• Kafeskuslari.com ailesine hoş geldiniz..

    Sizde kafes kuş türünüz hakkında paylaşım yapmak ve soru sormak için üye olunuz.
    Sizde ailede yerinizi alınız...

Mehmet Gürbüz

Müdavim
Yazar
Sponsor
Katılım
27 Tem 2021
Mesajlar
462
Tepkime puanı
1,060
Puanları
93
images (22).jpegKuzey Amerika'da Toplum ispinozu ve başka yerlerde Bengal ispinozu olarak bilinen Lonchura striata domestica , doğada bulunmayan evcilleştirilmiş bir ispinozdur. 1860'larda Japonya'dan ithal edildiği Avrupa hayvanat bahçelerinde göründükten sonra popüler bir kafes ve ticaret kuşu oldu.

Bengal ispinozunun evcilleştirilmesinin kökenine dair birçok teori var ve şimdi bunun esas olarak Japonya'da gerçekleştiğini biliyoruz.

Renklendirme ve davranış, Asya'da, daha sonra Avrupa ve Kuzey Amerika'da yüzyıllarca süren seçilim yoluyla değiştirildi.
kapsamlı araştırmalar yapıldı ve yapılmaya devam ediyor.

Bengal ispinozları esarete ve insanlarla arkadaşlık etmeye çok iyi adapte olmuşlardır.Bu kuşlar birbirine yakın olmayı severler ve bir grup halinde tutulurlarsa hepsi tek bir yuvada tüneme eğilimindedir.

Bir kümeste yumurta bırakırlar ve tek bir yuvada toplanırlar, kuluçkayı (dişi tarafından gerçekleştirilir ve 16 gün sürer) Bu nedenle, bireysel üreme kutularında tek çift olarak tutulurlarsa daha iyi ürerler.

Bu sosyallik aynı zamanda onların Amerikan ismi olan "toplum ispinozu"ndan da sorumludur.

Bengal ispinozlarının bakımı oldukça kolaydır. Ayrıca uygun şekilde cinsiyetlendirilmeleri koşuluyla üremeleri oldukça kolaydır.

Bir dişi-erkek çifti elde etmek, her iki cinsiyet de benzer göründüğü için bir zorluk teşkil edebilir.

Ayrıca, Toplum İspinozları, diğer toplumlar, Zebra İspinozları, Gouldian İspinozları ve Baharat İspinozları dahil olmak üzere diğer ispinozlarla birlikte barındırılabilir.

Bengal ispinozu, doğal seçilim ve zorlu ortamlara adaptasyon baskılarına maruz kalmayan, vahşi beyaz sırtlı munia'nın evcilleştirilmiş bir şeklidir.

Bu kafesteki kuş, yiyecek ve su sıkıntısı olmayan, yırtıcı olmayan ve düşük parazitlik riski olmayan güvenli, insan kontrollü çevre koşulları yaşadı.

Beyaz sırtlı munialar yüksek stres koşulları altında yaşarlar , Bengal ispinozunun rahat koşullarının ve son derece karmaşık şarkılarının aksine onları basit şarkılarla bırakırlar. Kortikosteron, hipotalamik-hipofiz-adrenal eksen stres uyaranlarına yanıt verdiğinde salınan kuşlardaki ana glukokortikoid hormondur. Yavru kuşlarda, yiyecek alımını, yiyecek aramayı, çağrıları ve saldırganlığı iyileştirir, bu nedenle vahşi doğada hayatta kalma potansiyelini arttırır.

Dikkat: Bu yazı kafeskuslari.com'a aittir. İzinsiz paylaşılamaz.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

Şehmus BAKIR

İkon Üye
Yetkili Kurucu
Kurucu Üye
Üretici
Katılım
20 Ağu 2018
Mesajlar
18,461
Tepkime puanı
24,504
Puanları
113
Yaş
40
Emeğine sağlık kardeşim 😊 teşekkürler 👍
 

Kübra Ö.

Eski Forumcu
Yazar
Kıdemli Üye
Üretici
Katılım
26 Eki 2021
Mesajlar
5,760
Tepkime puanı
8,571
Puanları
113
Emeğinize sağlık.

İspinozu eğitmiş takip ettiğim bir kaç Japon var. Demek ana vatanları Japonya olduğu için orda da popüler beslemek. :)
 

Benzer konular

Üst Alt