• Kafeskuslari.com ailesine hoş geldiniz..

Sizde kafes kuş türünüz hakkında paylaşım yapmak ve soru sormak için üye olunuz.
    Sizde ailede yerinizi alınız...

Ahşap kafes

Şimâl

Tutkulu
Emektar Üye
Herkese iyi akşamlar. Bir süre kullanmış olduğum ahşap kafes ile ilgili kullananların veya almak isteyenlerin işine yarayabilecek bir metin hazırlıyim dedim. İyi okumalar :)

Ahşap kafesi ben özel yaptırmıştım. Sizin ki nasıl bilemiyorum. Bu nedenle kendi deneyimlerimi paylaşabilirim. Yaklaşık 2 ay kadar kullanmıştım. 2 ayda edindiğim bilgiler:

Temizlik; Açıkcası beni en çok uğraştıran konu. Çünkü temizliği gerçekten zordu. Parazit vs. olma şansı daha yüksek olduğu için temizliğe çok dikkat etmelisiniz. Ben kendi programımı söyleyim.

3 gün arayla içli dışlı temizliyordum. Fıs fıs şişesinin içine sirke koyup tamamına sıkıyordum. Tünekleriniz tahta ise onları da tek kullanımlık bez, peçete yardımıyla temizliyebilirsiniz. Özellikle sık kullandığı örneğin oyuncak yemlik onları ayrı ayrı sıcak suda yıkıyorum. (Hala yıkıyorum. Tavsiyemdir.)

Kafes aksesuarları; Aslında temziliğe kasten daha kolay bir konu ancak kafes tellerinize bağlı. Benimkilerin hepsi yataydı. Yemlik için dıştan yerler yoktu. Bu yüzden tek yemlik kullanıyordum. Onu da günlük yiyeceği kadar koyuyordum 2-2,5 yemek kaşığı kadar. Oyuncakları, asmalı tünekler içinse yukardan 1-2 tane delik açtım. Bu şekilde asması daha kolay oluyordu. Oyunları yandan asınca dışarı atabiliyordu. Kalamar kemiğini, ufak mamalığı ve suluğunu takmak için bayağı uğraş vermiştim.

Mamalığını bir küçük boy toka yardımıyla taktım. Suluğun bir kısmını küçükçe sıyırdım. Kalamar kemiğini de *tack back* ( tak yapıştır ) yardımıyla tutturdum. (Fotoğraflarını ekleyeceğim.)

Yani aslında bu saydıklarım bir yana kafes değiştirme nedenim boyunun uzun eninin küçük olmasıdır. Başka bir neden değil. Çünkü bu saydıklarım dışında benim için bir kusuru yoktu. Daha net göstermek için kafesin içini tekrar yerleştirip fotoğraf yükleyeceğim.

Ekli dosyalar

Şimâl

Tutkulu
Emektar Üye
Güzle bir yazı ellerine sağlık kardeşim benim.Ahşap kafesler muhabbet kuşlarına önermiyoruz aşırı kemirip kırabilirler , dediğin gibi yarıklardan dolayı parazitlenme kolay oluyor.
Rica ederim :) evet kullandığımdan maalesef biliyorum. Çok kolay kırılıyor. Onun dışında yatay telli olması iyi.

Şehmus BAKIR

İkon Üye
Yetkili Kurucu
Kurucu Üye
Üretici
Bilgi ve paylaşım için teşekkürler

Üst Alt