Muhabbet kuşu kafesi ve kafes düzeni nasıl olmalıdır?

Başlatan Şehmus BAKIR, 21 Ocak 2019, 16:50:28

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şehmus BAKIR

21 Ocak 2019, 16:50:28 Son düzenlenme: 23 Ocak 2019, 12:39:18 Şehmus BAKIR
             KAFES NASIL OLMALIDIR
     
Muhabbetkuşları, hareketi seven, dar alanlardan sıkılan bir türdür.Geniş bir ortam içinde yaşayanların, dar kafeslerde yaşayanlardan bir kat uzun ömürlü oldukları, bilimsel olarak saptanmıştır.Bu nedenle muhabbet kuşlarının kafesi olabildiğince büyük tutulmalıdır.Normal ve yeterli bir kafes ölçüsü vermek gerekirse bunu şöyle belirleyebiliriz: Uzunluk 70, yükseklik 40, en 35 santim.

     Kafesin büyüklüğü, içinde beslenecek kuşun sayısıyla orantılı olarak büyük tutulmalı,içerdeki alanın, kuşların rahat hareket edip oynaması için gerekli ölçüde geniş olması sağlanmalıdır.Kafese konulacak çeşitli oyuncaklarla yaptıkları maskaralıkların,doyulmayacak kadar güzel olacağını göreceksiniz.

     Kafes içinin açık seçik görülmesini engellemeyecek,kuşların başlarını çıkartıp sıkışmalarına neden olmayacak kadar bir genişliğe sahip bulunması,kafes tabanının  kolaylıkla temizlenebilmeyi sağlamak açısından sürgülü ve metal olması,kafes kapılarının dışarıya doğru açılan ve kendiliğinden kapanan yaylı türden seçilmesi büyük önem taşır.

   Kafesler, kullanım yerine ve amacına göre birkaç türlü olabilmektedir.
   Çiftleştirme ve kuluçkaya yatırma amacıyla kullanılan, normalden daha büyük olan üretim kafesleri ( çifthaneler) ; yarışmalara ve sergilere sokulacak kuşların, yarışa girişte konulduğu Yarışma Kafesleri; hasta kuşun daha özenli bakımını sağlayan ısıtıcı ve termometreyle donatılmış Revir Kafesleri; kuşların günlük yaşamlarını içlerinde sürdürdükleri Yaşam Kafesleridir.
 
   Muhabbetkuslari da tüm kuşlar gibi, uçan ve konan hayvanlardır.Doğada konma amacıyla sayısız olanaklar içinde bulunmasına karşın, onun kafesteki bu gereksenimini karşılayacak tünekler sayılı olmak zorundadır.Gereğinden fazla konulan tünekler, kuşların kafes içinde sınırlı olan etkinliklerini daha da kısıtlar.Yukardaki ölçüde bir kafese, uygun aralıklarla , sağlam, oynamaz biçimde, tercihen tünek başlıkları aracığıyla üç tane tünek konulmalıdır.Daha küçük kafeslerde bu sayı ikiye düşürülmelidir.

   Muhabbetkuşları doğada yiyeceklerini ve içeceklerini kendileri bulur, seçer ve yerler.Kafeslerde ise bizim verdiklerimizle yetinmek zorundadırlar.Pek az su içeeler.Belirli bir oranda yeşillik ve tohum yerler.Bu arada, yem yeme sırasında yemlerin saçılmasını, dağılmasını  önleyecek, yem tazelemeyi kolay hale getirecek, niteliğini, suyun özelliğini bozmayacak, yemlik, yemişlik ve sulukların kullanılmasında zorunluluk vardır.Kuş satıcılarında bu amaçlarla kullanılan çeşitli tip ve biçimde gerecler görülebilir Bunların tümünün içten ve dıştan takılabilen türleri vardır.

   Taneli besin alan tüm kuslarda olduğu gibi muhabbetkuşları da, yedikleri sert yiyecekleri öğütebilmek için uygun özellikte kuma gereksinim duyarlar.Kuş tarafından yutulan taneli besin, ilk durak olarak kursakta salgıların yardımıyla yumuşar ve kabuklarından soyulur.Buradan ikinci mide diyebileceğimiz , yutulan sert kum ve küçük taş parçacıklarıyla gerçek bir değirmene taşliğa geçerek burada öğütür.kuş kum gereksinimi sağlayamazsa hazımsızlik , sindirim bozuklukları ve besin yetersizliği başgösterir.

   Muhabbetkuşları, kafeslerinde oyuncak bulunmasından hoşlanırlar ve bu oyuncaklarla pek uzun süre oyalanır, türlü maskaralıklar yaparlar.Yalnız bu konuda ölçülü davranmak gerekir, kafesi oyuncaklarla doldurmamak gerekir.

   Muhabbetkuşları üzerlerine su püskürtülmeyi babyo yapmayı tercih ederler.Bununla birlikte istenildiği takdirde kafese banyoluk takılabilir.

   Kafesin yerlestireleceği yer, yalnızca estetik ve dekoratif açıdan değerlendirilmemelidir.Kafesi yerlestirdigimiz yerin , hava akımı ve güneş ışınlarının aşırı etkisi altında olmamasına özen gösterilmelidir.
Rızkımı veren Hüdădır,<br />Kula minnet eylemem.....

 
 

Hızlı Yanıt

Hızlı yanıt'ı kullanarak çabukça ileti gönderebilir, iletilerinizde gülümseme ve bbc kullanabilirsiniz.

Kullanıcı Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
Resimde gördüğünüz harfleri giriniz
Harfleri dinle / Farklı bir resim göster

Resimde gördüğünüz harfleri giriniz:
Lütfen Alt Kısıma kafeskuslari yazınız:

Fotoğraf Ekle kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın