• Kafeskuslari.com ailesine hoş geldiniz..

Sizde kafes kuş türünüz hakkında paylaşım yapmak ve soru sormak için üye olunuz.
    Sizde ailede yerinizi alınız...

Akvaryum Günlükleri - I

Kemal Gül

Yeni Üye
Akvarist
Merhaba sevgili forum üyeleri, kendime bir sultan papağanı almadan önce akvaryum esas odak noktamdı, kafes kuşları ile aynı evde sorun çıkartmadan yapılabilecek bir hobi olduğu için forumdaki akvaryum bilgisini arttırıp konu hakkında merakı olan arkadaşlara bilgi ve ekipman konusunda destek sağlamak amacı ile bu yazıları yayınlama kararı aldım.

Akvaryumu bir tasarım ve evin göz alıcı bir parçası olarak görmeyi seven bir insan olduğum için konu hakkında yıllardır birçok araştırma yaptım, ancak bir hayvana bakıyorsan en iyi koşulda bakmalısın fikrini benimsediğim için yalnızca dekor olarak görmüyorum tabiki. Akvaryum nasıl kurulur? Akvaryum düzeni ve dengesi nedir? Yararlı bakteriler nedir? gibi soruların cevaplarını size açıklayacağım.

Akvaryum Nedir?
Cam bir küp bulup içine su, kum ve balık koymak ne yazıkki akvaryum demeye yetmiyor. Akvaryum içerisinde belirli bir denge ve düzen olması, içindeki hayvanların ihtiyaçlarının giderilmesi için "Şu olmasa olur mu?" diyemeyeceğimiz bir yalancı habitat olarak adlandırılabilir, yalancı dememin sebebinin bazı akvaryumların "biyotop" yani o hayvanın bahşi doğadaki ortamının birebir aynısı olarak yapıldığı ve bizim akvaryum denince aklımıza gelen şey ile arasında dağlar kadar fark olmasıdır.
1664864560535.png
biyotop akvaryum ^

Sanki doğadan bütün halde alıp camın içine koyar gibi olsun veya yapay bitkiler ile dolu olsun, her akvaryumun dengeye ihtiyacı vardır. Akvaryumda yalnızca dinlendirilmiş su kullanılmalı, hacim içerisindeki canlılara uygun olmalı ve boya içeren veya salınım yapan renkli taşlar kullanılmamalıdır.

Akvaryum Dengesi ve Düzeni
Akvaryumunuzun dengeli ve uzun ömürlü olması için dikkat etmeniz gereken değerler ve bilgiler vardır. Öncelikle akvaryumdaki balıklar uyumlu olmalı, Betta gibi aşırı bölgesi balıklar tek bakılmalı, akvaryuma direkt olarak çeşmeden su koyulmamalı, akvaryumlar ısıtıcısız veya küçük hacimde olmamalıdır. Örneğin bir japon balığının ihtiyacı olan su hacmi balık başına 40 litredir, kısacası 2 japon balığı bakmak isterseniz 80 litre akvaryumunuz olmalıdır, 80 litre gibi bir rakam gözünüzü korkutmasın, çevrenizde akvaryum yapan bir Camcı bulup ucuza yaptırabilir, yaptırdıktan sonra balkonunuz veya banyonuzda içine su doldurup emin olmak için test edebilirsiniz, doğru yapılan bir akvaryumda çatlama veya patlama gibi korkularınızın olmasına gerek yoktur. Akvaryumda kullanacağınız su için 50-60 liraya kaliteli bir su düzenleyici alıp 1 ömür kullanabilirsiniz, su düzenleyiciler normal musluk suyuna birkaç damla damlatılıp su içerisindeki ağır metal ve klor u bağlaması ve akvaryumda kullanıma uygun hale getirilmesi için kullanılan ürünlerdir. Ancak Düzenleyici kullanmadan da musluk suyunuzun değerlerinde anormallik yok ise ( internetten semtiniz için su değerleri analizini bulabilirsiniz) 5 litrelik bir şişenin boğum kısmı başlayana kadar yani %85 doldurup ağzı açık halde 2 gün bekletirsenniz klor uçtuğu için kullanabilirsiniz.

En önemli konumuz olan yararlı bakteriler konusuna geçmeden önce sizin içinize biraz su serpmek istiyorum. Akvaryum, su düzenleyici, balık derken her hobi gibi bunun da ucuz olmadığını hissettirdiğini düşünüyorum. Ben bunun olabilecek en uygun maliyet ve güzellikle olması için bilgi ve tavsiye verme konusuna her zaman açığım ve sorularınızı sorabilirsiniz. Sizi biraz da olsa rahatlatmak için şuanda 300-350 liraya kurulabilecek bir 15 litrelik bir akvaryum göstermek istiyorum size ve bu akvaryumun içerisinde herşey dahil.
Ekli dosyayı görüntüle 33682 IMG_20211111_141359.jpg

Akvaryum kurmak, içerisine canlı bitkiler koymak ve bu bitkileri büyüterek çoğaltabilmek, içerisindeki canlıların bu ekosistemden beslenmesi ve büyümesi insana ciddi bir tatmin ve başarı duygusu veren bir durum, kısacası akvaryumculuk ince iş ancak ince olması onu daha güzel ve doyurucu bir hobi yapmakta, ileriki yazılarımda yeni başlayanlar için neyi nereden bulabilecekleri, uygun fiyatlı malzemeyi nasıl temin edebilecekleri ve başlangıç için karides ve betta akvaryumu olmak üzere detaylarıyla 2 akvaryum örneği sunacağım, daha da konuyu uzatmadan en önemli başlığımıza geçelim.

Yararlı bakteri nedir?
Insanlar nasıl vücutlarında üre üretip bunu ürik asit e çevirip idrar olarak dışarı atıyorsa balıklar ve bozulan her organik materyal de amonyak üretiyor, balıklar bizim aksimize bu amonyağı solungaçlarından suya bırakıyor, bu amonyak balıklara zehirli olduğu için akvaryumumuzda yararlı bakteri olarak isimlendirilen nitrifikasyon bakterileri bu amonyağı işliyor, bu bakteriler bizim en kadim dostumuz ve onlar olmazsa evimizin içindeki bu güzel ekosistem çöküyor.
1664866547810.png
Bakteriler amonyağı nitrite, nitriti ise nitrat a çeviriyor ve daha az zehirleyici olan nitratın ise belirli aralıklarla akvaryumda yapılan su değişimleri ile suda yüksek miktarda birikmemesi sağlanıyor veya bitkiler tarafından nitrat besin olarak kullanılıyor. Bu bakterilerin oluşumu 15 saatte 1 kez 2 ye bölünme olarak gerçekleştiği için kısa sürede oluşmuyor. Bahsi geçen bakteriler havadan, kumdan veya normal elinizdeki sudan bile gelebiliyor ve sizden de bu bakterilerin üremesi için gerekli koşulu oluşturmanız bekleniyor. Balık almak istediğiniz zaman önce akvaryum, filtre ve yem almak, akvaryumun içerisize azıcık yem atıp bu yemlerin suda bozulması için bırakmanız ve böylece bakterilere üremeleri için gerekli besini vermeniz gerekiyor. Bu şekilde 2 hafta filtre çalışır halde akvaryumu boş çalıştırdıktan sonra alacağınız balıkların tek seferde koymak yerine sayıyı 2 ye bölerek 2 seferde koymanızı tavsiye ediyorum, aynı şekilde akvaryuma 3-4. günden sonra akvaryumcudan alacağınız salyangozlardan koyabilirsiniz (aşırı ucuz ve kolay üreyen arkadaşlar kendileri, bazı hobiciler bedavaya bile veriyor) sürecin daha verimli olmasını sağlayacaktır. Bu kadar beklemek istemezseniz bir miktar para verip hazır bakteri kültürü satın alıp ertesi günü de canlı koyabilirsiniz.
1664867309078.png

Düşünülenin aksine filtre akvaryuma hava vermek için değil, bakterilerin üremesi için kullanılıyor çünkü bu bakterilerin bulundukları yerde( yani filrenin içindeki süngerde) su akışı olmazsa oradan geçen suyun içerisinde oksijen olmuyor ve bu bakteriler hareketsiz bir filtrenin içerisinde 6 saat sonunda ölmeye başlıyorlar. Tıpkı japon balığının sağlıklı bir yaşam sürmesi için 40 litre su gerektiğini çoğu kişi bilmiyor ise suya oksijen girmesi için filtrenin şart olmadığını da çoğu kişi bilmiyor. Su hayatın en önemli parçası çünkü su mükemmel bir çözücü olduğu için kimyasal reaksiyonlar için çok önemli, bizim soluduğumuz oksijen atmosferde olduğu için kullanabiliyor ancak nasıl bir sudaki oksijeni moleküler seviyede soluyamıyorsak balıklar da atmosferdeki oksijeni soluyamaz (labirent organına sahip balıklar atmosferden oksijen soluyabilir), bu tamamen solunum organlarımızın işlevleri ile alakalı bir durum, hava ile teması bulununan akvaryumun yüzeyi her an atmosferdeki oksijenin bir miktarını çözerek su içerisindeki oksijene dönmesini sağlıyor.

Izlemesi gerçekten keyifli bir hobi, tavsiye&bilgi konusundan istediğiniz zaman bana ulaşabilirsiniz. :giggle:

IMG_20221004_104151.jpg

Dikkat: Bu yazı kafeskuslari.com'a aittir. İzinsiz paylaşılamaz.

Moderatör tarafında düzenlendi:

The Search

Eski Forumcu
Medya Sorumlusu
Teknik Ekip
Kıdemli Üye
Akvarist
Eline sağlık hocam eski RED MOSAİC BİG EAR - siyah tül vatoz - elma salyangozu - su piresi ve artemia üreten biri olarak forumda akvarist konularını görmek beni heyecanlandırdı

The Search

Eski Forumcu
Medya Sorumlusu
Teknik Ekip
Kıdemli Üye
Akvarist
kemal hocam balıklara karides veriodum kuşlara olmaz mı ?

The Search

Eski Forumcu
Medya Sorumlusu
Teknik Ekip
Kıdemli Üye
Akvarist
hocam 1 senedir akvaryumla ilgilenmiyorum Utku arkadaşım var o bakıyor karidesi kurutulmış olarak petshoptan almıştım 1 sene önce

Kemal Gül

Yeni Üye
Akvarist
Gammarustur o, ispinoz ve mumgagalara veriliyor en çok, diğer kuş turlerine verilebilir deniyor genelde ama vereni görmedim, nemlendirip verilmesi lazım ama ben tavsiye etmem yeterince kanıt yok bu konuda, en azından ben bulamadım

Şehmus BAKIR

İkon Üye
Yetkili Kurucu
Kurucu Üye
Üretici
Kurutulmuş Gammaruslari kuşlara bende önermiyorum taze olmadığı için bakteri barındırıyor

Mert.

Eski Forumcu
Ben yeni karma ciklet akvaryumu kurdum birkaç gün once

Mert.

Eski Forumcu
Hastanedeyim şuan bir kaç saate eve geccem çekip atarım ama benimki yasin hocamın gibi profesör değil şu bulani anlamadim

Feyza T.

Eski Forumcu
Emektar Üye
Hastanedeyim şuan bir kaç saate eve geccem çekip atarım ama benimki yasin hocamın gibi profesör değil şu bulani anlamadim
Eğer akvaryumu kurup balıkları direk attıysan olabilir, veya içine koyduğun şeyleri iyice yıkamadıysan da olur. Su sıcaklığı tam oturmadıysa yine bulanır çok sebebi olabilir ama su bulanıksa içerideki ekosistem oturmamış demektir dikkatli ol aniden toplu intihar gibi bütün balıklar gitmesin 😢 nitrat seviyesini ölçen bir alet var ismini tam bilmiyoru, ondan al Xiaomi nin var bizde işe yarıyor önlem alıyorsun en azından 😉

The Search

Eski Forumcu
Medya Sorumlusu
Teknik Ekip
Kıdemli Üye
Akvarist
bulanık mı dedin ?
su oturmamıştır kum iç filitre ve su popülarütesi oturdukça netleşir tabana midye at kardeşim bulabilirsen

Mehmet Gürbüz

Müdavim
Yazar
Sponsor
Benim babam senin babanı döver olayına dönecek ama Plakat delisiyim ben, şu dünyada hiçbir uzun kuyruk varyant plakat dövemez, makina gibi hayvanlar.
Maşallah hocam emeklerinize sağlık balık ayrı bir dünya bir dönem hobi amaçlı beslemiştim ,
herşey yolunda gidiyordu erkek akvaryum plastiğine yapışmış ölmüş diyorum nerede bu balık suyun içinde yok hüsranla bitti, iyi bir balıkta bulamayınca bıraktım ☺

Kemal Gül

Yeni Üye
Akvarist
Maşallah hocam emeklerinize sağlık balık ayrı bir dünya bir dönem hobi amaçlı beslemiştim ,
herşey yolunda gidiyordu erkek akvaryum plastiğine yapışmış ölmüş diyorum nerede bu balık suyun içinde yok hüsranla bitti, iyi bir balıkta bulamayınca bıraktım ☺
Bettaların zıplamaları ne yazıkki öyle bir olay, inşallah size güzel bir balık bulur yeniden hobiye kazandırırız ;)