Kuşlarda Bit Akar belirtileri ve Kurtulma Yöntemleri

Başlatan Ronay, 14 Şubat 2020, 00:32:40

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

avatar_Ronay Ayk

Ronay

Emektar 992

Yetkili KURUCU

Ronay

Kuşlarda Bit Akar belirtileri ve Kurtulma Yöntemleri

Evlerde beslediğimiz muhabbet kuşları , kanarya , papağanlarda en çok karşılaştığımız problemlerden biri parazitler özellikle kuş bitleridir.Genelde bilinçsiz hobici bu kuş bitleri , akarlarla karşılaşınca panikler , ama bu durum kuşların doğasının bir gerçeğidir.Bu durumla karşılaşan hobiciler muhabbet kuşumda , kanaryamda ve papağanımda bit var mı ? kuşlarımda biti nasıl anlarım ? Kuşlardaki biti , akar zarar verir mi ? Kuş biti insana geçer mi ? İnsana kuş bitinin zararı var mı ? Kuş bitinden nasıl kurtulurum ? gibi bir çok sorunun cevaplarını aramaya başlar ve o anda bizim forumumuzla karşılaşırlar ve makaleye ulaşmışsınız demektir....Kuşlar da bit belirtileri ;

Muhabbet kuşumda  bit var mı ? Kanaryam da bit var mı ? papağanımda bit var mı? Kuşlarımda bit olduğunu nasıl anlarım ?
Bu sorular ilk sorulan merak edilen durumdur.Kuşlar da bit belirtileri ;

-Kuşun sürekli kaşınması, gagası ile tüylerini sıkıştırmaya çalışarak didiklemesi, tüylerini kabarık tutarak sürekli silkinmesi ve gövdesini bir yerlere sürtmeye çalışması.

-Bu duruma rastladığınızda kesin bit diye bir durum söz konusu olmayabilir bu durumda kafesin tabanına ve etrafına beyaz renkli örtü vb çekip sabah dikkatli şekilde kontrol edilmelidir.Bazende akar değilde kanat biti olur kanatlarını açıp dikkatli bakılmalı aşırı derecede  aşağıda ki resimdeki gibi siyah küçük çizgiler var ise kanat biti olabilir.

Kuş biti ve kuş akarı fotosuKuşlarınızda olabilecek bit ve akar türleri

Kırmızı Akar

Kırmızı akarların istilası ( Dermanyssus gallinae ) muhabbet kuşunuza büyük rahatsızlık verecektir. Sadece 1 mm'ye ulaşan çıplak gözle tespit edilmesi zor olan kan emici yaratıklar gece gündüzdür ve bu nedenle sadece geceleri kuşlara saldırır. Şiddetli salgınlarda, muhabbet kuşu çok fazla kan kaybından muzdarip olmaya başlayabilir, bağışıklık sistemini zayıflatabilir ve her türlü enfeksiyonu davet edebilir.

Gece ve küçük kırmızı akarları tespit etmek zordur. Varlıklarını doğrulamanın bir yolu, kuş kafesinin köşelerine, çatlaklarına ve köşelerine çift taraflı yapışkan bant koymaktır. Akarlar yüzeyinde sıkışır. Orada olduklarını öğrendikten sonra, kafesteki her şeyi sıcak su ve ovma fırçasıyla iyice temizlemeniz ve gidene kadar önümüzdeki birkaç gün boyunca kontrol etmeye ve temizlemeye devam etmeniz gerekir.

Scaly Yüz Akarları

Pullu yüz, cilt dökücü akar Knemidokoptes pilağından kaynaklanır . Esas olarak kuşun cere ve gagalarını etkiler, ancak bacaklarda ve havalandırma alanında da sorunlara neden olabilir. Sorunun ilk işareti kalıcı tırmalama olacaktır - muhabbet kuşu bulabileceği herhangi bir nesneye sürtünecektir. Daha sonra cere üzerinde huysuz bir büyüme ortaya çıkmaya başlayacak ve akarlar içeride oyuklaştıkça gaga şekilsizleşecektir. Bazı yüz tüyleri kaybolabilir. Tedavi edilmezse, etkilenen vücut parçaları gerçekten düşecek ve ciddi handikaplara yol açacaktır.

Sorun bu aşırı aşamaya gelmeden çok önce müdahale etmeniz gerekiyor. Veterinere bir ziyaret gereklidir, burada kuşa enfestasyonu tedavi etmek için uygun bir çubukla reçete edilir.

Pullu Bacak Akarları

Buna pullu yüz akarının kuzeni Knemidokoptes mutans neden olur . Muhabbet kuşunun bacakları şişer ve pullaşır ve çok acı çeker. Tıbbi bir parafin olağan tedavidir, ancak uygulamadan önce bir veterinerle konuşmalısınız.

Muhabbet kuşu biti

Bu tüy yiyen zararlılar ( Mallophaga ) muhabbet kuşlarında nadirdir, ancak büyük kuş kuşları onları yabani kuşlardan yakalayabilir. Bitler, 3 mm uzunluğa kadar büyüyen akarlardan daha kolay tespit edilir; ama yine de kendilerini muhabbet kuşunun tüylerinde gizleyebilirler. Muhtemelen ilk olarak kuşun semptomları ile varlığı hakkında uyarılırsınız - şiddetli çizik, tüylerin sık sık sallanması ve sonunda, bitler ev sahibinin paltosunda uçtuğu için güve yenmiş bir görünüm.


Kuşlarda bit ve akar tedavisi


Muhabbet kuşumu bitten nasıl kurtarabilirim ? Kanarya mı bitten nasıl kurtarabilirim ? papağanımı bitten nasıl kurtarabilirim ?
Bu sorularınızı duyar gibiyim ...

-İlk olarak kuşunuzu ilaçlamalısınız.Bu ilaçlar kafese ve kuşa sıkılmalıdır.İlk olarak vilmectin ense damlası alınıp damlatırarak kulanılmalı ağır bir ilaçtır dikkatli ve sormadan kullanmayınız.

-Damla damlatıldıktan 2-3 gün sonra kafes,yemlik ,suluk hatta en önemlisi varsa yuvalık ve tül iyice dezenfekte edilmelidir.
Daha sonra tül yuvalık kafes ardap vb bit akar spreyleri sıkılmalıdır.Yamlik ve suluğa sıkmamanınızı  tavsiye ederiz.

-Ardından bir kaç hafta sonra bu kafes dezenfekte işi yapılmalı ve 3 ayın sonunda yine damla tedavisi yapılmalıdır.


Kuş biti veya kuş akarı insana geçer mi ?

Kuşlardaki bitler insanlara geçmez.Cünkü kuşların vucut ısıları ile insanların vucut ısıları farklıdır.ayrıca kuş bitleri kuşların kanlarının yanı sıra kuşların ölü derileriylede beslenirler.İnsanlarda kuşlardaki gibi bir deri yapısı bulamazlar.Ayrıca insanlarda kanat bulunmadığı icin bitler barınamazlar.Bu sebeple kuşunuzda bitlenme sorunu varsa telaş etmenize gerek yoktur.

-Dikkatli olunması gereken ise akarlardır.Bunlar çok büyük zarar veremez ise de eve yayılabilir.
Bu durum tam bir baş belası olabilir.Bu durumda elbiseler halılar düzenli sıcak deterjalı suda ardı ardına günlerde yıkanmalı öncesinde ev akar ilacı ile ilaçlanmalıdır.Önemli olan nokta bir süre sonra yumurtaları çatlar akarlar yine ortaya çıkar çünkü akarın yumurtalarını ilaç etki etmez.Bu durumda belirli süre sonra ilaçlanma yapılmalıdır tekrar ....

Not: Bunlar veteriner önerileri ve tecrübelerdir.Bu durumlarda Veterinere danışmanızı  başvurmanız öncelikli tavsiye ederiz...


Anlatabileceğin,karşındakinin anlayacağı kadardır.....

avatar_Şehmus BAKIR

Şehmus BAKIR

Emektar 1,215

Yetkili KURUCU

Şehmus BAKIR

Rızkımı veren Hüdădır,<br />Kula minnet eylemem.....

Çaylak

Ziyaretçi

Sizce kuşumda akar var mı? yoksa tüy değişiminden kaynaklanan bir sorun mu ? kuşumda halsizlik iştahsızlık falan allaha şükür yok


avatar_Şehmus BAKIR

Şehmus BAKIR

Emektar 1,215

Yetkili KURUCU

Şehmus BAKIR

Kuşunuz tüy değiştirdiği için kasiniyordur..b vitamini ve yulaf verin daha çabuk atlatacaktir. :)
Rızkımı veren Hüdădır,<br />Kula minnet eylemem.....

 

Hızlı Yanıt

Hızlı yanıt'ı kullanarak çabukça ileti gönderebilir, iletilerinizde gülümseme ve bbc kullanabilirsiniz.

Kullanıcı Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
Resimde gördüğünüz harfleri giriniz
Harfleri dinle / Farklı bir resim göster

Resimde gördüğünüz harfleri giriniz:
Lütfen Alt Kısıma kafeskuslari yazınız:

Fotoğraf Ekle - Video Ekle kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın