Yıldız İspinozu - Star Finch

Başlatan İspinozcu Hüseyin, 20 Mart 2019, 06:27:18

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

İspinozcu Hüseyin

Yıldız İspinozu - Star Finch (Neochmia ruficauda)

•Habitat

Avustralya'nın kuzey, batı bölgelerinde ve Quinsland isimli bölgede yaygın olarak bulunurlar. Su birikintilerine ve küçük göllere yakın yerlerde yaşarlar, ayrıca su ile oynamayı çok severler. Doğal ortamlarında sıkça muhabbet kuşları ile birlikte görülmüşlerdir.

•Genel Özellikleri

Zeytin yeşili sırt, sarı göğüs üzerine beyaz noktaları olan, kırmızı başlı şirin bir ispinoz türüdür. Ortalama boyları 11-12 cmdir. Doğada koloniler halinde yaşar. Cinsiyet ayrımı gayet basitdir. Erkeklerin maskesi dişiye göre belirgin şekilde büyüktür ve nağmeli şekilde öterler. Sarı maske, fawn, cinnamon gibi mutasyonları kafes ortamında üretilmiştir.

•Kafes Ortamında Bakımları

Bir çok ispinoz türünde olduğu gibi, oyuncaklardan uzak sade bir kafesi tercih ederler. 80 cmlik bir kafes çift için idealdir. Hazır olarak satılan egzotik ispinoz yemlerini severek tüketirler. Tercihen içerisine bir miktar nijer tohumu ve karışık çim tohumu ekleyebilirsiniz. Ben haftada bir sefer kesinlikle un kurdu ve yumurta maması veririm.

•Üreme

Eğer kuşlarınız büyükçe bir salmada iseler kendi seçtikleri herhangi bir yere yuva yapacaklardır. Benim kuşlarım, dikdörtgen şeklindeki egzotik ispinoz yuvasını tercih edihorlar. Yuva malzemesi olarak, hindistan cevizi lifi, saman parçaları, hayvan kılları ve kurutulmuş uzun otları kullanırlar. 4 ila 6 yumurta yapan dişi kuşun kuluçka süresi yaklaşık 14 gündür. Üç hafta sonra yavrular yuvadan uçarlar. Bu dönemde yumurta maması ihmal edilmemelidir.

•Yazarın Yorumu

Ben kuşhanede 7 li koloni olarak besliyorum. Grup halinde oldukları için çekingenlikleri ortadan kalktı ve üretimde hiç sıkıntı yaşamıyorum. Kuşhane içerisinde ağaçların arasına yuva yaptıklarına çokça şahit oldum. Gayet barışçıl kuşlar, diğer ispinoz türleri ile birlikte sorunsuz beslenebilir. Sıcaklığın 15 derecenin altına düşmesi tehlike oluşturabilir. Eklediğim resimler kendi kuşlarıma aittir, istenildiği gibi kullanılabilir.

İspinozcu Hüseyin

Şehmus BAKIR

Rızkımı veren Hüdădır,<br />Kula minnet eylemem.....

Ronay

*

Ronay

Paylaşım için teşekkürler,elinize sağlık ispinoz severler için yararlı makaleler devamını bekleriz  :up:
Anlatabileceğin,karşındakinin anlayacağı kadardır.....

Hızlı Yanıt

Hızlı yanıt'ı kullanarak çabukça ileti gönderebilir, iletilerinizde gülümseme ve bbc kullanabilirsiniz.

Kullanıcı Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
Resimde gördüğünüz harfleri giriniz
Harfleri dinle / Farklı bir resim göster

Resimde gördüğünüz harfleri giriniz:
Lütfen Alt Kısıma kafeskuslari yazınız:

Fotoğraf Ekle kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın