Kuşlarım Hakkında

Başlatan Erdoğan Yakışır, 14 Mayıs 2019, 20:58:50

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Erdoğan Yakışır

14 Mayıs 2019, 20:58:50 Son düzenlenme: 14 Mayıs 2019, 21:00:25 Erdoğan Yakışır
Arkadaşlar öncelikle herkese merhaba;

Yaklaşık 5-6 ay önce dişi bir muhabbet kuşu yakaladım, 3 hafta önce kafesinde yumurta gördük daha sonraki hafta gene 1 yumurta daha vardı. Sorup soruşturduk internetten araştırdık erkek kuş alın önerisini dikkate alarak petshop dan erkek kuş aldık. Bizim dişimiz çok hareketli oyuncu ve cazgır bu huylarına dikkat ederek iri ve onun gibi hareketli bir erkek kuş aldık. Erkek kuş eve geldikten sonra çok durgunlaştı, dişiye hiç bir şekilde pas vermiyor, ötmüyor. Erkek kuşa videolardan kuş sesi dinlettiğimde ötüyor sadece. Yem yiyor, yeminin arasına nijer tohumu da karıştırdım özellikle gittim dal darı iyi gelir diye dal darı aldım 2 günde bitirdi maşallah ama hareketsiz oluşu ve ötmeyişi beni korkutuyor. Dışkısı da gayet normal ishal değil. Dişi kuşum erkek için deliriyor ama erkek de tık yok ona karşı. Dün akşam elimi kafesin içine götürdüm ve tepkisiz kaldı. Sizce ne yapmalıyım benim için kuşlarımın sağlığı herşeyden önemli.

Süreci burada paylaşmamın sebebi hem kendimin bilgilenmesi hemde aynı sorunları yaşayan arkadaşlarımın bilgilenmesidir.

1) DİŞİ KUŞUM DA GÖZLEMLEDİĞİM FARKLILIKLAR
- Erkek kuş geldiğinden beri hiç susmuyor sürekli ötüyor ve aşırı derece hareketli. Erkek kuş ona pas vermemesine rağmen.
- Dün gagasını sürekli şekilde açıp kapatmaya başladı, sanki yem yiyormuş gibi, videodan izleyebilirsiniz bunu nedenini merak ediyorum.
- Erkek kuş dişinin kafesine gelip durduğu zaman dişi, erkeğin sürekli ayaklarını ısırıyor, gagalıyor.

2) ERKEK KUŞUM DA GÖZLEMLEDİĞİM FARKLILIKLAR
- Hala ötmüyor, dişiye hiç tepki vermiyor, fakat youtube den farklı kuş sesleri açtığımda susmak bilmiyor hareketleniyor.
- Dün odada saldım uçsun diye fakat duvara tosluyor ve yere düşüyor.
- Biraz uçup bir yere konduktan sonra insan nasıl soluk soluğa kalırsa o şekilde kalıyor nefes alıp verişini 2-3 metreden rahat bir şekilde duyabilirsiniz.
- Ara sıra da olsa oda ağzını açıp kapatıyor yem yiyormuş gibi.

Dün akşam çekmiş olduğum videolar ve resimleri inceleyebilirsiniz. Şimdiden teşekkürler

Erkek Kuş: https://yadi.sk/i/oq5SElS77dQMeQ

Dişi Kuş: https://yadi.sk/i/nBT3dEH0hZQSvw

Şehmus BAKIR

Merhaba aramıza hoşgeldiniz dişi kuşunuz sanırım alışkın ,evcil bu yüzden  erkeğe baskı yapıyordur bu yüzden erkek stres ve durgunluk yaşıyordur.erkeği değiştirin eğer alışkın varsa iyi olur daha uyumlu olurlar  ;)
Rızkımı veren Hüdădır,<br />Kula minnet eylemem.....

Ahmet

*

Ahmet

Maşallah dişi kuş formda :) Şehmus abinin dediği gibi erkek kuşu değiştirebilirsiniz. Bir  zaman sonra alışabilir fakat imkan varken dişi kuşa eş seçimi yaparak değiştirebilirsiniz.
Hiç kimsenin ilgisine ihtiyaç duymadığın zaman olgunlaşırsın,hiç kimseden beklentiye girmediğin gün yara almazsın ve hiç kimseye bağımlı kalmazsan kazanırsın.<br />

Erdoğan Yakışır

Peki değiştirmeyip bir süre daha beklesem uygun olur mu ?

Şehmus BAKIR

Alıntı yapılan: Erdoğan Yakışır - 15 Mayıs 2019, 11:10:53Peki değiştirmeyip bir süre daha beklesem uygun olur mu ?
Olur siz bilirsiniz ama erkek çok kırgın bu süreçte dışının baskılarıyla kurumaya girebilir risk derim ayrılması uygundur  ;)

Erdoğan Yakışır

Alıntı yapılan: Şehmus BAKIR - 15 Mayıs 2019, 11:30:06
Alıntı yapılan: Erdoğan Yakışır - 15 Mayıs 2019, 11:10:53Peki değiştirmeyip bir süre daha beklesem uygun olur mu ?
Olur siz bilirsiniz ama erkek çok kırgın bu süreçte dışının baskılarıyla kurumaya girebilir risk derim ayrılması uygundur  ;)

Erkeği aldığımdan beri ayrı kafeslerde duruyorlar, hiç aynı kafese koymadım erkeği odada saldığım da dişinin kafesine gitti 1-2 kere o kadar.

Şehmus BAKIR

Eğer amaç üretmek ise kuşları salmamaniz gerekir yuvalık takip omuz hizasına koyun ve sabırla bekleyin ama sadece birbirine arkadaş olsunlar diyorsanız alışkın veya 3 aylık bir yavru erkek alın ve keyfini çıkarın  ;) hayırlısı olsun  :)

Yusuf Kürşat Akkuş

Erkekle dişiyi aynı kafese koyun ve artık onlarla ilgilenmeyin sağlıklı yavrularınız olur inşaallah erkek biraz yağlı gibi inşaallah bunu atar arada elma verin
"Muhabbet" imiz daim olsun..

Erdoğan Yakışır

Tekrardan herkese merhaba arkadaşlar, konuyu takip eden arkadaşlar biliyorlar bilmeyenlerde mesajları okuyabilirler.
Sürece erkek kuşun değişimi ile devam ettim. Değişen erkek kuşun kafesini dişi kuşun yanına koyar koymaz onun tarafına gitmeye başladı. 2 güne erkeğin yanına dişi kuşumu attım. 3-4 gün gayet iyidiler öpüşmeler falan filan erkek sürekli dişinin peşinden koşuyordu. Şuan dişi sürekli yuva ile uğraşıyor ara sıra erkeğin yanına gidip normal şekilde gaga atıyor. Erkek pek ilgili değil dişiye. Süreç sizce normal mi gidiyor ?

Elimde 1 çift muhabbet kuşum daha oldu, kafesler birbirini görmemesi mi gerekiyor ? Ne tip bir yol izlemeliyim ?

Şehmus BAKIR

Alıntı yapılan: Erdoğan Yakışır - 07 Haziran 2019, 20:18:40Tekrardan herkese merhaba arkadaşlar, konuyu takip eden arkadaşlar biliyorlar bilmeyenlerde mesajları okuyabilirler.
Sürece erkek kuşun değişimi ile devam ettim. Değişen erkek kuşun kafesini dişi kuşun yanına koyar koymaz onun tarafına gitmeye başladı. 2 güne erkeğin yanına dişi kuşumu attım. 3-4 gün gayet iyidiler öpüşmeler falan filan erkek sürekli dişinin peşinden koşuyordu. Şuan dişi sürekli yuva ile uğraşıyor ara sıra erkeğin yanına gidip normal şekilde gaga atıyor. Erkek pek ilgili değil dişiye. Süreç sizce normal mi gidiyor ?

Elimde 1 çift muhabbet kuşum daha oldu, kafesler birbirini görmemesi mi gerekiyor ? Ne tip bir yol izlemeliyim ?
Merhaba gelişmeler iyiye gidiyor biraz daha sabırlı olalım diğer çiftler birbirini görmelerinde sakınca yoktur hayırlısı olsun

Ronay

*

Ronay

Alıntı yapılan: Erdoğan Yakışır - 07 Haziran 2019, 20:18:40Tekrardan herkese merhaba arkadaşlar, konuyu takip eden arkadaşlar biliyorlar bilmeyenlerde mesajları okuyabilirler.

Şehmus abi gerekenleri söylemiş.Sakınca yok ama dip dibe yinede koymayınız.Gelişmeler iyi gidiyor.Yerleri çok değiştirmeyiniz.
Çok fazla rahatsız etmeyin.Vitamin takviyesi yapın ve gaga taşı,mürekkep balığı kemiği verin muhakkak... ;)

Hayırlı haberlerinizi bekliyoruz... :)
Anlatabileceğin,karşındakinin anlayacağı kadardır.....

Hızlı Yanıt

Hızlı yanıt'ı kullanarak çabukça ileti gönderebilir, iletilerinizde gülümseme ve bbc kullanabilirsiniz.

Uyarı: bu konuya en az 120 gündür yanıt gönderilmemiş.
Yanıt eklemek istediğinizden emin değilseniz, yeni bir konu açmanız önerilir.

Kullanıcı Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
Resimde gördüğünüz harfleri giriniz
Harfleri dinle / Farklı bir resim göster

Resimde gördüğünüz harfleri giriniz:
Lütfen Alt Kısıma kafeskuslari yazınız:

Fotoğraf Ekle kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın