza çıkar, 2 taraftada çekinik olan hastalıklar eşleşme sonucu çekinik x çekinik eşleşmesinden baskın hastalık oluşturma ihtimali çok yüksek

Umur E.

Eski Forumcu
Moderator
Kıdemli Üye
Kulaktan dolma sözlerle yapmıyoruz.Sultan papağanımı hırıltı olduğundan dolayı veterinere götürdüm(kanatlı uzmanı Türkiye'de en iyilerinden biri) çekilen röntgen sonucunda doğuştan kalbininde büyüklük olduğunu ve çok büyük olasılıkla akraba çifleşmesi dedi bize inanmıyorsunuz bari kanatlı uzmanına inanın :D Ayrıca size denk gelmemiş olabilir ama bu denk gelmeyecek anlamınada gelmiyor hemde benim açımdan etik değil

Şehmus BAKIR

İkon Üye
Yetkili Kurucu
Kurucu Üye
Üretici
Akraba eşlemelerde genetik bozukluklar oluyor bu ilk kuluçkada veya ilk denemede görülmesede çok sonradan soyun küçülmesi,genetik bozukluklar, kronik hastalıklar gibi durumlar oluşur.uretimde anne ve babanın çocuklarla çalışıldığı yapılıyor aynı soydan 17 yıl üretim yapan birini taniyorum lakin kümesinden sakat yavru eksik olmuyor özellikle kardeş kardeşe hiç tavsiye etmiyorum bunu uzmanlarda etmez Özkan üretim yapan bir arkadaşımız kendisi tecrübe sahibi henüz bir sıkıntı görmemiştir takiplerde ama ileriye dönük mutlak durumlar olabilir 👍