Kanarya Kafes Seçimi ve Önemi

Başlatan Şehmus BAKIR, 18 Nisan 2020, 22:22:03

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

avatar_Şehmus BAKIR

Şehmus BAKIR

Emektar 1,199

Yetkili KURUCU

Şehmus BAKIR

18 Nisan 2020, 22:22:03 Son düzenlenme: 19 Nisan 2020, 17:55:45 Ronay
Kanarya Kuşu Kafesi Nasıl Olmalı? Kanarya Kafesi Boyutu Nasıl Olmalı ?Kanarya Türüne Göre Kafesler Nasıl olmalı ? vb gibi Soruların cevabını bu yazıda vermeye çalışacağız.

Evinde kanarya kuşu beslemeyi düşünen kişi,kanaryayla birlikte bir de kafes alma zorunluluğundadır.İşte bu noktada kanarya kafesi seçiminde bulunacak kişi,irili ufaklı,değişik biçimli,süslü veya sade pek çok kafes içinden yalnızca birini alma durumuyla karşı karşıyadır.Nasıl bir kafes seçmelidir.
Kafes seçiminde göz önünde tutması gereken özellikler neler olmalıdır.           İnsanlar genellikle kendi koşullarına göre seçimde bulunma eğilimdedirler.Evin şu köşesine,şu büyüklükte bu biçimde bir kanarya kuşu kafesi daha çok yakışacaktır!''veya ''Bu kafes güzel ama pahalı, şu küçüğü daha ucuz.Hem ne olacak canım alt tarafı bir kafes!''diye dusunenlerimiz az mıdır?
 Şunu unutmamalıyız ki,kafesi kendiniz için değil,besleyecegimiz bir başka canlı varlık için,kanarya için almaktayız.Kafes kesinlikle kanaryanın özelliklerine,yaşama olanaklarına uygun olarak seçilmelidir..

 Kanarya Kafesin Büyüklüğü:


   

Kanarya kuşu kafesi büyüklüğü,beslenecek kanaryanın cinsine,sayısına ve kullanma amacına bağlı olarak değişir.Bazı cins kanaryalar iri bedenlidir.Doğal olarak,Yorksayr,Lanksayr,Norvic gibi ingiliz kanaryalarını,Kıvırcık paris,Kıvırcık hollanda gibi iri ve boylu kanaryaları standart ölçülü küçük kafeslere sıkıştırmak, yaşamlarının olumsuz yönde etkilemesine yol açacaktır.Bu tur iri kanaryalar için önerilecek kafes boyu: Uzunluk 60,En 30, Yükseklik 40 santimdir.eğer iki adet kanarya varsa 70x40x50 cm.ölçüler yeterlidir.Küçük boylu kanaryalar için kafes boyu 45x25x35 cm olmalıdır.çift kuş için 60x30x40 santimden fazla küçük olmamalıdır..

Kanarya Kafesinin Kullanıma Elverişliliği:


1.Kafesi oluşturan dikey teller arasında ortalama 13-14 mm.lik bir açıklık olmalıdır.Fazlası kuşun dışarı çıkma çabası göstermesine,teller arasında sıkışmasına yol açar.

2.Sürgülugun ve taban kenarlarının alçak olması halinde sıçrayan yem ve taban kumları çevreyi kirletir.

3. Kafesin tabanı,temizleme kolaylığı açısından sürgülü ve metal olmalıdır.

4. Kafes kapıları içeriye doğru açılmamalıdır.Ya dışa doğru açılmalı veya sürgülü olmalıdır.Kafes kapısı kafes içinde yapacağınız işlemler için elinizin girebileceği kadar geniş olmalıdır.

5. Kafesler, tercihen paslanmaz metalden imal edilmiş olmalıdır.Tahtadan yapılmış kafesler ,hem temizleme açısından birçok sorun yaratıyor,hem de bit ve pire barındırıcı bir özellik gösteriyorlardı.
 
Kullanım Yerine Göre Kanarya Kafes Çeşitleri:

  Kafesler,kullanım yerlerine ve duydukları gereksinme alanına göre,değişik özellikler gösterirler ve özel isimlerle adlandırırlar.Günlük yaşam kafesleri,sergileme kafesleri,yarışma kafesleri,ders kafesleri,yavru bakım ve yetiştirme kafesleri,üretim kafesleri,hasta bakım kafesleri,cifthaneler olmak üzere çeşitli türde kafesleri,kuş ve kafes satan mağazalarda bulmak mümkündür.


Rızkımı veren Hüdădır,<br />Kula minnet eylemem.....

avatar_Ronay Ayk

Ronay

Emektar 988

Yetkili KURUCU

Ronay

Anlatabileceğin,karşındakinin anlayacağı kadardır.....

 

Hızlı Yanıt

Hızlı yanıt'ı kullanarak çabukça ileti gönderebilir, iletilerinizde gülümseme ve bbc kullanabilirsiniz.

Kullanıcı Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
Resimde gördüğünüz harfleri giriniz
Harfleri dinle / Farklı bir resim göster

Resimde gördüğünüz harfleri giriniz:
Lütfen Alt Kısıma kafeskuslari yazınız:

Fotoğraf Ekle - Video Ekle kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın