• Kafeskuslari.com ailesine hoş geldiniz..

    Sizde kafes kuş türünüz hakkında paylaşım yapmak ve soru sormak için üye olunuz.
    Sizde ailede yerinizi alınız...

Çekoslavak Muhabbet Kuşu

Ahmet D.

Emektar
Moderator
Editör
Katılım
20 Ağu 2018
Mesajlar
662
Tepkime puanı
450
Puanları
63
Çekoslavak Muhabbet Kuşu
cek3.png
Bu isimle bahsedilen tür yarışmalarda sergi amacıyla kullanılan ve adını aldığı Çek Cumhuriyeti'nde yetiştirilmiştir. Boyut olarak yerli ile ingiliz arasında olduğu için kırık sınıfında bir ırk olduğunu söyleyebililiriz.

Çekoslavak Muhabbet Kuşu, kuş dünyasının parlak ve muhteşem bir temsilcisidir. Ayırt edici bir akılda kalıcı özellik, çeşitli ton ve renklerde kabarık hacimli bir tutam ve bir sakal üzerinde baştan göğsüne inen zıt boncuklar şeklinde bir benekleri vardır. Kanat ve kuyruk yapıları yerli boyutuna göre daha büyüktür. Tüy yapıları Avustralya muhabbet kuşlarına göre daha iri göstermektedir. "Sıradan akrabalar" ile karşılaştırıldığında ortalama büyüklükleri 23-29 cm'dir.Kuşun bulundurduğu vasıflarına göre daha iri, uzun, düzenli tüy yapısı değişebilir. Almanların çalışmaları sonucu daha renkli yapıdaki kuş üretme düşüncesi yerli muhabbet kuşları ile ingiliz muhabbet kuşlarını eşlemeleri Çekoslavak Muhabbet Kuşunu ortaya çıkarmıştır.

Avustralya muhabbet kuşunun üremesiyle oluştuğu için nomal muhabbet kuşlarından boyut yapı hariç beslenme/bakım açısından herhangi bir farklılık söz konusu değildir.Sadece tüy yapısı ve kemiklerinin büyüklüğü bu kuşlarda karakteristik farklılar ile birlikte genelde daha uysal yapıya sahip olmalarını sağlamıştır
.

Çek sınıfına girebilecek 2 adet Muhabbet kuşu resim:
cek2.png
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

Şehmus BAKIR

Eski Forumcu
Yetkili Kurucu
Üretici
Katılım
20 Ağu 2018
Mesajlar
5,648
Tepkime puanı
4,885
Puanları
113
Yaş
38
Bilgi ve paylaşım için teşekkürler kardeşim güzel bir çalışma olmuş emeğine sağlık
 

Benzer konular

Üst Alt