Muhabbet Kuşumda Kuruma Hastalığı

Başlatan dnzplt, 01 Ağustos 2019, 00:31:28

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

dnzplt

*

dnzplt

01 Ağustos 2019, 00:31:28 Son düzenlenme: 06 Ağustos 2019, 03:02:56 Ronay
Merhaba,
Çok sevdiğimiz bir çift muhabbet kuşumuz var. Dişimiz 5 haftadır hasta. Önce hareketsizleşti, sürekli tüneğinde uyukluyordu. Sonra bir sabah aniden kuyruğu yok olmuştu.  :'( Güvendiğimiz bir petshopa gittik. Aynı zamanda kuş yetiştiricisi olduğu için kuşumuzun hasta olduğunu üşüttüğünü söyledi, günlük suyuna 3 gün Bronchipur vermemizi istedi. Verdik ama biraz düzeldi, kendisi özel bir antibiotikten 2cc 500ml kuşlar için olan özel suya çekti, 5 gün 12 saatte bir kullandık.
Bir süre ilaçları keselim dedi, günlük kullandığımız vitamin, minerallere devam ediyoruz.
Sera Mineral Plus V - Mausertropfen
Sera Activ Plus W
Sera Bronchipur
Sera Vitamin Plus V
Her gün kafesi, suluğu , yemliği tam temizliyoruz. Ama dışkısındaki sıkıntı devam ediyor, çok az ötüyor, her yere gagasıyla tutunarak ulaşıyor. Antibiyotik döneminde geçen kabarmasıda geri geldi.
Çok korkuyoruz ona bir şey olacak diye.
Eğer daha önce benzer bir tecrübe yaşayan, durumumuzla ilgili yorumu, desteği olabilecek varsa minnettar oluruz. 

Ronay

*

Ronay

Merhaba hoş geldiniz  kafes kuşları ailesine...

Öncelikle geçmiş olsun ....
Sera Bronchipur bahsediyorsunuz galiba bir ilaç veya antibiyotik değildir.
Sadece enerji için bir katkı sadece ilaç tedavisiyle destek olur ancak, çözüm sağlamaz.
Özel antibiyotik dediğiniz ilaç nedir ? Kuşunuzun resmini de ekler misiniz ? daha net yorum için ...

-Kusma vb var mı ? Sürekli kabarma mevcut galiba ? biraz daha açıklarsanız semptomları ...
Anlatabileceğin,karşındakinin anlayacağı kadardır.....

dnzplt

*

dnzplt

Evet Sera Bronchipur. Petshop'un karıştırdığı antibiyotiğin adını bilmiyorum, acimiliğimize geldi öğrenmemiştim :(
Video ekleyemediğim için linke yükledim, kusma yok, sabah sürekli ağzını açıp kapıyordu, akşam da titriyor gibiydi.
https://transfernow.net/58evj2727zig

dnzplt

*

dnzplt

çok az denecek kadar kadar uçuyor, çok az ötüyor , gerçekten çok endişeliyiz, ele alışkında değil , uyku öncesi az göğsünü sevdiriyor yalnızca

Ronay

*

Ronay

Hastalığı bilmeden ve veteriner önerisi olmadan antibiyotik kullanmak yarardan çok zarar verir.
Direk karaciğere zarar verir.Bağırsak florasını bozar bunun için ileri zamanda probiyotik alıp kullanmanızı tavsiye ederim.

Gelelim önerime yorumuma ;

- Kuşunuz fotoda ki gibi değil video yeni ise anlattıklarınıza göre toparlama var.Dışkıda çok büyük bir sorun yok
  Her hangi ağır bir enfeksiyon belirtisi yok..

-Yem yemesinde sorun yoksa tavsiyem hafif bir vitamin ve antibiyotik olan NEO-TERRAMYCİN öneririm bunun içeriğinde vitamin desteğide
vardır.Hafif bir ilaçtır gayet iyi gelir.Veterinerler de mevcuttur.Kullanımını söylerler olmazsa bize sorun biz söyleriz...

-İkinci nacizane tavsiyem uçurmamanız iyice gücünü toplaması ve günlük düzenli yumurta maması verin içine doğal antioksidan olan
az şekilde tarçın , kekik koymanız kilo alması ve toparlanmasına yardım edicektir.Hasta kuşlar zayıflar toparlamak yemle zordur.

Tekrar diyorum bizimki öneridir.Daha net kesin yardım için veterinere danışınız...Geçmiş olsun.

dnzplt

*

dnzplt

cevabınız için çok çok teşekkür ederim, Cuma günü veterinere götüreceğim,onu da nasıl yapacağım bilmiyorum ama :( kafesimiz çok büyük, taşıma kafesiyle de dışarı çıkartınca stres olur diye endişe ediyorum, eşinden ayrı epey yol gitmek zorunda kalacak :(
fotoğrafları aslında videodan aldım ama videoyu izlemek daha farklı oluyor tabi ki, yarın hemen alırım NEo-terramycin
kafesin kapağı ilk günden beri açıktı zaten 1 haftadır neredeyse hiç uçmuyor, gagasıyla yürüyor heryere
yumurta maması hiç yapmamıştım ona da bakıp yaparım hemen yarın

Ronay

*

Ronay

@dnzplt  video da çok korkulacak bir durum var gibi durmuyor.
Yumurta maması sitemizde tarifleri var siz yapıcaksınız.Linki aşağıda tıklayıp bakınız.

Yumurta maması tarifi için TIKLAYINIZ

Mamayı 2 günde bir verebilirsiniz hasta kuş için içine çok çok az tarçın ve kuru kekik eklemeniz tavsiyem.
Yeşillik eklemeyin şu safhada ishali tetikleyebilir...Her hangi bir sorunda buradayız sorunuz...

Şehmus BAKIR

Merhaba hoşgeldiniz Ronay kardeşim gerekli cevabı vermiş yardımcı olmuş sağolsun kuşun son durumu nedir acaba ?
Rızkımı veren Hüdădır,<br />Kula minnet eylemem.....

dnzplt

*

dnzplt

Merhaba,
Dün veterinere götürdüm. Dişi kuşumuzda ileri kuruluk çıktı, veteriner çok geç kalınmış ama çıkmadık candan ümit kesilmez, eğer isterseniz tedavi verebilirim dedi. Erkekte de büyük olasılık dişiden bulaşma az kuruluk çıkmış. Tabi ki tedaviyi istedik. Koca bir ilaç sürecine girdik.
Dişiye de erkeğe de Metaclor, Ampho, Ordinazol, Enro, Omegamix veriyoruz. Tedavi 14 gün sürecek.
Dişinin kursağı tamamen dolu olduğu için yemek yemiyordu, elle besleme maması verdiler. Günde 4-5 defa 2ml ondan veriyoruz.
Muhabbet kuşlarının %80'inde kuruma virüsü olurmuş, bağışıklığı düştüğünde de atak yaparmış, yani asla tamamen geçmezmiş, eğer yavrularsa yavrular kurulukla doğuyormuş ve siz de bilmeden hasta kuş yetiştiriyor ve büyütüyormuşsunuz.  :(
Çok önemli olduğunu düşündüğüm bir şey iletmek istiyorum. Avian veteriner hazır kullanılan tüm tohum mamaların ve mısırın karbonhidrat olduğunu, doğada bu kuşların sebzeler,meyveler, böcekler ve hayvansal gıdalar aldığını , dolayısıyla böyle beslenmeleri gerektiğini söyledi.
Beslenme %60 Pelet mama + %25 sebze  + %15 meyve olarak olmalıymış.
Aylardır yanlış besliyormuşum :(
Mutlaka en az 12 saat karanlıkta uyumaları gerekirmiş, ben hep loş ışıkta bırakmıştım.
Veterinerin ne kadar önemli olduğunu üzücü şekilde öğrendim. Dilerim kimsenin başına gelmez. Ve dilerim kuşlarım tedaviye cevap verir.
Elle besleme büyük kuşta çok zor oluyor, ağzına damla damla yemek sıkıyoruz ve yutmasını sağlamaya çalışıyoruz, 2ml için 15dk sürüyor.
Size veterinerin verdiği beslenme listesini faydalanabilmeniz için paylaşmak istedim, umarım işinize yarar. 

Ronay

*

Ronay

03 Ağustos 2019, 16:52:55 #9 Son düzenlenme: 03 Ağustos 2019, 17:00:50 Ronay
Yem yemeyle ilgili bir sorun oluduğunu ifade etmediniz.Keşke etseydiniz.Videolarda çok rahatsız gibi durmuyor tabi
canlı görmek gerek ayrıca kuruma virüsü adında virüs olmaz.

Virüs adları H5N1 gibi kuş gribi virisü , herpes virüsü vb isim de olur kuruma bir sonuçtur.
Yani bir virüs etken olabilir bir bakteri etken olur ve sonucunda zayıflar.
Veteriner inşallah kanatlıdan anlıyordur Türkiye'de kanatlıdan anlıyan veterine bir elin parmaklarını geçmez.

Yem yemiyorsa elle beslemeniz gerek ama aynı zamanda dışkı tahlili , salya tahlili hatta ultrason çekebilir.
Sonuçlarını takip etmeli sonuca göre ilaç yazmalı sadece beslemeyle tedavi olmaz ....

Biraz inceledim megabakteri teşhisi var megabakteri bir mantar türüdür. Sınıflandırılamamış mantarlardır.
Veteriner hanım  C:-) virüs olmadığını öğrenmeli  :o  Bunun için sitede makale vardı eklerim....
Geçmiş olsun tekrardan uygulayın veteriner tedavisini , ilaç yazdı mı ?

Beslenme konusunda haklı o yüzden size mama yapın dedim.
Muhabbet kuşlrına hafatada 1-2 defa yumurta maması yapılmalı ek gıdalar şart...

Muhabbet kuşlarında Megabakteri makalesi için tıklayınız

Şehmus BAKIR

03 Ağustos 2019, 17:38:39 #10 Son düzenlenme: 03 Ağustos 2019, 17:41:24 Şehmus BAKIR
Alıntı yapılan: Ronay - 03 Ağustos 2019, 16:52:55Yem yemeyle ilgili bir sorun oluduğunu ifade etmediniz.Keşke etseydiniz.Videolarda çok rahatsız gibi durmuyor tabi
canlı görmek gerek ayrıca kuruma virüsü adında virüs olmaz.

Virüs adları H5N1 gibi kuş gribi virisü , herpes virüsü vb isim de olur kuruma bir sonuçtur.
Yani bir virüs etken olabilir bir bakteri etken olur ve sonucunda zayıflar.
Veteriner inşallah kanatlıdan anlıyordur Türkiye'de kanatlıdan anlıyan veterine bir elin parmaklarını geçmez.

Yem yemiyorsa elle beslemeniz gerek ama aynı zamanda dışkı tahlili , salya tahlili hatta ultrason çekebilir.
Sonuçlarını takip etmeli sonuca göre ilaç yazmalı sadece beslemeyle tedavi olmaz ....

Biraz inceledim megabakteri teşhisi var megabakteri bir mantar türüdür. Sınıflandırılamamış mantarlardır.
Veteriner hanım  C:-) virüs olmadığını öğrenmeli  :o  Bunun için sitede makale vardı eklerim....
Geçmiş olsun tekrardan uygulayın veteriner tedavisini , ilaç yazdı mı ?

Beslenme konusunda haklı o yüzden size mama yapın dedim.
Muhabbet kuşlrına hafatada 1-2 defa yumurta maması yapılmalı ek gıdalar şart...

Muhabbet kuşlarında Megabakteri makalesi için tıklayınız
:up:
Kesinlike katılıyorum diski analizine göre ilaç verilmelidir.tavsiyem avcılara fakülteye götürüp orda analiz yaptırımanizdir..ayrıca bağışıklık için diyazm 256 öneririm besleme mamasına karıştırıp besleyebilirsiniz..Ama antibiyotik şart diye düşünüyorum bu yüzden doğru ilaç için analiz yapılmalıdır..diski analizi aynı gün içinde sadece dediğim yerde mümkündür kanatlı uzmanları bile orada yaptırıyorlar bilginize .böyle bir vakaya ezber ilaç verilmez fikrindeyim geçmiş olsun

dnzplt

*

dnzplt

Tabi ki Avian veterinere götürdüm, kendisinin megabakteri üzerine makaleleri bulunuyor ki birini paylaşmıştım.
Dışkı testi sonuçları şu şekilde , kullandığımız ilaçlarda yazıyor. Kuşlarımız daha iyi çok şükür.
FUJI: 32 gram , kursak stasis, keel kemik belirgin
AWM: Megabakter 3/1 saha
GRAM: Gram negatif basil+kok %80 H
             Megabakter 2/1 saha
MEGABAKTERIOSSIS (AGY)

GUJI: 52 gram, kondisyon ok
AWM: NAF
GRAM: Gram negatif basil %45,
              Megabakter 1/15 saha
Eser miktarda megabakter etkeni rastlandigi icin korunma amacli tedavi.
TEDAVI: Ampho-methaclor- omg- ornidazol, enro.
2 hafta sonra diski kontrolu, gerekirse ampho devam edilecek.

Ronay

*

Ronay

06 Ağustos 2019, 03:01:16 #12 Son düzenlenme: 06 Ağustos 2019, 03:03:45 Ronay
Bu daha açıklayıcı oldu.Gerekli tedavi sağlanmış ama burada ayriyette bakteriyel enfeksiyonda bulunmuş.
Veteriner hekimler daha net bilgi sahibi olucaklar tabiki de bizden , ama megabakter dediği rahatsızlık
bakteri demiş ise yanlış demiştir.

Kendi makalesine de baktım o da bakteri sanılır ama değildir demiş.Okuyabilirsiniz.
Önemli olan tedaviyi doğru uygulaması ki doğru...

Kendi adıma teşekkür ederim paylaşımı sabitliyorum.Fotoları forumdaki foto ekleme butonundan paylaşabilirmisiniz.Daha net gözüksün ben bile okuyamadım çoğunu bulanık.Diğer üyelerde yarar sağlasınlar. :) Ayrıca konu başlığını daha içeriğe uygun şekilde değiştirdim.

@dnzplt

Şehmus BAKIR

İlaca devam ederken bağışıklık güçlendirici vermeyi ihmal etmeyin lütfen ve bu çok önemlidir tecrübe edindim bu konuda  ;) kuşunuzun son durumu ile bu konu altında bilgi verirseniz seviniriz tekrar geçmiş olsun bizimle kalın ;)

Hızlı Yanıt

Hızlı yanıt'ı kullanarak çabukça ileti gönderebilir, iletilerinizde gülümseme ve bbc kullanabilirsiniz.

Kullanıcı Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
Resimde gördüğünüz harfleri giriniz
Harfleri dinle / Farklı bir resim göster

Resimde gördüğünüz harfleri giriniz:
Lütfen Alt Kısıma kafeskuslari yazınız:

Fotoğraf Ekle kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın