• Kafeskuslari.com ailesine hoş geldiniz..

Sizde kafes kuş türünüz hakkında paylaşım yapmak ve soru sormak için üye olunuz.
    Sizde ailede yerinizi alınız...

Tanıtım Daniel Lutolf ağzından kendisi ve muhabbet kuşu üretimi

Ronay Ayk.

Eski Forumcu
Yetkili Kurucu
Editör
Daniel Lutolf ağzından kendisi ve muhabbet kuşu üretimi

daniel lutol üretim hanesi.jpg

Daniel hakkımda

Her şeyden önce, kişiliğimi ve muhabbet kuşu yetiştiricisi olduğumu tanıtmak istiyorum. Şu anda 14 ila 17 yaşları arasındaki öğrenciler için üniversite öğretmeni olarak çalışıyorum.Şov muhabbet kuşu yetiştiriciliği 1980'den beri benim için bir hobi oldu. 30 yıldan beri hayatımın çok önemli bir parçası haline gelen çok yoğun bir hobi.Boş zamanımın geri kalanı aileme ait: Eşim Daniela ile birlikte 6 ila 1 yaşları arasında iki kızım var (Rubina ve Neve). Başka bir hobi futbol. Şu anda FC Würenlos gazileri için antrenör ve oyuncu olarak aktifim. Ayrıca iyi kitaplardan da keyif alıyorum ve bunları bir edebiyat kulübü forumunda tartışmayı seviyorum.

Hobiye nasıl başladı

11 yaşında planlanandan daha tesadüf olan muhabbet kuşu yetiştiriciliğine başladım. Bir sınıf arkadaşı bana ilgimi çeken muhabbet kuşlarını gösterdi. Birkaç ay sonra, annemin akrabaları bana hediye olarak bir çift muhabbet verdi - ailemin iradesine karşı.Bu çiftten aniden gençleri, pencereyi yerleştirdiğim eski bir kafesde üretebildim. Bu erken başarı ilgimi daha da artırdı. İlk yıllarda esas olarak Lutinos, Menekşe, Pieds vb.Gibi farklı renklerin bir kombinasyonunu yetiştirdim.
Ve hikaye devam etti: Sonra kitap bölmemde dört cins kutu inşa ettim. Uzun yaz tatili 1984'te kıyafetlerimi yeni bir amaca getirdim. 1986 yılında, satılan muhabbet kuşunun yavrularından tasarruf ettiğim paranın «Leuenberger» markasının ilk gerçek üretim kafesi alabildiğim zamana kadar sürdü.

Kuşlarımın kökeni
1986 yılında İsviçreli muhabbet kuşları yetiştiricilerinden biri olan Heinrich Ott ile tanıştım. Ondan ilk gerçekten iyi şov muhabbetimi satın alabildim. Ott kuşları mükemmel bir geçmişe sahipti ve en iyi İngiliz kan hatlarından, özellikle Ormerod ve Sadler'den geldi. Heinrich Ott ile bugüne kadar süren iyi bir dostluk kuruyorum, Heinrich bile uzun zamandan beri sağlık nedenlerinden dolayı muhabbet üretemedi.

Daha sonraki yıllarda, Emil Schweizer ve Janos Pece'den kuşları aldım - doksanların başarılı diğer iki İsviçre yetiştiricisi. Janos Pece, İsviçre Ulusal gösterisinde iki kez “En İyi Şov” ödülünü kazandı. Janos, kuşlarını Josef Speck'ten Hans Ruosch aracılığıyla aldı ve kuşları yine Sadler, Ormerod, Finney ve Moffat'ın ünlü İngiliz Studs'ını temel aldı. Çok buffy Ott kuşları ile çok ince ve çevik Pece kuşlarının birleşimi, saplamam için iyi bir bodrum inşa etmemde bana çok yardımcı oldu.

1996 yılına kadar tüm çıkıntılarım istisnasız İsviçre'den geldi. Ama bundan sonra Ralph Jenne, Josef Mannes ve Bernd Stegemann gibi Alman Top yetiştiricileri ziyaret etmeye başladım.

2000 yılında Güney Afrika'ya eğitim gezisine çıktım ve orada Reinhard Molkentin ile tanıştım. Ondan Lutino ve Recessive Bloodlines için çok iyi muhabbet kuşları satın alabildim.

2005 yılında Güney Afrika'ya döndüm: Capetown'daki Pat de Beer'ı ziyaret ettim ve o da bana bazı ünlü kuşlarını teklif etti. Bence de Bira kuşları damızda kalıcı ve çok önemli bir etki getirdi..

Gerçek Lütolf saplaması

Bugünlerde Oestringer şirketi olan 70 kafesle üretim yapıyorum, ki bu çok memnunum. Yeni salmalar yeni kafesler dahil olmak üzere tüm saplama Haziran 2011'de yeni inşa edildi. O ay Würenlos'ta yeni bir eve taşındık.Her yıl üreme sezonuna yaklaşık 80 erkek ve 120 dişi ile başlıyorum. Başlangıç genellikle Kasım ayındadır ve yavaş yavaş Haziran / Temmuz'da sona erer. 4 hatta 5 yaşındaki muhabbet kuşlarını kullanmayı çok seviyorum. Özellikle genç bir tavuk ile birlikte eski bir horoz eşleştirme, ya da tam tersi, çok ideal olmasını öneririm.Mümkün olduğunda, kuşların eşlerini kendileri seçmelerine izin verdim. Bu tür “Aşk çiftlerinden” çok daha verimli yumurtalar olacağına inanıyorum.

Yetiştirilen renkler

En iyi kuşlarım aslında Normaller, Cinnamons ve Spangles'tır, ancak aynı zamanda Opalines, Dominant Pieds ve Greywings, aviarilerimde çok iyi kalitede bulunabilir.Benim için özel bir zorluk, nadir olanın iyileştirilmesidir.Varietys. Recessive Pieds, Texas Clearbodies, Dilutes, Lutinos ve Albinos ile zaten başarılı oldum ve bu çeşitlerdeki kuşlar en iyileriyle rekabet edebilir . Bu kez özel çıkarlarımı açıklıkların iyileştirilmesine verdim ve zaten ilk adımları kaydettim.

Yetiştirme kuralları

Sık sık “başarının sırrı” ve neden yüksek doğurganlık yaşadığım sorulur, ancak küçük tüy problemleri ve saplamamda kardeş eşlemelerinden kaynalı sorunlar yok. Sanırım, ana nedeni 10 ila 15 kuş, her yıl neyse ki benim stok içine getirmek mümkün. Genellikle bir veya iki iyi turdan sonra tekrar satarım. En iyi gençler, orijinal çizgileriyle tekrar eşleşiyorum. Bu şekilde düzenli olarak taze kan garanti edebilir ve belirtilen olumsuz yan etkileri önleyebilirim.

İleriye dönük bir seçim ile, saplamayı yöne getirmek mümkündür, gitmesini istiyorum. Sıklıkla sezgime güveniyorum ve sonunda da başarı şansı ve sabır
Bazı genç süper kuşları satın almak neredeyse imkansız olduğundan, en iyi eşleştirmelerinden bazı kuşlara sahip olmanıza izin verecek bir «güven yetiştiricisi» bulmak önemlidir. Belki de en iyi olanları satın alamazsınız, ama muhtemelen doğru genleri taşıyan daha küçük kardeşler! Daha sonra onlardan tekrar üst stok üretmek mümkündür.

Gösteriler
Kuşlarımı showbench'te göstermeyi seviyorum, ama çok sık değil. Normalde Bebek ve Genç Kuşlar Şovunun yanı sıra Kasım ayında İsviçre Budgerigar Derneği'nin (SWV) İsviçre Ulusal Şovuna katılıyorum. Ayrıca kuşlarımı İsviçre'nin ikinci büyük gösterisinde, Ağustos ayında Flums'taki ZEWA gösterisinde gösteriyorum, ki bu her zaman çok iyi organize edilmiş.1997-2010 yılları arasında Karlsruhe'deki Europaschau'da kuşlarımı gösterdim, ancak farklı nedenlerle ara vermeye karar verdim.

Daniel Lutolf kuşları

P1050589.jpgshoe muhabbet.jpg

Yazı çeviridir.Çeviri bize ait izinsiz paylaşılmaz.Daniel lutolf sitesi daniel-luetolf.ch alıntıdır.

Son düzenleme:

Ronay Ayk.

Eski Forumcu
Yetkili Kurucu
Editör
Daniel Lutolf ile Röportaj Linke Tıklayarak izleyebilirsiniz…

Üst Alt