Muhabbet Kuşunun Komozom sayısı ve işleyişi

Başlatan Ronay, 02 Aralık 2018, 00:33:17

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

avatar_Ronay Ayk

Ronay

*

Ronay

02 Aralık 2018, 00:33:17 Son düzenlenme: 10 Aralık 2018, 16:14:15 RonayHer kuş kendi "Chromosomes" olarak bilinen kendine özgü 26 mikroskopik gövdesinde yer alan genetik kodlara sahiptir. Bu kromozom kümesi, kuşun her hücresinde kopyalanmıştır. Setin her kromozomu, kuşun çeşitli kalıtsal karakterlerini kontrol eden farklı bir "Genler" veya "Faktörler" dizisinden (Mendel'in deyimiyle) oluşur. Bu kalıtsal karakterler, noktaların büyüklüğünü ve baş, şekil, tip, renk, cinsiyet, kemik yapısı, tüy uzunluğu ve dokusunu içerir. 26 kromozom, eşit uzunluktaki 13 çiftte görülür (cinsiyet kontrol eden kromozom çifti hariç) kuşun). Her kromozom üzerinde, (Allelmorphs) veya "Allel" olarak adlandırılan bir çift yayda karşılık gelen (pozisyondaki) genler.Bir alel çifti aynı veya farklı olabilir ve nasıl etkileştikleri, kuşun karakterlerinden birini kontrol eder. Bir çift allel aynıysa, kuş belirli gen için "Homozigot" olarak adlandırılır (ya da genin "Çift Faktör" olarak var olduğu söylenir); Bunlar farklıysa, kuşun "Heterozigot" olduğu söylenir. Her gen için (veya her genin "Tek" Faktör olarak var olduğu söylenir)

Bir "mutasyon", bir genin veya bir dizi genin değiştiği genetik bir kazadır. Bununla birlikte, yaşayabilir bir mutasyon nadir bir olaydır; Bu yüzden vahşi muhabbet kuşu popülasyonunda, orijinal gen en yaygın olanıdır. Böylece orijinal gene "Wild-Type" geni denir ve vahşi tipten herhangi bir sapmaya bir mutasyon denir. Bir mutant, bazı ana yollardan veya vahşi tipten küçük yollardan farklılık gösterebilir. Açıktır ki, bazı mutasyonlar diğerlerine göre daha kolay (ve dolayısıyla daha sık) olabilir.

Çiftleşme de erkek spermi ile dişinin  yumurtasını döllemektedir. Sperm ve yumurta, her bir kromozom çiftinin sadece bir kromozomunu içeren tek hücrelerdir (sperm veya yumurta dahil olan bir kromozom çiftinin yarısı bir şans meselesidir). Böylece döllenmiş yumurtanın her bir kromozom çifti vardır ve her bir kromozom çifti her bir ebeveynden bir kromozoma sahiptir. Böylece her ebeveynin genleri, yavrunun her özelliğine katkıda bulunur.


Yazı ve ve Yukarda ki genetik tablo bana aittir telif hakkına tabidir......
İZİNSİZ PAYLAŞILAMAZ.....
Anlatabileceğin,karşındakinin anlayacağı kadardır.....

Şehmus BAKIR

Vay be kardesime bak helal sana gercekten biz super bir aileyiz buyrun gelin ve farkimizi gorun :-* tesekkurler ronayim
Rızkımı veren Hüdădır,<br />Kula minnet eylemem.....

 

Hızlı Yanıt

Hızlı yanıt'ı kullanarak çabukça ileti gönderebilir, iletilerinizde gülümseme ve bbc kullanabilirsiniz.

Kullanıcı Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
Resimde gördüğünüz harfleri giriniz
Harfleri dinle / Farklı bir resim göster

Resimde gördüğünüz harfleri giriniz:
Lütfen Alt Kısıma kafeskuslari yazınız:

Fotoğraf Ekle kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın