• Kafeskuslari.com ailesine hoş geldiniz..

    Sizde kafes kuş türünüz hakkında paylaşım yapmak ve soru sormak için üye olunuz.
    Sizde ailede yerinizi alınız...

Alman Tepeli Kanarya Özellikleri ve Bakımı

Ronay Ayk

Emektar
Yetkili Kurucu
Editör
Katılım
20 Ağu 2018
Mesajlar
2,302
Tepkime puanı
1,850
Puanları
113
Yaş
28
Alman Tepeli Kanaryası
Alman tepeli kanaryası ülkemizde uzun yıllardır beslenen kanarya türüdür.Alman tepeli kanaryası atası "Gehaeupten Kanaryasi" dır. Josef Heines,Gustav Müll ve Klaus Speicher Alman tepeli kanaryası temellerini atan kişilerdir.1952 yılında ilk kırmızı Alman tepelisini üretmeyi basardılar.Daha sonra 1962 de DKB türün tanımlanmasını kabul etti.1967 Tarihinde de uluslar arası tanınması gerçekleşti.Sadece Almanya da değil bir çok ülkede bu kanarya yayıldı sevildi.Hem renk hemde ötüm kanaryasıdır.Bir çok kişi tepe yapısı ile tanısa da güzel ötümleri onlara olan ilgiyi artırdı.Alman tepelisi dayanaklı,üretken,renk aralığı fazla ve iyi nağmeleri olan ötümlü bir kanaryadır.

Alman Tepeli Kanarya Özellikleri
Alman tepeli kanaryası özellikleri tepe , duruş ,renk , şekil büyüklük göre bakılır belirlenir.
alman tepeli kanarya.jpg
Tepe;
Tepe kafa şekli ile uyumludur ve oval olmalıdır. Merkez noktası küçük ve belirgindir. Yandan bakıldığında tepe gaga kısmına inerek örter ve enseye uzanır.Eşlemede tepeli ile kabak (tepesiz) eşlemesi doğru olandır.
Şekil ve Büyüklük;
Alman tepelilerde şekil ve duruş renk kanaryaları ile aynıdır. Kanatlar kapalı ve vücuda bitişiktir. Kuşun Boyu 13 ile 14 cm arasında olmalıdır.
Duruş;
Atik ve kararlı bir duruşa sahip olmalı, 45 derecelik bir açı ile tünekte durmalıdır.

Alman Tepeli Kanaryası Beslenme ve Bakım
Diğer kanarya türleri alman tepeli kanarya bakımı aynıdır.Aspur ağırlık beslenmelidir.Günlük taze yem su verilmelidir.Hijyen çok önemlidir.
Günlük altlık temizliği haftalık ve aylık yıkama ilaçlama önemlidir.
 
Son düzenleme:

Sehmus BAKIR

Emektar
Yetkili Kurucu
Üretici
Katılım
20 Ağu 2018
Mesajlar
2,520
Tepkime puanı
1,436
Puanları
113
Yaş
37
Alman tepelilerin çok kırması üretiliyor fotodaki orjinsl ama günümüzde başka mutasyonlarla eşleyip kırma kuş haline getiriyorlar.. orjinal alman tepeli küçük olur yani ince ve yapı olarak zayıf görünümlü ronayin dediği gibi 14 cm den büyük değildir ve onların kabak dediğimiz yani tepesiz olanlarıda aynı özellikte,aynı duruşta sadece tepesi yoktur bu yine alman tepeli kabağı olarak geçer çünkü iki tane tepeli kanarya eşleşmesi yanlıs olur ortaya kel yavrular çıkabiliyor veya tüy rahatsızlığı oluyor. Bu yüzden eşleşme tepeli x tepeli kanı kabak en doğrusu olur, bu eşleme sonucunda orjinal alman tepeli, sağlıklı yavrular doğar..
Konu altına bildiklerimi yorumladım yanlışım varsa bilenler düzeltsin ayrıca paylaşım için teşekkürler kardeşim
 
Üst Alt