Kanarya Kuşu Özellikleri ve Bakımı

Başlatan Ronay, 23 Ağustos 2019, 15:49:33

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

avatar_Ronay Ayk

Ronay

Emektar 988

Yetkili KURUCU

Ronay

23 Ağustos 2019, 15:49:33 Son düzenlenme: 11 Mayıs 2020, 11:33:13 Ronay
Kanarya Kuşu Özellikleri ve Bakımı

Kanarya kuşları belki de 1800'lerin ve 1900'lerin başlarındaki kömür madenlerinde zararlı bir gaz dedektörü olarak katkı yapmasından veya 1900'lerin başlarında cüretkar sarı çizgi film karakteri Tweety Bird'ün model olarak kullanılmasından dolayı derin köklere sahiptir. Durum ne olursa olsun, kanarya kuşu, yüzlerce yıldır kanarya kuşu bakıcıları arasında bir favori olmuş ve her biri belirli bir beceri veya görünüm için ödüllendirilmiş,kanaryalar 200'den fazla cins haline getirilmiştir.

Ancak yüzyıllar boyunca tüm popülaritesi nedeniyle, kanarya kuşları  papağan, ortalama bir eve yeni bir eşlik eden hayvan olarak kenara itilmiş gibi görünüyor. Papağan, eğitimi daha yatkın bir kuş olarak bilinir; kanarya kuşları ise eğitime yatkın değildir. Belki de bu yüzden bazı kanarya meraklıları onlara "unutulmuş kuş" diyorlar.

Kanarya kuşu ülkemizde de en çok sevilen kafes kuşları türlerinden biridir.Kanarya kuşları bakımı,özelliklerrenkleri , varyasyon çeşitlilikleri ülkemizde büyük kitlelerce sevilen ve beslenen bir kuştürüdür.Kanaryalar özellikle sesleri ile kuş severlerin ilgisi çekmeyi her zaman başarmıştır.Bir çok hobici bu özelliklerini hayranlıkla izlemektedir.Bu yazıda kanaryaların özelliklerini , kanarya bakımını  vb birçok  konunun üzerinde duracağız.
Kanarya Özellikleri ve Yaşam Alanları


Genellikle kanarya olarak bilinen yerli kanarya, ispinoz ailesinde Macaronesian Adalarından gelen küçük bir songbird olan vahşi kanaryaların evcil bir şeklidir.Kanarya, bulunduğu yer olan Kanarya Adaları; Adalar adaların sakinleri tarafından tutulan köpeklerin isimleri verildi bu canlılara, daha spesifik olarak köpek için Latince tanımlaması, sonra  canis isminden gelmektedir. Orijinal kanarya yeşilimsi renktedir. ispinoz türlerinde biridir.Genelde ispinoz olduğunu duymak şaşırta bilir ama anatomik yapısına bakınca benzerlikleri göze çarpmaktadır.1500'lerin sonunda ithal etmeye başladılar. Sonunda Avrupalılar bu kuşları üremeye ve küçük mutasyonlardan faydalanmaya başladılar, bugün birbirine pek benzemeyen kanarya ırkları geliştiriyorlar ve kesinlikle vahşi atalarına benzemiyorlar.


Kanarya Ortalama yetişkin boyutu : 3-4 inç uzunluğunda, baştan sona kuyruk...

Kanarya Ortalama yaşam süresi: Uygun bakım ile 10+ yıl

Kanarya Beslenme Şekli: omnivorlardır.(Hem etçil hem otçul beslenebilen)

Kanarya Tüketebileceği Yemler : Sade Kanarya Yemi ,Şalgam (Rapiska yada kolza bir çok yerde şalgam ismi ile satılıyor, rapiska yada kolza şalgamdan biraz daha acıdır ve kuşlar çok tercih etmez, ayrıca yabani şalgam olmamalı, şalgam hiç koymayadabilirsiniz),Yulaf,Kenevir,Perilla,Keten Tohumu,Nijer Tohumu,Sağlık Tohumları,
Chia TohumuKanarya Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sağlıklı Bir Kanarya Kuşu Belirtileri

-Aktif, uyanık ve girişken
-Gün boyu yemek ve içecekler
-Kuru burçlar ve parlak, kuru gözler
-Gaga, bacaklar ve ayaklar görünüşte normal
-Temiz, kuru havalandırma
-Pürüzsüz, bakımlı tüyler


Sağlıksız Kanarya Belirtileri


-gaga şişmesi veya birikmesi
-kabarık, kopuk veya kirli tüyler
-habitat katında oturan
-hırıltı veya öksürük
-akıntısı veya renksiz dışkı
-bir ayağı tercih etmek
-göz veya burun akıntısı
-kırmızı veya şişmiş gözler
-iştah kaybı


Kanarya Ötümü

Çoğu acemi kanarya besleyenler, vasat bir şarkıyla büyüleyici bir güzellikten ziyade iyi söyleyen bir kanarya isteyecektir. İyi öten bulmak zor bir iştir ve beceri ve tecrübe gerektirir. En uzun ve en tatlı şarkılar, 6 aylık veya daha uzun sürede olgunluğa ulaştığında erkek kanaryalarından gelir. Uzmanlar, bir kuş şarkıyı  önce duymasını ya da saygın bir yetiştiriciye danışılmasını önerir. Dişiler de şarkı söyleme yeteneğine sahiptir, ancak ne sıklıkta değil.


Aşağıdaki video da bir erkek kanarya sesi dinleyelim


[url="
singing - Most spectacular 4K video training - YouTube[/url]

Kanarya Üremesi

Muhtemel kanarya kuşu  yavru mevsimi  Şubatla-Nisan arası aylardır.Üreticiye göre değişebilmektedir.
Kuşların kış dinlenmesinden sonra üreticiler hemen eşe atmak isterler ama iyice form bulmamış kanarya kuşları eşe atılmamalıdır.eşe atmaya 2 hafta kala erkekler ayrılıp tırnaklar kesilmelidir.Uzun tırnaklar yüzünden bir sürü yumurtanın delinmesi ve yavru kayıplarının önlenmesi gerekir.Eşe atılmadan önce dişi ve erkek formlarını bulması için iyi bir diyete tabi tutulmalıdır.Kanaryalar Eşe Hazırlamada Dikkat Edilecek Hususlar

Dişi kanarya genç olmalı. Uzun ve kıvrık tırnaklar, pullu ayaklar, dişinin yaşlı olduğuna işaret eder.
Çiftleştirdiğiniz kanaryalar tüy dökümünde ise bu dönem sonuna kadar, onları aynı kafeste tutmayın. Tüy dökümünden yeni çıkmış dişileri almayın. Erkek kanaryalar, dişilerden daha önce çiftleşmeye hazır hale gelirler. Sürekli öterek dişinin dikkatini çekmeye çalışırlar. Eğer dişi bu ötüşlere karşılık veriyorsa, çiftleşmeye hazır demektir.

Yumurtadan yavru çıkması : 13-14 günde yumurtalar çatlar ve yavru kanaryalar çıkar.
Yavrunun tüylenme ve büyümesi : Kanarya yavruları 21 günü geçtiğinde ayrılacak yaşa gelmişlerdir.
Kanaryalar kaç yumurta yapabilirler: 4-6 adet yumurtlayabilir.


İzinsiz Pağlaşılamaz.Telife tabidir.Fotoğraflar ALINTIDIR.


Anlatabileceğin,karşındakinin anlayacağı kadardır.....

avatar_Şehmus BAKIR

Şehmus BAKIR

Emektar 1,199

Yetkili KURUCU

Şehmus BAKIR

Rızkımı veren Hüdădır,<br />Kula minnet eylemem.....

avatar_Ronay Ayk

Ronay

Emektar 988

Yetkili KURUCU

Ronay

Bu konu altından kanarya kuşu hakkında bazı bilgiler eklemeye devam edeceğim bu yazıda kanarya kuşu kafesi , kanarya kuşu kafes boyutu , kanarya kuşu kafes iç dizayn ve aksesuarı vb bahsedeceğim....

Kanaryaların Kafesleri Nasıl Olmalıdır?

Kanaryaların mutlu ve sağlıklı büyüyebilmesi için kanarya kuşu kafeslerinin yeterince büyük ve doğal olmalıdır.. Kafeslerin içerisine özel ağaç dalları konulması, onların rahat etmelerini sağlayacaktır.Kanarya kafeslerinde birden fazla tünek olmalı ve suluklar yemlikleri sürekli tazelenmelidir.

Kanarya kuşu kafeslerin boyutları ortamlama 100x50x80 cm boyutlarında olması önerilir
.Kanaryalar çok rahatsız edilip strese sokulmamalıdır. Kanaryalar kafesleri ne kadar büyük ise o kadar rahat ederler. Kafesin duracağı yeri çok fazla değiştirmemeniz, güneş ışığı alan, havanın geldiği yerler olması tavsiye edilmektedir. Kafesin içerisine 3 tane kap koymak gerekmektedir. Bunlar su, yem ve meyve sebze koyabileceğiniz kaplar olmalıdır.
Anlatabileceğin,karşındakinin anlayacağı kadardır.....

 

Hızlı Yanıt

Hızlı yanıt'ı kullanarak çabukça ileti gönderebilir, iletilerinizde gülümseme ve bbc kullanabilirsiniz.

Kullanıcı Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
Resimde gördüğünüz harfleri giriniz
Harfleri dinle / Farklı bir resim göster

Resimde gördüğünüz harfleri giriniz:
Lütfen Alt Kısıma kafeskuslari yazınız:

Fotoğraf Ekle - Video Ekle kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın