Köpekler kökeni ve Nasıl türedi

Başlatan Şehmus BAKIR, 20 Ocak 2019, 17:37:03

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şehmus BAKIR

20 Ocak 2019, 17:37:03 Son düzenlenme: 21 Ocak 2019, 03:05:58 Ronay
KÖPEĞİN KÖKENİ VE ÖZGEÇMİŞİ


Köpeğin insan yaşamındaki yerini hic kimse küçümseyemez.insanlık tarihi boyunca sağladığı yararlar , gördüğü görevler, yaptığı hizmetler azımsanamaz.
Özel olarak eğitilmiş köpekler, çağdaş polise, en teknik araçların yetersiz kaldığı alanlarda yardımcı olabilmekte, uyuşturucu madda kaçakçılarını büyük bir beceriyle belirleyebilmektedir.iz sürmede ve bir av radarı gibidirler...
Kırsal alanlarda çoban ve bekçi köpeği olarak büyük değer taşırlar.Hâlâ evlerimizin, iş yerlerimizin, depolarımızın bekcisidirler.deniz cankurtaranligi yapanlar, karlar içinde donma tehlikesi geçirenleri yeniden yaşama döndürenler görev başındadır.
Bunların hepsini bir kenara itmek mümkün.Ancak bir lokma azık,çok az ilgi karşısında gösterdikleri büyük bağlılık , coşkulu sevgi ve yureklerimize verdikleri sicakliğin yeri doldurulamaz.köpeğin insana karşı olan büyük yakınlığı,bağlılığı ve sevgisi karşılıksız kalmamıştır.İnsan da köpek denen bu varlığa bağlanmış ve onu sevmiştir.
 
Doğaya baktigimizda pek cok degisik türde ve özellikte köpek görmekteyiz.insanlar kendi amaç ve beğenilerine göre bu değişik türlere yönelmiş,bunlardan herhangi birini seçmiş,yetiştirmiş ve üretmiştir.Ancak köpeğin geçmişine yönelip ilk atayı belirlemek istediğimizde belli bir güçlükle karşılaşırız.
Bilinmektedir ki,yeryuzunde köpek türleri ,diğer bazı hayvan türlerinde görülenden oldukça fazladır.köpek memeli hayvanların etoburlor sınıfının CANİDAE kümesinde yer alır.Bu türün ilk atası olarak,çağımızdan yirmi milyon yıl önce yaşadıgı varsayılan CYNODİCTİS diye adlandırılan varlık,bacakları oldukça kısa,daha yavaş hareket eden bir et yiyiciydi.
Yapılan kazılarda elde edilen somut belgeler,Cilâlıtaş Çağı insanının evcilleşmiş köpeğe sahip olduğunu tartışmasız kanıtlanmaktadır.Bu belgelerin en eskisi Milattan önce 7000 yılına aittir,yani günümüzden 9000 yıl öncesine uzanmaktadır.
Köpek,genel olarak kurt,çakal ve tilkilerle akrabadır.Köpeğin,gerçek kurdun değilse bile,Avrupa ve Asya kurdu soyundan geldiği sanılmaktadır.Köpekler,kurtlar ve çakallara çiftleşir ve döl verirlerse de,kendilerinden oldukça farklı bulunan tilkilere pek yaklaşmazlar.Yine, doğurdukları yavru sayısı açısından daha çok kurtlara yaklaşım gösterirler.Doğadaki vahşi köpek türlerinin kurtlarla çiftleşmeye girmesinden başka,insanoğlu da amacına göre çeşitli çiftleşmeler ve melezlendirmeler yapagelmiştir.
Rızkımı veren Hüdădır,<br />Kula minnet eylemem.....

 

Hızlı Yanıt

Hızlı yanıt'ı kullanarak çabukça ileti gönderebilir, iletilerinizde gülümseme ve bbc kullanabilirsiniz.

Kullanıcı Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
Resimde gördüğünüz harfleri giriniz
Harfleri dinle / Farklı bir resim göster

Resimde gördüğünüz harfleri giriniz:
Lütfen Alt Kısıma kafeskuslari yazınız:

Fotoğraf Ekle kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın