Evcil Kuşların Yavrularını Beslememesi ve Elle Besleme

Başlatan Ronay, 02 Aralık 2019, 00:17:43

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

avatar_Ronay Ayk

Ronay

Emektar 988

Yetkili KURUCU

Ronay

Evcil Kuşların Yavrularını Beslememesi ve Elle Yavru Kuş Nasıl Beslenir

Evlerimize evcil kuş (Muhabbet kuşu,sultan papağanı,kanarya vb) çift olarak aldığımızda veya üretim için çiftler edindiğimizde genellikle heyecanla yumurtaları bekleriz.Yumurtalar gelir ardından yavrular gelir ama şunu unuturuz asıl sorunlar şimdi başlar genelde , en büyük sorun ise muhabbet kuşumuzun yavrularını beslememesi , sultan papağanımız yavrusunu beslememesi veya kanarya , ispinozların yavrularını beslememe ve bakmama gibi sorunlar ortaya çıkar.

     

Peki Kuşlarımız Neden Yavrusunu Beslemez veya Bakmaz

-İlk yavruları olan tecrübesiz çift olmaları
-Çok fazla rahatsız edilen anne ve babalar
-Uyumsuz çift kuşlar
-Bazı belirli hastalıklar
-Sonradan edinilen kötü davranış ve alışkanlıklar


Yavrusunu beslemeyen Muhabbet kuşu, Sultan papağanı veya Kanaryamız var Ne yapabiliriz ?


-Günlük kontroller yapılmalıdır.Bu kontrollerde yavruyu dövme,tüyü yoluk yavru,kursağı boş yavru vb görülürse anaç kuşlar yavruyu beslemiyor demektir.

Beslenememeden kaynaklanan ölümlere müdahale : Gerekli malzemeleri hemen sıralamakta fayda var.


Yeni yumurtadan çıkmış bebek kuşların sindirim sistemlerinde gerekli bakteriler yoktur. Bu bakteriler anne ve babalarının ilk yemleri kursaklarına kusmaları neticesinde vücutlarına geçer ve bu sayde sindirimlerini kolaylaştırıcı gerekli enzim ve bakteriler vücutlarında oluşmaya başlar. Ancak anne ve babası tarafından beslenmeyen kuşlarda bu bakteriler ve enzimler oluşmayacaktır.Bu durumda bebekz kuşumuza hazırlayıp vereceğimiz ilk mama içerisinde mutlaka probiyotik katkısı olmak zorundadır.

Bu yüzden mama olarak hazır elle besleme maması öneriyoruz.Kuşumuzun yavru beslememesi durumunda önerilen bazı mamalar ;

 

Benim kullandığım yararını gördüğüm mama ise Handmixtir.Kullanımını kısaca açıklayalım ;

Başlangıçta 7 ılık suya 1 oranında mama katıp iyice karıştırıp bu oranı zamanla 3-1 düşürüp iyice karıştırılmalıdır.Yavru kuşun ağırlığının %10 oranında mama  hazırlanıp verilmelidir.

-Muhabbet kuşu yavru besleme maması , sultan papağanı yavru besleme maması , kanarya ve ispinoz yavru besleme maması olarak kullanabilirsiniz....Piyasa fiyatı 75 ile 85 tl arasındadır.


Peki elle yavru besleme mamasını evcil kuşuma nasıl verilirim ?

-Şırınga veya özel mama kaşıklarıyla

Şırıngalar ve Kaşıklar

Yavrularına bakmayan kuşların yavrularını elle beslemek için her zaman kullanımı kolay, temiz ve dezenfekte olan kaplara ihtiyacınız olacaktır. Kullandığınız şey, birçok yönden bir seçim meselesidir, bu yüzden işte kendimizi kullanmayı sevdiğimiz şeylerin göz önünde bulundurulması gereken bazı öneriler ve öneriler.

Bazı insanlar sadece bir şırınga kullanmayı tercih ederken, diğerleri sadece bükülmüş bir kaşık kullanmayı sever ve her ikisinin de kendi avantajları vardır. Bir kaşığı seviyoruz, çünkü yavru kuş kendi bireysel hızında yemek yiyebiliyor ve bir şırıngayı kaşıkla kullanarak bir piliç aspire etmek çok daha zor. Şırıngalar, her yavru kuşun gerçekte ne kadar formül yediğini ölçebilme avantajına sahiptir ve aynı zamanda formülü yalnızca havaya maruz kalan ve daha hızlı soğuyacak bir kaşıktan daha sıcak tutar. Bu sebeplerden dolayı ikisinin bir kombinasyonunu kullanıyoruz.

 

Yavru muhabbet kuşu kaç saatte bir beslenir ? Yavru sultan papağanı veya kanarya ne sıklıkla beslenir?


Yavru kuşun 2-3 haftada ilk çektiğinizde her 3-4 saatte bir beslenmeleri gerekir. Civcivler 4 haftalık olduktan sonra, her 5 saatte bir onları beslemeye başlayabilirsiniz ve bu, kendilerini tüketene kadar saklamak isteyeceğiniz programdır. Bu rutinde yapmak isteyeceğiniz tek mola, mahsulün tamamen boşalması için geceleri 8 saat kadardır.

2 haftalıktan itibaren yavruların büyüklüğüne ve spesifik yaşına bağlı olarak yavaş yavaş formül miktarını artırabilirsiniz. Örneğin, 2 haftadaki ortalama evcil hayvanınız / yabani yavru 2-3 ml, 3 haftada 4-5 ml ve 4 hafta 5-6 ml ve oradan oradan oraya kadar oturacak. Daha büyük bir ırk kuş için , doğal olarak daha büyük boyutlarını göz önüne alarak biraz daha fazla yiyecek. 2 haftada, genellikle 3-4 ml'ye, 3 haftada 5-6 ml'ye ve 4-8 ml sütten 4 haftaya ihtiyaç duyacaklar. Yine bunlar sadece ortalamalar, bu yüzden lütfen onun için mükemmel bir miktar bulmaya çalışırken her yavru ayrı ayrı kontrol ettiğinizden emin olun.

Beslemeyi ne zaman durduracağınızı bilmek çok önemlidir çünkü yavru kuşların gerektiğinde her zaman duracağına güvenemezsiniz. Yavaşça beslenirken, yavru kuşların kursaklarını hissedebilirsiniz. Tam olarak doğru miktarda olduğunda, kursak biraz sert olmalı. Çok dolu gözükmemelidir kursağı ..

Fazla besleme yapmayın .Kursağı çok dolduğunda, mahsulün büzülmesine ve yiyeceği yukarı ve midenin içine itmesine yardımcı olan kaslar zayıflar ve düzgün çalışmamalarına neden olur. Bu kaslar gibi çalışmadıklarında yavru kuşlarınız yiyeceklerle dolu bir ürünle kolayca açlıktan ölürler. Bu durumda, bu kasların tekrar düzgün çalışmasına yardımcı olmak için bir kuş veterinere ihtiyaç duyulacaktır. Lütfen fazla yemlememeye çok dikkat edin ve deneyimli bir yetiştiriciden veya kuş veterinerinden ideal miktarın neye benzediğini ve nasıl hissettiğini göstermesini isteyin, böylece ne zaman duracağınızı bilemeyeceğinizden emin olabilirsiniz.


Anlatabileceğin,karşındakinin anlayacağı kadardır.....

avatar_Şehmus BAKIR

Şehmus BAKIR

Emektar 1,199

Yetkili KURUCU

Şehmus BAKIR

Rızkımı veren Hüdădır,<br />Kula minnet eylemem.....

Çaylak

Ziyaretçi

merhaba iyi akşamlar 6aylık jako papağanım var elbesleme mamasını nezaman kesmeliyim pelet yem de yiyor ama doymuyor ve sıvı mamayı vermek zorunda kalıyorum bilgi verirseniz sevinirim

avatar_Ronay Ayk

Ronay

Emektar 988

Yetkili KURUCU

Ronay

Anlatabileceğin,karşındakinin anlayacağı kadardır.....

 

Hızlı Yanıt

Hızlı yanıt'ı kullanarak çabukça ileti gönderebilir, iletilerinizde gülümseme ve bbc kullanabilirsiniz.

Kullanıcı Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
Resimde gördüğünüz harfleri giriniz
Harfleri dinle / Farklı bir resim göster

Resimde gördüğünüz harfleri giriniz:
Lütfen Alt Kısıma kafeskuslari yazınız:

Fotoğraf Ekle - Video Ekle kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın