Zebra İspinozu Bakımı

Başlatan Ronay, 06 Ocak 2019, 12:01:10

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

avatar_Ronay Ayk

Ronay

*

Ronay

Zebra Finches (İspinozu) Bakımı

Zebra ispinozlarını beslerken , kafesinnin yüksekliği yatay olarak uçacak kadar hayati değildir, bu nedenle uzun ama kısa bir kafes  tavsiye edilebilir. Yapabileceğiniz en büyük kafesi elde etmek iyi bir fikirdir - 70 cm uzunluğunda, 45 cm  yüksekliğinde ve 45 cm genişliğinde bir çift zebra ispinozu için iyi bir boyuttur.Yavrular geldiğinde daha büyük bir grup elde edecekseniz, bir kuş kafesi veya uçuş kafesine ihtiyacınız olacak. Bu ev yapımı olabilir, ancak mükemmel hijyen şartlarının bir zorunluluk olduğunu unutmayın, bu nedenle herhangi bir kafesin temizlenmesi kolaydır.

Çeşitli kanallar sağlayın, ancak kafesin ispinozların ileri geri uçamayacağı kadar karışık olmadığından emin olun. Tünekler birkaç farklı ebatta kullanabilir veya bazı doğal dallar ekleyebilir.Bir kaç tane içinde durabilecekleri aksesuarlar koyabilirsiniz içine girip dinlenmeyi severler.

Tünekleri merdiven şeklinde kayabilirsiniz.Bu onların eğzersiz yapmasınıda sağlayacak. Küçük çanlar veya asılı oyuncaklar da dahil edilebilir, ancak ispinozlar genellikle oyuncaklarla pek ilgilenmezler.

Ispinoz kafesinin evinizde sessiz ve güvenli bir yerde olmalıdr. (Rüzgarlı ve soğuk yer olmamalı). Ispinozlar belirli sıcaklık aralıklarını tolere eder ancak bunları doğrudan güneş ışığına veya ısı veya iklimlendirme kanallarının yakınındaki sert alanlara yerleştirmekten kaçının. Ispinozlar insanlarla sosyal etkileşimi iyi değildir, bu nedenle papağanların aksine, evin yoğun bir sosyal kesiminde olmaları gerekmez. Aslında, sessiz bir köşede tutulursa, muhtemelen daha az stresli olacaktır.

Günlük taze içme suyu sağlayın.Daima temiz su koymanız gerekli ve günlük suluk temizliği iyi olucaktır..

Yemek tabakları da zemine (elbette tüneklerin altında değil) yerleştirilebilir veya kafesin kenarına tutturulabilir. Yine, bunların günlük olarak temizlenmesi gerekir.

Banyo için haftada birkaç kez sığ bir tabak su sağlanmalıdır. Banyodaki su temiz olmalıdır, bu nedenle banyo suyunu kirlenince hemen temizleyin.

Bazı insanlar ispinozları için tam spektrum aydınlatması kullanır. Bu özellikle küflenme ve üreme davranışını kontrol etmede yardımcıdır, ancak ortalama evcil hayvan zebra ispinozu için kesinlikle gerekli değildir.


Anlatabileceğin,karşındakinin anlayacağı kadardır.....

Yusuf Kürşat Akkuş

Hep ilgimi çeken bir tür ancak hiç istediğim gibi bir koloni kuramadım inşaallah ilerleyen zamanlarda nasipse. Teşekkürler paylaşım için
"Muhabbet" imiz daim olsun..

 
 

Hızlı Yanıt

Hızlı yanıt'ı kullanarak çabukça ileti gönderebilir, iletilerinizde gülümseme ve bbc kullanabilirsiniz.

Kullanıcı Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
Resimde gördüğünüz harfleri giriniz
Harfleri dinle / Farklı bir resim göster

Resimde gördüğünüz harfleri giriniz:
Lütfen Alt Kısıma kafeskuslari yazınız:

Fotoğraf Ekle - Video Ekle kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın