• Kafeskuslari.com ailesine hoş geldiniz..

Sizde kafes kuş türünüz hakkında paylaşım yapmak ve soru sormak için üye olunuz.
    Sizde ailede yerinizi alınız...

Buğday çimlendirme resimli anlatım..

Furkanmurat

Eski Forumcu
Kıdemli Üye
FAYDALARI:

Öncelikle bu yapmış olduğumuz çimlendirmeyi insanlarda yapıp yeşil kısımları oluşana kadar bekletip buğdayın yeşil halini robotta çektirip suyunu içenler oluyor bağışıklığı yaşlılarda üst solunum yolu hastalığını. Kemiklerdeki ağrıyı eklem ağrılarına birebir etkisi olduğunu uzman profesörler tarafındanda bilinip önerilmektedir..

Kuşlarınıza bir haftada 3 gün 1 yemlikten fazla vermeyiniz. Aşırı Vitamin olduğundan tüy dökümüne girerler.

1- Çimlendirilmiş buğday, bağışıklık sistemini güçlendirir. İçeriğinde çok güçlü antioksidanlar bulunur.

2- Karaciğer ve böbrekler üzerinde arındırıcı etkisi vardır, bol lifli yapısı sayesinde bağırsakları temizler ve korur.

3- Kanda oksijen miktarının artmasını sağlar ve bu sayede dolaşımın düzenlenmesine katkıda bulunur.

4- Çimlendirilmiş buğdayda bulunan enzimler sindirim sistemi için oldukça faydalıdır, bol lifli yapısı sayesinde sindirim sistemini rahatlatmakta ve bağırsakları korumaktadır. İçeriğinde yüksek miktarda bulunan klorofil, bağırsaklarda biriken toksinlerden arınmaya yardımcı olur ve faydalı bakterilerin artmasını destekler.

5- Bağışıklık sistemini düzenler, soğuk algınlığına karşı vücudu korur.

6- Vücut enerjisini arttırır ve cinsel fonksiyonu geliştirir.

7- Görme duyusunu keskinleştirir, hareket kordinasyonunu ve tüyleri güçlendirir.

8- Antioksidan görevi yapar ve mikroplara karşı vücudu güçlendirir.

9- Kanseri önlemek için iyi bir koruyucudur.

10- Çimlenmiş tohumların, hububat ve baklagillerin sindirimi çok kolaydır, diğer ürünlerden daha çok vitamin, mineral ve protein içermektedir.

11- İçeriğindeki klorofil sayesinde, gıdalardan alınacak besin değerlerinin ve faydaların kat be kat fazlasının alınmasını sağlar.

12- Kanın pH dengesini düzenleyerek kanın alkali olmasını sağlar. Kanda taşınan oksijen miktarının artmasına yardımcı olur.

13- Ve en önemli etkisi, bağışıklık sistemini güçlendirir.

Vitaminler:
A vitamini, C vitamini, E vitamini, K vitamini, B1 vitamini, B2 vitamini, B3 vitamini, B5 vitamini, B6 vitamini, B12 vtamini, D vitamini içerir.

Mineraller:
Kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum, çinko, bakır, manganez, selenyum ayrıca florür ve sodyum içerir.

HAZIRLANIŞI:
İlk önce işlenmemiş buğday alıyoruz ( Ben bizim tarlamızdan getirttiriyorum) :

Ekli dosyayı görüntüle 12197

Sonra Geniş bir kaba alıyoruz su dolduruyoruz temizlemek yabani otlardan arındırmak için buğdayımızı çok yapmamak önemli 1 haftada bitirebilecekleri miktarda çimlendirmeniz gerekir. Taze taze vermeniz en önemli kısmı:

Ekli dosyayı görüntüle 12198

Sürekli aynı şekilde su berrak olana kadar temizliyoruz:

Ekli dosyayı görüntüle 12199

6-7 sefer böyle kaba su doldurup boşaltarak temizledikten sonra buğdayı kapaklı bir kaba alıyoruz üzerini bir parmak geçecek kadar ılık su doldurup 1 çay kaşığı sirke koyuyoruz ağzını kapatıyoruz :
Ekli dosyayı görüntüle 12200

Ağzını kapattığımız kabı karanlık bir yerde 6 saat su dolu şekilde bekletiyoruz son olarak tekrar içerisindeki suyu boşaltıp nemli şekilde kaba bırakıyoruz üzerine kağıt havlu serip elimizi muslukta ıslatıp buğdayların üzerine serdiğimiz havluyu ıslatıyoruz. (NEMİ MUHAFAZA ETMEK İÇİN) 6 SAAT SONRA BUĞDAY TANELERİNİN UCLARINDA BEYAZ BEYAZ FİLİZLENDİĞİNİ GÖRÜRSÜNÜZ İŞLEM BAŞARILI DEMEKTİR.
Örnek GÖRSEL:
Ekli dosyayı görüntüle 12202

Ek olarak sadece BUĞDAY la kalmayıp aynı şekilde yemleri veyahut akdarı kızıl darı çeşitlerinide filizlendirip kuşlarınıza verebilirsiniz. Kendi bağ bahçeniz var ise filizlendirip kızıl darınızı kendiniz büyütebilirsiniz. Bu şekilde bir proje yapmayıda düşünüyorum kendi kızıl darımı kendim yetiştiriyorum tarzında yaptığımda paylaşırım sizlerlede Teşekkür ederim.

Son düzenleme:

yiitferhat

Aktif Üye
inşallah güzel sonuçlar alırsınız
İnşallah hocam ama şöyle bir durum var; dün mercimeği koydum patlamışlar bile ama 2 gün öncesinden bu muhabbet kuşu yemi var ya içinde sarı darı vs var ayıramadım denemek maksadıyla onu yaptım, daldarı var böyle turuncumsu onu yaptım ama tık yok... Sebebi ne acaba? süreyle mi alakalı...

Furkanmurat

Eski Forumcu
Kıdemli Üye
İnşallah hocam ama şöyle bir durum var; dün mercimeği koydum patlamışlar bile ama 2 gün öncesinden bu muhabbet kuşu yemi var ya içinde sarı darı vs var ayıramadım denemek maksadıyla onu yaptım, daldarı var böyle turuncumsu onu yaptım ama tık yok... Sebebi ne acaba? süreyle mi alakalı...
kuş yemleri bu şekilde olmuyor fasulye çimlendirme tarzında yapılıyor 1 hafta sürüyor. ama bir buğday çimlendirmesindeki vitamini bulamazsın onlarda mercimeği hiç denemedim buğday kullanıyorum 2 aydır kuşlarım severek tüketiyor 30 dakkada bir büyük mamalığı bitiriyorlar. faydasınıda gördüm tavsiye olarak bunu denediğim için paylaştım

yiitferhat

Aktif Üye
kuş yemleri bu şekilde olmuyor fasulye çimlendirme tarzında yapılıyor 1 hafta sürüyor. ama bir buğday çimlendirmesindeki vitamini bulamazsın onlarda mercimeği hiç denemedim buğday kullanıyorum 2 aydır kuşlarım severek tüketiyor 30 dakkada bir büyük mamalığı bitiriyorlar. faydasınıda gördüm tavsiye olarak bunu denediğim için paylaştım
Çok teşekkürler öneri ve paylaşım için .

Furkanmurat

Eski Forumcu
Kıdemli Üye
Bu şekilde beyazladığı zaman mı vericez peki paylaşım için teşekkürler emeğinize sağlık
Uç kısımlarında filizlendiğini görürsünüz ben genelde 12 saat peçeteli nemli kapta beklettiğimde hazır oluyor veriyorum uc kısımları beyaz olduğunda en taze ve vitamini en bol olduğu zaman olduğu için öyle öneriyorum kimisi çok çimlendiriyor ama bakteride oluşuyor taze taze vermek en güzeli

Bahar Y.

Müdavim
Hocam ben başardım sonunda buğdayları çimlendirmeyi ama sanki hepsi çimlenmemiş büyük çoğunluğu çimlenmiş, sorun olur mu onları yerlerse

Furkanmurat

Eski Forumcu
Kıdemli Üye
Hocam ben başardım sonunda buğdayları çimlendirmeyi ama sanki hepsi çimlenmemiş büyük çoğunluğu çimlenmiş, sorun olur mu onları yerlerse
Tebrik ederim ☺ Bazıları öyle oluyor evet küçük olduklarından ben veriyorum sıkıntı olmuyor yada yemiyor. İlk başta çok verme içine bir miktar yem dök aşırıya kaçmadan alışsın tadını alsın sonra 2 günde bir yemlik verirsin.

Bahar Y.

Müdavim
Tebrik ederim ☺ Bazıları öyle oluyor evet küçük olduklarından ben veriyorum sıkıntı olmuyor yada yemiyor. İlk başta çok verme içine bir miktar yem dök aşırıya kaçmadan alışsın tadını alsın sonra 2 günde bir yemlik verirsin.
Yumurta ve havuçla birlikte vermeyi düşünüyordum, birde aklıma takıldı mesela şuan daha kurumadılar ama kuru olunca yiyebilirler mi ki sert olmaz mı, sürekli nemli mi kalması gerekiyor

Furkanmurat

Eski Forumcu
Kıdemli Üye
Yumurta ve havuçla birlikte vermeyi düşünüyordum, birde aklıma takıldı mesela şuan daha kurumadılar ama kuru olunca yiyebilirler mi ki sert olmaz mı, sürekli nemli mi kalması gerekiyor
Dolapta muhafaza et buzdolabı poşetinin havasını Alarak her vermenden önce yıka suyunu süzdür öyle ver mamaylada olur sorun olmaz ama genelde sadece buğday veriyorum ben mamayı ayrı veriyorum. Maşallah 🧿

Bahar Y.

Müdavim
Dolapta muhafaza et buzdolabı poşetinin havasını Alarak her vermenden önce yıka suyunu süzdür öyle ver mamaylada olur sorun olmaz ama genelde sadece buğday veriyorum ben mamayı ayrı veriyorum. Maşallah 🧿
Bende artık tek veririm hocam çünkü havuç ve yumurtayı seçiyorlar, zaten tek versemde yerler öyle yapayım ☺ teşekkür ederiz

ixs54

Aktif Üye
peki sadece kuslar o beyaz kısmı mı yıyor yoksa bugdayı komplemı? beyaz kısmı ayırmadan verecegız degıl mı