Muhabbet kuşunda alıştırma ve konuşturma Eğitimi

Başlatan Ronay, 27 Haziran 2019, 16:16:29

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

avatar_Ronay Ayk

Ronay

*

Ronay

Muhabbet kuşunda alıştırma ve konuşturma  Eğitimi

Muhabbet kuşunuzu eğitmek, hatta ona konuşmayı öğretmek mi istiyorsunuz?
Aşağıda çeşitli yöntemler ve birçok öneri bulunabilir.Evcil hayvanınızın muhabbet kuşunu evcilleştirmeye başlamak için, ilk ve en önemli şey size güvenmesidir. Bir egzersiz seansınız olmasa bile daima yavaş hareket edin ve muhabbet kuşunuzun yanındayken yumuşakça konuşun. Asla muhabbet kuşunuzu korkutmak veya zarar vermek için hiçbir şey yapmayın. Bu, özellikle muhabbet kuşunuzun kafasının üzerinde ani hareketler ve kafese çarpmayı da içerir. Evcilleştirme oturumları başladığınızda, muhabbet kuşu muhtemelen ilk başta, özellikle insanlar tarafından çok fazla ele alınmamışsa, size güvenmeyecek. Yani ilk adımınız, güvenilir bir ilişki kurmak.
1. Aşama: Güven Oluşturma
Bu aşamadaki hedefimiz, siz ve evcil hayvan muhabbet kuşunuz arasında güven oluşturmaktır. Bu seanslar yaklaşık 10-15 dakika sürmeli ve günde 2-3 seans yapılmasını öneririm.
Adım 1 - Muhabbet kuşunuzun ellerinizden korktuğunu fark etmiş olabilirsiniz. Denemeniz gereken ilk şey, elinizi muhabbet kuşunun görüşüne göre kafesine yaklaştırmak. Nispeten hareketsiz kalın ve muhabbet kuşunuza nazikçe yatıştırıcı bir sesle konuşun. Tamam olduğunu ve korkması gerekmediğini bilsin. Muhabbet kuşunuzun sakinleştiğini ve zaman geçtikçe daha rahat hale geldiğini fark etmelisiniz ve elinizin ona zarar vermeyeceğini fark eder. Bu seansların yaklaşık 4-7 gün sonra bir sonraki adıma geçebilmelisiniz. Muhabbet kuşunuzun şimdi kafenizin yakınında elinizle rahat olduğundan emin olun.
Adım 2 - Yavaşça kafes kapısını açın ve elinizi kafese sokun. Elini tehdit edici olmayan bir pozisyonda kafeste tut. Muhabbet kuşunuz ilk başta dikkatli olabilir, fakat zaman ilerledikçe sakinleşmeye başlamalıdır. Eliniz kafesteyken muhabbet kuşunuz rahat oluncaya kadar bu oturumların yaklaşık 4-7 gününü yapmanızı öneririm.
Aşama 3- Şimdi elini muhabbet kuşunun kafesine soktuğun zaman, onun için bir muamele yapmaya başla. Sprey darı bir favoridir. Islak koyu yeşil yapraklı sebzeler de denemek iyidir. Muhabbet kuşunuzun zaten aşina olduğu ve sevdiğini bildiğiniz bir muamele kullanmak en iyisidir. Tedaviyi tehdit edici olmayan bir şekilde elinizde tutun. Elinizi, bir muhabbet kuşunun veya muhabbet kuşunuzun elinizdeki muameleye erişebileceği başka bir alanın yanına yerleştirin. Muhabbet kuşunuzun tedaviyi alması için gelmesi biraz zaman alabilir, bu yüzden sabırlı olun. İlk başta tedaviyi tutmaya yardımcı olabilir, böylece en uzaktaki ucu elinizden çok uzaklaşacaktır. Yavaş yavaş her oturum elinizle daha yakın ve daha yakın tutun. Muhabbet kuşunuz elinizden bir yemek yiyene kadar 3-5 seans sürebilir, ancak bu adımla başarılı olana kadar bir sonraki aşamaya geçmeyin.

2. Aşama: Temel El Terbiye
Bu oturumun amacı, muhabbet kuşunuzun elinize ve kafesten uzaklaşmasını sağlamaktır. Muhabbet kuşunun kafesi güvenli ve güvenli bir yer olduğu için bu işlem biraz zaman alabilir. Bu oturumlar yaklaşık 10-15 dakika sürmelidir. Her gün yaklaşık 2 seans yapılmasını öneririm.
Aşama 1- Şimdi muhabbet kuşunun eline güvendiğine göre, elini almak için onu almaya çalış. Muhabbet kuşunuza, tehditkar olmayan bir pozisyonda elinizle yavaşça yaklaşın. Elinizi işaret parmağınız levrek gibi olacak şekilde tutun. Yavaşça ayakların altındaki alt karına bastırın ve elinize basmasını sağlayın. Muhabbet kuşunuz ilk başta anlamıyor ve atlıyor olabilir. Sabırlı ol ve tekrar dene. Muhabbet kuşunuzu kafenin etrafında kovalama. Ağırdan al. Muhabbet kuşunuzu elinize alma konusunda sorun yaşıyorsanız, ona bir muamele vermeye başlamayı deneyin. Örneğin, bir püskürtme darısını ulaşamayacağı bir yerde tutabilirsiniz, böylece ona ulaşmak için teklif ettiğiniz elin üzerine atlamak zorunda kalacaktır. Muhabbet kuşunuz elinize geçtikten sonra durun. Muhtemelen hemen atlayacak. Eğer öyleyse, tekrar dene. Her eline geçtiğinde, Zaten bir tane tutmadıysanız, küçük bir ikramiye ile ödüllendirin. Bu bir sprey darı meyvesi veya küçük bir parça meyve veya sebze olabilir. Muhabbet kuşunuz bir sorunla karşı karşıya kaldığında, bir sonraki adıma geçme zamanı gelmiştir.
Adım 2- Muhabbet kuşunuz elinizde iken onu kafesten yavaşça çıkarmayı deneyin. Elinizi almadan önce büyük olasılıkla atlayacaktır. Yavaşça onu alın ve tekrar deneyin. Bu zor bir adım çünkü bir muhabbet kuşunun kafesi güvenli ve emniyetli bir yer. Tünel veya oyuncaklardan kaçınmaya çalışmaksızın elinizi kolayca ve hızlı bir şekilde çekebilmeniz için kafesi yeniden düzenlemek yararlı olabilir. Girişimleriniz başarısız olursa, elinizde bir muamele tutarken onu çıkarmayı deneyin. Umarım, muamelenin üstesinden gelmek onu kafesten çıkaracak kadar dikkatini dağıtır. Hala onu kafesten çıkarmakta zorluk çekiyorsanız, kapıya yaklaştığınızda hızlı hareket etmeyi denemek zorunda kalabilirsiniz, böylece atlayabilmeniz için elinizi çıkarabilirsiniz. Eğer kafes kapısı yeterince büyükse, Diğer elinizi dışarı çıkarırken muhabbet kuşunuzun arkasına çekmeyi de deneyebilirsiniz. Ona dokunma ya da arkasından tutmayın, sadece atlamasını engellemek için elinizi bir kalkan olarak kullanın. Muhabbet kuşunuzu kafesten çıkardıktan sonra bir sonraki adıma geçme zamanı gelmiştir.
Adım 3 - Muhabbet kuşunuzu kafesten çıkardıktan sonra, ilk hareketi muhtemelen kafese geri atlamak olacaktır. Dolaşıp dışarı çıkmaya alışması için kafeste bırakın. Ona kafese bir tedavi ver. Yakın dur ve onunla konuş. Onu kafenin içindeyken son adımda yaptığınız gibi birkaç kez kaldırın. Seansın sonunda onu al ve kafesine geri koy. Bunu yaklaşık bir hafta boyunca yapın ve bir sonraki aşamaya geçin.

3. Aşama: Tam El Terbiye ve Aşama
Bu aşamanın amacı, muhabbet kuşunuzu tamamen elle terbiye etmektir. Bu oturumlar kafeslerden uzakta tarafsız ve kuş emanetli bir odada gerçekleşecek. Odayı hazırla, muhabbet kuşunu önceden yetiştireceksin. Panjurları çiz, böylelikle muhabbet kuşun bir pencerenin dikkatini dağıtmasın. Daha az ayna, daha iyi. Mümkünse aynaları bir tabaka ile örtmenizi öneririm. Odada diğer evcil hayvanlar, vantilatör, mumlar vb. Gibi tehlikeler olmadığından emin olun. Odanın açık kalmasını sağlayın, mümkünse hafifçe karartın. Odanın düzenli ve temiz olduğundan emin olun. Her seans 15-20 dakika sürmelidir. Günde 1-2 seans öneririm.

Aşama 1- Muhabbet kuşunuzu kafesten çıkarıp elinizde tuttuğunuzda onu kuşlara zarar vermeyen bir odaya götürün. Kafesten uzaklaştıkça, muhabbet kuşunuz kafese geri uçmayı deneyecek. Eğer öyleyse, onu geri alın ve tekrar uzaklaşmaya çalışın. Sırtınızı kafese ve önünüzdeki muhabbet kuşunuzu önünüze alın, böylece kafesi göremez. Eğer zorluk yaşıyorsanız, diğer elinizi ona dokunmadan veya yakalamadan uzaklaşırken muhabbet kuşunuzun arkasına çekmeyi deneyin. Yeni odada, elinizde muhabbet kuşunuzla yere ya da yatağa oturun. Ona bir sprey darı meyvesi veya bir parça meyve veya sebze gibi küçük bir muamele verin. Senden uzaklara uçarsa, onu geri getir. Onunla yavaşça ve güven verici bir şekilde konuşun. Sadece tutun, ona davranın ve onunla konuşun. Oturum bittikten sonra, onu kafesine geri götürün ve içine koyun. Belki onunla biraz daha konuşur ve iyi bir iş yaptığını söylersiniz. Bu seansların yaklaşık 3-5 gününü yapın.

Adım 2- Muhabbet kuşunuzu nötr evcilleştirme odasına alın. Bu sefer ona bir muamele vermeye devam et. Onunla yerde ya da yatakta otur. Elinde onunla ona diğer elinizi işaret parmağı üzerine atlamak için teklif. Cevap vermesi için bacakların hemen altındaki alt karına bastırmanız gerekebilir. Buna "adım adım" denir. Başarılı olursa, ona küçük bir muamele yapın. Sonra diğer elinizin işaret parmağını tekrar, sonra diğerini ve sonra diğerini sunun. Başarılı olduğu her zaman ona küçük bir muamele yapın. Birkaç kez ara verdikten sonra tekrar başlayın. Bu kolay bir adımdır, çünkü adım neredeyse doğal olarak muhabbet kuşlarına gelir. Birkaç kez sonra, parmağınızı taktığınızda karnını yukarı itmek zorunda kalmadan otomatik olarak yükselmesi gerekir. Bir zamanlar bunu mahvediyor gibi görünüyor. Ona bir tedavi vermeden önce birkaç kez basmasını sağlayın. Hiçbir zaman, muhabbet kuşunuz istifa edip edemez. Muhabbet kuşunuz adımı öğrendiğinde, bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

Adım 3 - Artık muhabbet kuşunuzun nasıl atılacağını bildiğine göre, elle terbiye işlemini tamamlamanın zamanı geldi. Muhabbet kuşu birkaç tane daha evcilleştirme oturumu için nötr odaya götürün. Bu oturumları siz ve muhabbet kuşunuzun birbirinizi tanıma zamanı geldi. Adım adım ilerleyin. Omzuna oturacak mı bakmaya çalış. Bir muhabbet kuşunun doğal içgüdüsü, mümkünse daha yüksek olmak istemektir, bu nedenle onu elinizin hemen omzunun altına koymak, onun üzerine çıkmak istemesini sağlayacaktır. Omzuna binerse, parmağını ayağa kaldırarak omzundan çıkmasını sağla. Muhabbet kuşunuzla ilgili herhangi bir ilerleme kaydettiğinizde, ona bir hediye verin ve ne kadar iyi yaptığını söyleyin. Bu seanslardan yaklaşık bir hafta sonra muhabbet kuşunuzun oldukça iyi evcilleştirilmesi gerekir.

Artık muhabbet kuşunuzun iyice evcilleştirildiğine göre, onu yavaşça izin verileceği evin diğer bölümleriyle tanıştırın. Eğer muhabbet kuşunuzla televizyon izlemek istiyorsanız, onu oturma odasına götürün ve kanepeye tanıtın. Eğer muhabbet kuşunuzla yatağınızda ders çalışmak istiyorsanız ona odanızı gösterin. Onu hane halkının tüm üyelerine tanıtın ve muhabbet kuşunuzla birkaç adım daha geliştirmelerini isteyin. Muhabbet kuşunuzu kafesten dışarı çıkardığınızda evin onun için güvenli olduğundan emin olun. Fanları kapat. Tüm kapı ve pencerelerin kapalı olduğundan emin olun. Muhabbet kuşunuza güvenli, temiz ve sevgi dolu bir ortam sağlayın ve birbiriniz hakkında daha fazla şey öğrendikçe harika bir arkadaş olacak.
Muhabbet kuşunuza konuşmayı öğretmek

Muhabbet kuşları kesinlikle sesleri ve kelimeleri taklit etmeyi öğrenebilirler. Ancak, tüm muhabbet kuşları "konuşmayı" öğrenmez. Bir muhabbet kuşu, eğer sesleri ve kelimeleri taklit etmeyi öğrenmek için daha muhtemeldir, ancak garanti edilmez:

Muhabbet kuşu bir erkek
muhabbet kuşu evcil
olduğunu muhabbet kuşu evde tek muhabbet kuşu

Muhabbet kuşunuza kelimeler ya da ifadeler söylemeyi öğretmenin anahtarı sık sık tekrarlamaktır. En iyi öğrenme fırsatı, muhabbet kuşunuzun sizinle kafesten dışarı çıktığı ve parmağınızı veya omzunuzu takma havasında olduğunuzu gösterir. Yüzüne yaklaşmak ve ona öğretmek istediğiniz kelimeyi veya ifadeyi tekrarlamak isteyeceksiniz. Muhabbet kuşunuz ağzınıza odaklanıyormuş gibi görünüyorsa ve / veya öğrencileri dilate oluyorsa, derslerinizin özellikle etkili olduğunu bileceksiniz. Bazı muhabbet kuşları, konuştuğunuz sırada yüzlerini ağzınıza dikmek bile isteyeceklerdir. Muhabbet kuşunuz bir ya da iki kelime alırsa, ona kelimeleri ve cümleleri öğretmenin kolaylaşması muhtemeldir.

Bazı muhabbet kuşları sadece mırıldanmayı öğrenebilir, bazıları birkaç kelime veya ses öğrenir, bazıları inanılmaz bir repertuar olabilir, ama çoğu konuşmayı öğrenmeyecektir. Bu bir muhabbet kuşunun zekasının bir yansıması değil (muhabbet kuşları şaşırtıcı derecede zekidir) değil, her muhabbet kuşunun bireysel yetenek ve yeteneklerinin bir yansımasıdır. Muhabbet kuşunuz konuşmayı öğrenmezse hayal kırıklığına uğramayın, çünkü arkadaşlığı, neşesi ve komik antikacılar gibi sunabileceği çok daha değerli nitelikleri var.
Anlatabileceğin,karşındakinin anlayacağı kadardır.....

 

Hızlı Yanıt

Hızlı yanıt'ı kullanarak çabukça ileti gönderebilir, iletilerinizde gülümseme ve bbc kullanabilirsiniz.

Kullanıcı Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
Resimde gördüğünüz harfleri giriniz
Harfleri dinle / Farklı bir resim göster

Resimde gördüğünüz harfleri giriniz:
Lütfen Alt Kısıma kafeskuslari yazınız:

Fotoğraf Ekle kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın