Tepeli Muhabbet Kuşu Genetiği

Başlatan Ronay, 10 Temmuz 2019, 17:52:26

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

avatar_Ronay Ayk

Ronay

*

Ronay

Tepeli Muhabbet Kuşu Genetiği

Crest : İngizce de tepeli anlamına gelmektedir.

Crest genetiği hiçbir zaman ileri doğru değildir ve Crest genini baskın, resesif veya seks bağlantılı olarak sınıflandırmak mümkün değildir. Crest geni tam olarak baskın olamaz (Gri veya Baskın Alaca gibi), çünkü bir Crest-Crred ile eşleştirildiğinde, Crest soyunun beklentisi bir Crest'in saf bir normalle eşleştirildiğinden daha fazla olacaktır ( yani, Crest arka planı olmayan bir kuş). Aslında, normal bir şekilde eşleştirilmiş bir Crest yetiştirilmiş bile, tepeli soyları üretebilir. Öte yandan, Crest geni tamamen resesif olamaz, çünkü tepeli soy bir Crest ve saf normal arasındaki ilk haçtan üretilebilir. Bu nedenle biz CBC'de, tepeli olmayan soylara "bölünmeler" olarak değil, her zaman "Armalar" olarak atıfta bulunuyoruz. "Crest-bred" ile "split" kuşları arasında yazışma yok, Resesif Alacalar veya cinsiyete bağlı Opalinler. Ayrıca cinsiyet-bağlantı teorisini düzenleyen yasaların, Crest genetiğini açıklamada yardımcı olmadığını, çünkü erkeklerin genetik potansiyelleri ile dişiler arasında bir fark olmadığını fark ettik.


"Başlatıcı" Kuramı

Aslında, 1971'den bu yana bu çeşitliliği yetiştirdikten sonra, Crest geninin vahşi tipte yarı baskın olarak davrandığı sonucuna vardım (fantezi içindeki birkaç gerçek genetikçiyle anlaşarak).

Crest genetiği ile ilgili yıllar boyunca birçok teori ortaya atılmıştır, ancak CBC'nin benimsediği şey "Başlatıcı Teorisi" dir. ABD'deki Kansas Üniversitesi'nden Dr. JE Fox'un Haziran 1970'te ortaya koyduğu bu teori, daha önceki teorisini, Cage ve Aviary Birds'te yayınladığı "İnhibitör Teorisi" nin yerine getirdi."Başlatıcı Teorisi", bir Crest oluşumunun iki tip yarı dominant genin serbest hareketine bağlı olduğunu; bir Crest başlatıcı gen ve Crest belirleyici gen. Bunların her ikisi de tek bir faktör olarak mevcut olduğunda, Crest kümelenir; bir inhibitör ve iki belirleyici olduğunda, Crest yarı daireseldir; iki inhibitör ve bir veya iki belirleyici olduğunda, Crest tam daireseldir. Teori ayrıca, diğeri olmayan, yalnızca bir yarı dominant gen olduğunda, o zaman görsel bir sorgulama olmadığını ve kuşun bir Crest (yetiştirilmiş) olduğunu (Taçsız gen içermeyen saf normallerden farklı olan) belirtmektedir.
Anlatabileceğin,karşındakinin anlayacağı kadardır.....

Şehmus BAKIR

Rızkımı veren Hüdădır,<br />Kula minnet eylemem.....

 

Hızlı Yanıt

Hızlı yanıt'ı kullanarak çabukça ileti gönderebilir, iletilerinizde gülümseme ve bbc kullanabilirsiniz.

Kullanıcı Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
Resimde gördüğünüz harfleri giriniz
Harfleri dinle / Farklı bir resim göster

Resimde gördüğünüz harfleri giriniz:
Lütfen Alt Kısıma kafeskuslari yazınız:

Fotoğraf Ekle kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın