Muhabbet Kuşunda SALMALAR ve ÜRETİMİ

Başlatan Şehmus BAKIR, 08 Şubat 2019, 04:28:12

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şehmus BAKIR

08 Şubat 2019, 04:28:12 Son düzenlenme: 08 Şubat 2019, 15:09:59 Ronay
Muhabbet Kuşunu Salmada Besleme ve Salmada Üretimi ;
Muhabbet kuşları yalnızca evde ve kafes içlerinde beslenmez.Sıcağa ve soğuga dayanıklı oluşları onları, balkon,teras ve bahçelerde, SALMA adı verilen özel kuş kümeslerinde besleyip üretmemize olanak sağlar.Salmalar genellikle çevresi küçük delikli kümes telleriyle çevrilerek korunmuş, bir açık yerin yanı sıra, kuşların barınağı olarak kullanılan bir kapalı yerden oluşan,çogunlukla fazla sayıda kuşun birlikte beslenip yetiştirilmesi amacıyla yapılmış yerlerdir.Doğal olarak çeşitli tipleri ve büyüklükleri farklı olanları vardır.
  Uçuş alanına sahip olmayan bir salmanın genişliği, 70x130 santimlik alana ve iki metre yüksekliğe sahip olmalıdır.Uçuş alansız salmalarda,tüneklerin yerleştirilmesine büyük özen göstermek gerekir.Tünekler, kuşların uçuş alanlarını kısıtlayan engeller durumunda olmamalı,onların uçuş hedeflerinin sonundaki dinlenme ve konma yeri özelliğini taşımalıdır.Deneyler göstermistir ki,kuşların uçuş alanlarının büyük tutulması, üremede de iyi sonuç alınması sağlamaktadır.Üreme sürelerinin dışında,ortalama bir düzine kadar muhabbetkuşu,uçuş alanı olan salmalara birlikte bırakabilir.
  Salmalarını kendileri yapmak isteyen üretici ve yetiştiriciler isterlerse bunları kendileri yapabilirler...

Muhabbet Kuşu Salması Özellikleri Nasıl Olmalı ;

1.Salmalar özellikle kuzeye kapalı güneye ve doğuya açık olmalıdır.Dik gelen güneş ışınlarına karşı doğal veya yapay bir gölge yapıcı öğeye sahip bulunmalıdır.Bu bir ağaç olabileceği gibi bir tente de olabilir.

2.Salma,hava akımlarının merkezi yerinde, sürekli kar,yağmur gören, rüzgar alan yöne açık olmamalı,doğal bir barınak özelligi de taşımalıdır.

3.Salmaların tabanları betonla veya toprak altından çelik hasır tellerle fare,sıçan,yılan ve benzeri zararlılara karşı korunmuş olmalıdır.

4.Salmaların kapalı kısımlari eğer gevşek,kuşlar tarafından oyulabilir bir malzemeden, tahtadan veya kerpiçten yapılmışsa,içerden kalın ve sert bir çimento sıva tabakasıyla kuvetlendirilmekte veya çelik hasır tellerle korumakta yarar vardır.

5.Tüm çevresi ve üzeri telle çevrili olan uçma alanı bölümünün üstü, gür yapraklı büyük bir ağaç gibi doğal bir siperin gölgesinde degilse,çatının, eternit,ondülin,gibi bir malzemeyle kısmen kaplanarak güneşten korunmasında veya üzerinin çadır beziyle örtülerek bir gôlgenin sağlanmasında zorunluluk vardır.Yukardan gelecek yağmur damlaları onları ne denli sevindirirse dik gelen güneş ışınları da o denli rahatsiz eder.Kuşlar korumasız bir yerde, sıcak bir yaz gününde güneş çarpmasında ölebilirler.

6.Salmanın kapalı bölüm tabanının betonla ve açık bölüm tabanının çim ve benzeri bitkilerle yeşillendirilmesinde sayısız yararlar vardır.

7.Salmalara konulacak tünekler, tercihen ağaç dallarından oluşturulmalı,olanak bulundukça değiştirilmeli ve salmanın uçuşu engellemeyecek yörelerine yerleştirilmelidir.

8.Yuva kutuları salmanın kapalı bölümüne,tümü belirli ve eş yükseklikte olmak üzere yerleştirilmelidir.

9.Yem, su kapları ve yeşillik askılarının, kuşların tümünün rahatça, kavgasız - çekişmesiz biçimde besinlerini alabilecekleri sayıda olması, değiştirme ve yenilenmelerinin kolay olacağı yerlerde bulunması pratik kazanç sağlar.

10.Salmaların bakımında en önemli konuların başında temizlik gelir.Temizligine önem gösterilmeyen salmalarda yaşayan kuşlar için hastalıkların ve parazitlerin etkisiyle sağlıklarının bozulması kaçınılmaz bir sonuçtur.Temizlik tercihen sabah saatlerinde yapılmalıdır.ilk iş olarak yemlikler, suluklar, yemişlik ve eğer kirlenmişse tünekler, tünek başlıklarında bulunan, bitlere karşı konan toz gereken özen gösterilerek tazelenir.


İZİNSİZ PAYLAŞILAMAZ....
Rızkımı veren Hüdădır,<br />Kula minnet eylemem.....

avatar_Ronay Ayk

Ronay

*

Ronay

Ellerine kollarına sağlık abi ,teşekkürler paylaşım için,
Muhabbet Kuşunu salmada beslemeyi düşünenler ve üretimi hedefleyenler için güzel makale...
Anlatabileceğin,karşındakinin anlayacağı kadardır.....

 

Hızlı Yanıt

Hızlı yanıt'ı kullanarak çabukça ileti gönderebilir, iletilerinizde gülümseme ve bbc kullanabilirsiniz.

Kullanıcı Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
Resimde gördüğünüz harfleri giriniz
Harfleri dinle / Farklı bir resim göster

Resimde gördüğünüz harfleri giriniz:
Lütfen Alt Kısıma kafeskuslari yazınız:

Fotoğraf Ekle kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın