• Kafeskuslari.com ailesine hoş geldiniz..

    Sizde kafes kuş türünüz hakkında paylaşım yapmak ve soru sormak için üye olunuz.
    Sizde ailede yerinizi alınız...

Makale Bengal İspinozu Üremesinde Önemli Noktalar

Didemkaya

Eski Forumcu
Üretici
Katılım
15 Ara 2021
Mesajlar
2,993
Tepkime puanı
2,928
Puanları
113
Yaş
24
***Bengal İspinozu Üremesinde Önemli Noktalar***

8600919.jpgfinch_clump.jpg
*Özellikle bengal ispinozlarının üremesi için erkeğin 3 aylık olması önerilmektedir. Çünkü erkek ispinozlar 3. ayında erişkinlik dönemine girerler.

*Stresin bulunduğu ortamlar onlar için hayati tehlikeye sebebiyet vermektedir. Bu ispinozların bulunduğu ortam sessiz ve hava akımının olmadığı bir alan olması gerekmektedir.

*Üretimi kolay olan ve zorluk çıkarmayan ispinoz türüdür. Genellikle bu ispinozlar bakıcı kuşlardır.

*Bu ispinozlar genellikle yuvalık seçmezler, onlar için gerekli malzemeleri verirseniz onlar kendi yuvasını kendileri hazırlamaktadır.

*Kafes ortamında gerekli şartlar sağlandığı taktirde çok rahat bir şekilde üretim gerçekleşmektedir.

*Üremeleri için sezonunu beklemenize gerek yoktur. Uygun hava koşullar ve ortamlar sağlanırsa rahat bir şekilde üretim yapabilirsiniz.

*Özellikle kafeslerinde düzenli olarak kalamar kemiği konulması, yeterli mama takviyelerinin yapılması ve düzenli olarak sebze ve meyve içerikli beslenmesi gerekmektedir. Sadece tohumlarla beslemek onların üretimi esnasında yeterli olmayacaktır.

*İspinozların yaptığı bazı yumurtalar eşit olmamakla birlikte yetersiz oluşmaktadır. Bunun sebebi yumurtanın dişinin içinde tıkanması ve yeterli mineralleri kalsiyumları alamamasından kaynaklıdır.

*İspinozlarda yumurta sıkışmasını önlemek için yaptığınız mama içerisine buğday özü yağı koymanız gerekmektedir.


***Önemli Not ***

*İspinozlar için salma kafesler tercih edilmemelidir. Bunun sebebi salma kafeste olan bu tür ispinozlar genellikle yuvalarına ve eşlerine çok düşkün olduğu için yuvalarını yıkma ve eşlerine saldırma zarar verme durumları yüksektir.

*Bu ispinozlar genellikle başkasının yumurtalarını da sahiplenmekte olup düzenli yumurtalar yaptıklarında başka bengal ispinozlarının yuvalıklarına da koyabilirsiniz. Çünkü bu tür ispinozlar sahte yumurta koyduğunuz da da yumurtayı sahiplenmekte ve başkasının yumurtalarına da bakabilmektedir.
 

Benzer konular

Üst Alt