Küba İspinozu (Tiaris canora)

Başlatan İspinozcu Hüseyin, 21 Mart 2019, 00:31:46

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

İspinozcu Hüseyin

Küba İspinozu

•Genel Özellikleri

İsminden de anlaşılacağı gibi bu kuşların anavatanı Küba'dır. Ortalama boyları 9 cmdir ve ağıkları 6-7 gramdır. Küçük fakat çok hareketli kuşlardır, 100 cmlik  kafes bir çift için idealdir. Grup halinde bakılmaları durumunda iki erkek kesinlikle aynı ortamda bulunmamalıdır. Sonucu birisinin ölümü ile sonuçlanır.

•Üretim

Küba ispinozlarında cinsiyet ayrımı çok kolaydır. Erkeklerin yüzlerindeki sarı maske daha geniş ve canlıdır. Yuva seçiminde sepet yuva ya da ispinoz yuvaları idealdir. Yuva malzemesi olarak diğer ispinoz türlerinde olduğu gibi hindistan cevizi lifi, uzun kurutulmuş otlar ve hayvan kılları kullanılabilir. Dişi yumurtaya yatmaya başladıktan sonra rahatsız etmek pek sağlıklı olmaz, ortamın mahrem olmadığını düşünerek kuluçkayı yarım bırakabilir. Ortalama üretim sıcaklığı 22 derecedir. Dört yumurta yapan dişi, 14 gün boyunca kuluçkada yatar. Kuluçka esnasında canlı yem vermek, çifti tekrar üremeye teşvik edeceği için verilmemelidir. Yavrular çıktıktan sonra yumurta maması vererek gelişimlerine destek sağlayabilirsiniz.

•Yazarın Yorumu

Genel açıklamalar kısmında belirttiğim gibi, iki erkek kesinlikle aynı ortamda bakılmamalı. Üreme dönemi geldiğinde babanın acımasızca kendi erkek yavrusuna saldırdığına şahit oldum. Bu bahsettiğim olay 10 m2 lik bir kuşhanenin içinde gerçekleşti. Maalesef bu sebeple kuşlarımı kaybettim.

Ben Avustralya ispinozları ile birlikte besliyorum ve aralarında hiç problem olmadı şimdiye kadar. Aynnı salmada hepsinden yavru almayı başardım.

Paylaştığım resimlerin tamamı kendi kuşlarıma aittir. İstenildiği gibi kullanılabilir.

İspinozcu Hüseyin  

Ronay

*

Ronay

Teşekkürler bu paylaşımlarınız üyelerimiz için çok değerli...
Anlatabileceğin,karşındakinin anlayacağı kadardır.....

Şehmus BAKIR

Rızkımı veren Hüdădır,<br />Kula minnet eylemem.....

Hızlı Yanıt

Hızlı yanıt'ı kullanarak çabukça ileti gönderebilir, iletilerinizde gülümseme ve bbc kullanabilirsiniz.

Kullanıcı Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
Resimde gördüğünüz harfleri giriniz
Harfleri dinle / Farklı bir resim göster

Resimde gördüğünüz harfleri giriniz:
Lütfen Alt Kısıma kafeskuslari yazınız:

Fotoğraf Ekle kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın