• Kafeskuslari.com ailesine hoş geldiniz..

    Sizde kafes kuş türünüz hakkında paylaşım yapmak ve soru sormak için üye olunuz.
    Sizde ailede yerinizi alınız...

Ahmet D.

Emektar
Moderator
Editör
Katılım
20 Ağu 2018
Mesajlar
662
Tepkime puanı
450
Puanları
63
KUŞLARDA ÇARPIK BACAKLILIK SORUNU ve TEDAVİSİ


Çarpık bacak sorunu 2 yana yayılmış açık bacaklardır. Bu nedenle Yavru dik duramaz, yürümekte zorlanır. Genellikle bebek muhabbet kuşu vb de baş gösterir muhabbet kuşlarında da meydana gelebilir.

Tedavisini erken yapmak gerekir ilerleyen zamanlarda gelişimini tamamlamış kuş için geri dönüşü zor bir durumdur. İlk defa başınıza gelen veya terübe etmekden zorluk çekiyorsanız nitelikli bir veteriner yardımı ile tedavi edebilirsiniz.Peki Çarpık bacaklı yavru kuş sorunu önlemek için neler yapabiliriz ?

Yuvalık , Kuşların yaşamlarının ilk 4-5 haftasını geçirecekleri ve fiziksel gelişimlerinin neredeyse tamamının gerçekleşeceği yerdir, bu nedenle güvenli ve uygun bir tane tercih etmelisiniz. Yuvalık dibi pürüzlü bir yüzey değilse, yavruların tutunması zor olacaktır. Folluk için daha pürüzlü taban kısmında ince tutunması için çıkıntılardan almanız daha uygun olacaktır. Yuvalık için taban malzemesi olarak talaş, kedi kumu, mısır koçanı herhangi birisini kullanırsanız kayganlığı azaltırsınız.
Gerekli her şey olmasına rağmen bu sorun devam edebilir. Dişi kuş veya erkek kuş geride kalan yavru veya yumurtaları sıcak tutmak için üstüne oturur bu nedenle uygun pozisyonda kalmayan yavrunun bacakları açık kalır.

ÇARPIK BACAKLI KUŞ Tedavisi için ne yapılmalı ?

Aşağıdaki görsellerde birkaç tane yöntem paylaştık, pratiklik açısından yardımcı olacaktır. Yeme düştükten sonra çıkartabiliriz. Düzelme olmaz ise bir müddet daha takılabilir. Tedavi edildiğinden emin olduktan sonra kullanmayın. Bu esnada kuşun yeme gidebilme yem yiyebilme beslenebilme gibi olasılıkları göz önünde bulundurmalısınız.
Yapışkan bant ile resimdeki şekilde kalem yardımı ile bacaklarının boyutu ve girişi olmak üzere ayarlayabilirsiniz.
Toka ve plastik bant yardımı ile de tedavi edebilirsiniz.Çarpık bacak bileziğini bulabilirseniz yukarıdaki aşamaları yapmanıza gerek kalmaz. Bu bilezik daha profesyonel ve kuşlar için hazırlanmıştır. İsteğe göre boyutları da mevcuttur.

 
Moderatör tarafında düzenlendi:

Şehmus BAKIR

Eski Forumcu
Yetkili Kurucu
Üretici
Katılım
20 Ağu 2018
Mesajlar
5,644
Tepkime puanı
4,885
Puanları
113
Yaş
38
Paylaşım için tesekkurler.simdi teknoloji ilerledi tedavi bilezikleri yapildi.biz eskiden makyaj sungeri kullanirdik 4 cm kesip ayaklarini gecirirdik orda sabit kalir ve iyilesirdi  :)
 

Ronay Ayk.

Eski Forumcu
Yetkili Kurucu
Editör
Katılım
20 Ağu 2018
Mesajlar
3,349
Tepkime puanı
3,824
Puanları
113
Yaş
28
Ahmet im süper konu tebrik ediyorum. Ellerine sağlık.....
 

Benzer konular

Üst Alt