• Kafeskuslari.com ailesine hoş geldiniz..

    Sizde kafes kuş türünüz hakkında paylaşım yapmak ve soru sormak için üye olunuz.
    Sizde ailede yerinizi alınız...

Baykuş İspinozu Hakkında Her Şey

Ronay Ayk.

Eski Forumcu
Yetkili Kurucu
Editör
Katılım
20 Ağu 2018
Mesajlar
2,859
Tepkime puanı
3,218
Puanları
113
Yaş
28
Baykuş İspinozu

Ülkemizde halen tam anlamıyla yerini bulamadığını düşündüğüm ispinoz türlerinden biri olan baykuş ispinozları beslenmesi zevkli ve güzel bir türdür.Baykuş ispinozu büyük salmalarda diğer ispinoz türleri ile iyi anlaşan bir ispinozdur.Gösterişli ve farklı görünüşüyle ispinoz severler tarafından severek beslenirler.Ülkemizde de bu ispinoz türünün daha çok tanınmasını isteriz.

Baykuş ispinozu beslenmesi 
Baykuş ispinozu anavatanı
Baykuş ispinozu kafesi ve bakımı
Baykuş ispinozu cinsiyeti
Baykuş ispinozu üretimi
vb konularda bilgi vererek bu türün daha çok tanınmasını sağlamak istiyoruz.-Baykuş ispinozu Fizyolojisi:

Yaklaşık 10-11 santimetre boya 8-9 gram ağırlığa sahip olan baykuş ispinozlarının 2 alt türü bulunmaktadır. , Baykuş ispinozunun kafes ortamında ise 4 yıl ömürleri vardır. Görüntüleri ile baykuşu andıran bu türün geleneksel ismini almasındaki en temel etken de budur. Siyah renk ile çevrelenmiş beyaz-gümüş yüzleri, gümüş renkte gagaları, açık kahverengi-gri renkte sırt bölgeleri, siyah-koyu kahverengi tüyler üzerine beyaz çilli kanatları, krem rengi alt ve göğüs bölgeleri vardır. Ayrıca göğüslerinde siyah ve uçtan uca bir bar bulunur. Kuyruk renkleri ise siyah-koyu kahverengidir. Baykuş ispinozları belirgin cinsel dimorfizm göstermezler. Bu yüzden erkek-dişi ayrımı için görsel yollara başvurmak güvenli değildir. Erkek kuşların ötümleri takip edilmelidir. Orijinleri nedeniyle sıcağa tolerans gösterebilirler lakin soğuk dirençleri düşüktür. 22  dereceden itibaren hayati riskleri başlar. 18 derecenin altındaki sıcaklık ise ölümcüldür, asla altına düşmesine izin verilmemelidir.

-Baykuş İspinozu Anavatanı:


Avustralya kökenli kuş gibi Hindistan çevresinde ortaya çıktıklarını göstermektedir. Alt türlerinden biri olan Bichenovii türünün anavatanı Doğu Avustralya, Annulosa türünün anavatanı ise Kuzey-Kuzeybatı Avustralya’dır.


-Baykuş İspinozu Beslenmeleri:

Tohumcul bir türdür. Doğada tohumlu bitkilerin yeşil ve kurumuş tohumları, mevsim meyve ve sebzeleri, kurtlar, böcekler ve larvalar ile beslenirler.Baykuş ispnozu çeşitli ispinoz yemleri, taze meyve-sebze ve yeşillikler ve canlı yemler ile beslenirler.

-Baykuş İspinozu Davranışları:

Sosyal ve uysal bir türdür.Baykuş ispinozu aktif ve hareketli kuşlardır, hareket edebilecekleri alan sağlanması psikolojileri ve gelişimleri üzerinde etkilidir. Üreme dönemlerinde erkek kuşlar yumuşak ve tiz bir sesle seri şekilde öterek dişi kuşlara kur yaparlar.

Cinsiyet Ayrımı :

Erkek ve dişi tamamen aynı görünümdedir. Yüz ve yanaklar gümüş rengi ve beyazdır. Alından dışa doğru siyah bir çizgi yay şeklinde boğazın altından geçer. Boğazın alt tarafından başka bir siyah çizgi aynı şekilde karnın ortasından geçer. Boğazın üst tarafı ve sırt kahverengidir. Alt kısımlar beyaz, kuyruk kahverengi  ve siyahtır. Kanatlar kahverengi ve siyah, üzerleri beyaz ve kerem benekler şeklindedir. Gaga ve ayaklar maviye çalar gridir. Erkek biraz daha uzun durur, göğüs çizgisi, dişilere göre  daha geniş ve yüz maskesi  daha parlaktır.


-Baykuş İspinozu Üremeleri:


Yuvalarını genellikle uzun otların üzerine ve ağaçların yüksek olmayan kısımlarına yaparlar.Vereceğiniz yuva malzemeleri ile yuvalarını kurarlar. En verimli yuva malzemeleri Hindistan cevizi veya palmiye lifi, kuru otlar, telyiz ipi ve tavuk tüyüdür. Fazla malzeme verilmesi durumunda yuvayı fazlaca doldururlar. Küçük kafes ortamlarında çoğunlukla kuluçkaya yatmazlar, yatsalar dahi yavrularını büyütmezler.Daha büyük salmalara ihtiyacı vardır.Baykuş ispinozu 4-6 arası yumurta yapabilirler ve kuluçka süreleri 12-14 gün arasıdır. Yumurtadan çıkan yavrular 18-24 gün içerisinde tüylenmeye başlarlar. Baykuş ispinozu 5-6 haftalık erişkinliğe ulaşan yavrular yuvayı terk eder ve bağımsızlıklarını kazanırlar.Baykuş ispinozu 2-3 aylık yavrular da ilk kez tüy değişimine girer.

Baykuş İspinozuna Bilezik : 6-8 günlükken takılmalıdır.
 

Şehmus BAKIR

Eski Forumcu
Yetkili Kurucu
Üretici
Katılım
20 Ağu 2018
Mesajlar
3,966
Tepkime puanı
3,665
Puanları
113
Yaş
37
Bilgi ve paylaşım için teşekkürler kardeşim :)
 

Benzer konular

Üst Alt