Bengal İspinozu Üretimi

Başlatan Ahmet, 08 Ocak 2019, 01:49:40

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

avatar_Ahmet Didik

Ahmet

*

Ahmet
Üreme Sezonu

Bengal ispinoz türleri yıl boyunca üremeye devam eder. Dışarıda barındırılan kuşlar için uygun mevsim (ilkbahar-yaz) olması önerilir. Bu dönemde kuşlara ayrı bir bakım yapılmalıdır.
6 Aylık iken üreme yapılması daha uygundur. Kuşlar bu esnada birbirlerine şarkı söyler gibi kur yaparlar. Seçici değildirler; Karakter yapısına göre değişmekle beraber yavruluktan beslenmesi önerilir.

Üreme İpuçları

Bu kuşlar çok diğer cinsleri ile iyi oldukları için genellikle üreme yerine sosyalleşmeyi tercih ederler. Büyük ölçülerdeki kafeslerde birden fazla çift ile üretimi (ya da toplumun ispinozlarını karışık bir uçuşta barındıran kuşlar doğurmak) denemeye çalışırsanız, dişilerin hepsi yumurtlama için aynı yuvayı paylaşma eğiliminde olacak ve kuşların hepsi yuva içine tıkışacaktır. Bu olay, üreme çabalarını büyük ölçüde engellemektedir. Bu nedenle, en iyi üreme sonuçları için her erkek-dişi çifti kendi kafesine yerleştirmelisiniz.

Toplum içinde bengal ispinozları ne tür bir yuva veya yuva malzemesi sağladığınız konusunda seçici değildir, bu nedenle hindistan cevizi lifi yuva malzemesi içeren bir yuva kutusu veya ispinoz yuvaları tercih edilebilir. Yuva örmeleri için yuva ipliklerini kafese yerleştirebilirsiniz. Her iki ebeveyn de yumurtaları kuluçkaya yatırır ve her ikisi de gece yuvada yatarlar. Kuluçka süreleri 14 gün olmakla birlikte  her iki ebeveyn 3-4 yumurta sonrası yatmaya başlıyacaktır. Ortam nemi dikkate alınmalı 40 ile 60 derece aralığında olmalıdır. Yavruların  yumurtadan çıkmasıyla  her iki ebeveyn tarafından beslenir. Yavrular 8-10 gün arasında tüylerinin oluşumu gözlenir.

Normalde yüksek proteinli (böcek öldürücü) bir diyetle beslenen yavruları beslerken, çeşitli protein yönünden zengin yumuşak yiyecekleri (yumurta yiyecekleri gibi) tüketecek veya yemek kurtları gibi canlı yiyecekler ile beslemesini sağlayın. Yavruların gelişimi için yeterli besinleri aldıklarından emin olun.  Yavru bengali bir yuvaya aktarıyorsanız, daha küçük yavruların olduğu yuva yerine benzer boyuttaki yavruların yuvasına aktarma yavru arası rekabeti dengeleyecektir. (benzer boyuttan daha büyük yaşta olduğundan emin olun. )

Yaşam döngüsü
Yumurtlama Aralığı: 3-9 yumurta (4-6 en yaygın)
Kuluçka:  Her iki ebeveyn tarafından yapılır, 3. yumurta atıldıktan sonra başlar.
Kuluçka tamamlanma : 16 gün inkübasyondan sonra
Geçiş tarihi: 19-25 günlükken
Yuvadan Ayrılma ve kendini besleye bilme zamanı : Yaklaşık 4-5 haftalık
İlk tüye girme : Yaklaşık 3 aylık
Cinsel olgunluk: 3 aylık ve sonrası


Hiç kimsenin ilgisine ihtiyaç duymadığın zaman olgunlaşırsın,hiç kimseden beklentiye girmediğin gün yara almazsın ve hiç kimseye bağımlı kalmazsan kazanırsın.<br />

avatar_Ronay Ayk

Ronay

*

Ronay

Anlatabileceğin,karşındakinin anlayacağı kadardır.....

Şehmus BAKIR

Rızkımı veren Hüdădır,<br />Kula minnet eylemem.....

 
 

Hızlı Yanıt

Hızlı yanıt'ı kullanarak çabukça ileti gönderebilir, iletilerinizde gülümseme ve bbc kullanabilirsiniz.

Kullanıcı Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
Resimde gördüğünüz harfleri giriniz
Harfleri dinle / Farklı bir resim göster

Resimde gördüğünüz harfleri giriniz:
Lütfen Alt Kısıma kafeskuslari yazınız:

Fotoğraf Ekle - Video Ekle kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın